Remapare Logan 1.6i 8v 90CP - Impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Loganul de 1.6 8v te costa 150 RON. Ti-am trimis PM cu pretul pentru Ford. Ambele motoare au dupa remapare un castiga aproximativ de 8-10% din valorile initiale de putere si cuplu.
    Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
    Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
    www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    