Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • intre conti pc5 si bfg, conti. intre conti si michelin pilot, michelin. la banii de care vorbea andreyi, as merge pe conti
    ps: acum am vzut dot2014 la conti. probabil ca ar merge totusi bfg mai bine grea decizie. daca vrei sa le folosesti 1-2 ani, merg conti. daca vrei sa le tii 4-5 ani, atunci bfg.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Am bagat si Michelin Energy Saver + in ecuatie.
      Raman doar astea premium din care sa aleg, si doar noi:
      - Conti Premium Contact 5
      - Conti Eco Contact 5
      - Michelin Energy Saver +.

      Comment


      • Clar, Michelin.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • De ce asa clar?

          Clasamentele celor care fac teste cu asa ceva spun altceva:
          Im ADAC Reifentest: 16 aktuelle Modelle der Dimension 185/65 R15 für viele Kleinwagen. Die Gesamtbilanz ist positiv – bei den Reifen mit kleineren Schwächen lohnt ein Blick in die Detailbewertung.


          Si anume ca mislenurile sunt cam praf pe umed.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by andreyi View Post
            Raman doar astea premium din care sa aleg, si doar noi:
            - Conti Premium Contact 5
            - Conti Eco Contact 5
            - Michelin Energy Saver +.
            Dintre cele prezentate, categoric, mergi pe Conti Premium Contact 5!

            Dintre toate, iti recomand Dunlop BluResponse.

            Michelin ES+ sunt mediocre pe ud (aspect experimentat si de mine), iar Conti Eco sunt inferioare (d.p.d.v al performantelor) lui Conti Premium.
            E de preferat sa te feresti de gumele care au denumirea lor cuvinte gen eco, green, etc. Asa zisa economie de combustibil intre un Conti Premium si un Conti Eco...e fix pix.

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              De ce asa clar?

              Clasamentele celor care fac teste cu asa ceva spun altceva:
              Im ADAC Reifentest: 16 aktuelle Modelle der Dimension 185/65 R15 für viele Kleinwagen. Die Gesamtbilanz ist positiv – bei den Reifen mit kleineren Schwächen lohnt ein Blick in die Detailbewertung.


              Si anume ca mislenurile sunt cam praf pe umed.
              Pentru ca le-am avut pe Megane; 205/55/16.
              Conti Eco5 le am inca pe Logan; cand se mai uzeaza nu prea mai agata bine, intra repede ABS ul, vara; devin zgomotoase cu trecerea anilor.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                devin zgomotoase cu trecerea anilor.
                Treaba asta cred ca e valabila la orice anvelopa chiar si premium.

                Si Dunlopurile mele au devenit ceva mai zgomotoase odata cu trecerea timpului, insa inca au grip foarte bun, ma pregatesc de sezonul 4 cu ele...probabil ultimul.

                Apropos, cand dam drumu' la gumele de vara? Astia anunta canicula de 15gr+ spre finalul saptamanii.
                Last edited by Kojak; 5 March 2018, 22:04.

                Comment


                • Ce am remarcat la Michelin uri; desi erau spre sfarsitul duratei de viata, franau destul de bine, o stabilitate buna pe umed (pe autostrada cu ploaie de vara), fata de Conti, cu care nu prea puteam sa sar de suta. Evident vorbim si de latimi diferite si masini diferite.

                  Daca as avea posibilitatea si maine le-a pune pe alea de vara. Anvelope de iarna, asfalt uscat, temperaturi de peste 14 grade si viteza nu prea fac, casa buna. .
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • ÃŽn lista lui vitriol, Pirelli pare bine (dacă am înțeles-o). Buy romanian. Făcute la Slatina, nu? Am Pirelli.

                    Comment


                    • Originally posted by andreyi View Post
                      Am bagat si Michelin Energy Saver + in ecuatie.
                      Raman doar astea premium din care sa aleg, si doar noi:
                      - Conti Premium Contact 5
                      - Conti Eco Contact 5
                      - Michelin Energy Saver +.
                      Parca ziceai ca nu vrei sa dai bani multi pe anvelope.
                      Pacat ca n-ai luat in considerare Falken Sincera, nu e nicio diferenta intre ele si cele enumerate de tine, ba cred ca-s mai bune decat ContiEco.
                      N-am firma care importa Falken asa ca nu ma intereseaza ce cumperi, dar nu mai gasesti o guma cu indice A pe umed la 180-200 de lei/bucata pe 15".

                      Si nu-s made in China, Falken e firma japoneza.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Falken sunt Made in Turkey. Aici
                        Sumitomo Rubber Industries, Ltd. (SRI), the parent company of Falken Tyre, held an official opening ceremony for the group’s first tyre factory in Cankiri, Turkey, named Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.S. (SAT).

                        Comment


                        • Mr. K, m-am gandit sa aleg din astea premium pentru siguranta mai mult, intrucat anul asta o sa inceapa sa conduca si nevasta-mea masina si vreau siguranta inainte de toate la franare de-amboulea, pe ploaie, etc. Dar iau in considerare orice varianta echivalenta sau apropiata ca performanta dar la pret mai bun.
                          E vorba de FALKEN SINCERA SN832EC?
                          Pana acum ramane Conti Premium Contact5 prima alegere.

                          Comment


                          • E vorba de FALKEN SINCERA SN832EC?
                            De ele e vorba.
                            si vreau siguranta inainte de toate la franare de-amboulea, pe ploaie, etc
                            Au indice A, adica aderenta excelenta pe carosabil umed.

                            Conti Premium Contact sunt foarte bune dar ceva mai scumpe, cu ~50 lei/anvelopa.

                            Tu ai ales bugetul, de aia ti-am zis ca, daca nu vrei sa dai decat 180 lei/anvelopa, macar ia cel mai bun produs in banii aia, adica Falken Sincera.
                            Ma gandeam sa le mai tin si anul asta, sau am gasit doua variante:
                            - 4 x Conti Premium Contact 5 sh dot 2014 folosite 6000 km la 450 lei
                            - 4 x BFGoodrich noi dot 2017 la 178 lei buc
                            Am destule cheltuieli in primavara asta si caut variante eco.
                            Daca banii nu-s o problema, ia Conti.
                            Last edited by mr.K; 6 March 2018, 10:33.

                            Comment


                            • Problema e ca nu gasesc nici Conti Premium Contact 5 si nici Falken Sincera in stoc la o cautare rapida pe net.

                              Comment


                              • Cumpara online anvelope auto la preturi mici de la AnvelopeMAG. Cauciucuri cu DOT recent, garantie producator, livrare gratis rapida, plata online si rate.





                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google