Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Era unul Shakar din Craiova, care era expert pe forumul asta.
    Mirosi a clona, cumva, expertule? Ai acelasi stil agresiv, ca daca nu facem toti ca tine, dracu ne ia.
    Ti-ai zis parerea, gata, vezi de anvelopele tale.
    In Craiova si in sud, in general, ninge odata pe an.
    Eu locuiesc in NORD. Stii tu ce e mai bine pentru mine?
    De ce nu poti decide doar pentru tine?
    Last edited by mr.K; 4 March 2018, 23:34.

    Comment


    • Ai 21 000 de posturi (mare parte Gica Contra, de la cineva care probabil nu mai detine Logan dar ii place troll-ul) de forum-ul asta, tocmai tu postezi "ti-ai zis parerea, gata" ? Tu care vorbesti la modul general de parca ai adevarul in buzunarul de la spate postezi "de ce nu poti decide doar pentru tine" ? Macar de ti-ai exprima tu opiniile la modul asta, ce chill ar fi. Incearca sa nu abordezi subiecte pe care nu le stapanesti, unde nu ai testat, nu ai cumparat sau utilizat, doar ca sa mai faci +1 la post count.
      Last edited by LifeDrainerRO; 4 March 2018, 23:46.
      sigpic

      Comment


      • Din cate stiu eu, posturile nu se platesc, asa ca teoria ta de rahat cu +1 la post count ramane de rahat.

        Si nu-s contra decat la posturile de rahat, care impun pareri si altora, in loc sa descrie o stare de fapt.

        Pe un forum, lumea trebuie sa citeasca pareri diferita si sa decida ce vrea, nu sa li se impuna adevaruri abosulte, de genul descoperiii miracolului anvelopelor all season, care nu vor putea bate niciodata anvelopele dedicate, in conditii extreme, ci doar in situatii necaracteristice, gen o iarna blanda.

        Nu-i asa, Shakar?
        Last edited by mr.K; 4 March 2018, 23:50.

        Comment


        • Indivizii astia tot timpul vorbesc la modul general si cand ii presezi putin fac o cautare pe Google si preiau informatia din primul post gasit si spun "expertii sustin" iar cand vad ca nu o scot la liman incep cu atacurile la persoana.

          Oameni "informati", ce sa mai ...

          Fiecare alege cum doreste, in functie de buget si specificul zonei in care locuieste. Eu pentru Vest ma gandesc serios la un all-season/cross-climate, desi am acum doua randuri jante/cauciucuri (vara iarna) nu cred ca mai merita.

          Anul acesta am mers prin zapada foarte putin iar in rest am condus la temperaturi in medie peste 5 grade sau mai bine.

          Sent from my Mi A1 using Tapatalk
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • 1. neam prost
            2. sindrom maniaco-depresiv (uneori compulsiv)
            3. nu se trateaza pe forum.

            Comment


            • A-propos de CC-uri:
              A doua iarna cu utilajul "incaltat" cu CC-uri. Spre deosebire de iarna trecuta, acum iubitele noastre autoritati locale nu s-au omorat cu curatarea corespunzatoare a drumurilor. Asa se face ca in toata perioada cand a fost zapada, am fost nevoit sa circul pe mazga formata din zapada de cativa cm, peste care s-a dat cu material antiderapant, dar nu s-a mai curatat ulterior. Avand o masina care nu are servodirectie, am simtit din plin in volan aderenta scazuta a drumurilor, dar anvelopele s-au comportat bine, chiar in conditii de plecare din rampa la semafor.
              Vinerea trecuta, la un drum dus-intors Petrosani- Deva, dimineata,DN66 era necuratat pe sensul de mers catre Deva (in sens invers erau cateva utilaje care lasau asfaltul "negru" in urma lor) si pot sa spun ca am simtit putin si limitarile CC-urilor, in sensul ca spatele masinii l-am simtit ceva mai instabil decat de obicei la urcarea serpentinelor din zona Pestera Bolii. Avand o viteza adaptata corect la mazga de pe sosea, n-a fost niciun fel de problema, asa cum a fost in regula si la coborarea serpentinelor de pe dealul Hategului, care de asemenea erau curatate necorespunzator. Oricum, tot drumul la dus l-am parcurs in conditii de iarna autentica, cu ninsoare slaba in permanenta, care se depunea imediat si pe portiunile curatate ale drumului, dar n-am avut niciun fel de emotii. Interesant este ca, desi pe portiunile din afara localitatilor am circulat cu viteza mai mica decat de obicei, am ajuns la Deva mai repede, fiindca soseaua a fost mult mai libera si viteza (chiar daca mai mica) a fost constanta.
              Concluzia: CC-urile sunt mai mult decat OK. As solicita insa "haterilor" de serviciu sa nu interpreteze aceasta ultima afirmatie in mod distorsionat.
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Originally posted by georgstelsib View Post
                1. neam prost
                2. sindrom maniaco-depresiv (uneori compulsiv)
                3. nu se trateaza pe forum.
                Esti expert si in alte discipline, nu doar in incalzirea cu AC, anvelope, cutie de viteze robotizata ....

                Parerea mea era: cand urci o rampa si ai nevoie de 1% tractiune in plus ca sa nu te opresti (stim cu totii senzatia), atunci regreti ca ai allseason/ te bucuri ca ai anvelope de iarna.

                Soferii de oras din zone calde, gen TM, au nevoie de anvelope legale si cam atat.
                Soferii din nord care stau dupa soba cand ninge afara, n-au nevoie de anvelope de iarna.
                Cei care se considera experti in condus, au nevoie doar de anvelope, nu conteaza de care sunt. Riscurile si amenzile ii lasa reci, oricum.
                Last edited by mr.K; 5 March 2018, 11:40.

                Comment


                • Anvelopele actuale de vara ( Dunlop Fast Response) s-au cam uzat, au 3 ani de folosire si vreo 45-50.000 km, si sunt fabricate in 2010, deci au aproape 8 ani. Arata cam asa (nu s-au uzat uniform toate 4):
                  Nu stiu ce sa fac, doua sunt mai ok, mai au destul pana la martorul de uzura, iar doua sunt destul de aproape de martorul de uzura.
                  Ma gandeam sa le mai tin si anul asta, sau am gasit doua variante:
                  - 4 x Conti Premium Contact 5 sh dot 2014 folosite 6000 km la 450 lei
                  - 4 x BFGoodrich noi dot 2017 la 178 lei buc
                  Am destule cheltuieli in primavara asta si caut variante eco.
                  Ce parere aveti de ce se vede in poze?
                  Attached Files

                  Comment


                  • In a 2-a poza guma e gata, cumulat cu vechimea ei, nu vad ce pretentii mai ai.

                    La 179 lei ai o alternativa la BF-uri, Falken Sincera, indice aderenta pe umed A, le am de aproape 3 ani pe Logan si s-au comportat ireprosabil ca aderenta si durabilitate, au ~30k.

                    Comment


                    • Salut, vreau sa iau 2 anvelope de vara, a avut cineva Goodyear Duragrip ?
                      Nu stiu prea multe de Goodyear, si primul contact cu ele l-am avut acum cateva luni cand am luat de iarna noi, dar sunt foarte multumit de ele si la franare si la aderenta. (am avut vreo 2-3 situatii la limita in care daca aveam cauciucuri ieftine, nu stiu daca scapam asa usor). Sau daca stiti ca nu sunt bune astea, ce imi recomandati ?
                      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                      Comment


                      • Goodyear EfficientGrip sunt alea mai performante intr-un buget mic.

                        Comment


                        • Cu Duragrip vin anumite loturi de Logan incaltate, altele vin pe ContiEcoContact5. Probabil cum cade la zar.
                          Am eu pe carutza si sunt ok. Am avut si Conti mai sus mentionate si nu simt vreo diferenta.
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Cred ca poti gasi la un pret asemanator Nokian Eline 2 care am vazut ca are clasa A la aderenta si la economia de combustibil.

                            Comment


                            • Ce anvelope de iarna recomandati? Obligatoriu sa fie simetrice si R15. Dar all-seasons (exclus Debica Navigator)? Vreau sa cumpar dintr-un loc din Bucuresti unde se asigura si montajul. Deasemena vreau sa las acolo actualele anvelope care sunt in parametrii dar cam vechi (poate imi da o reducere la cele noi).

                              Comment


                              • Vadrexim.Au anvelope plus asigura si montaj.
                                BF Goodrich.
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google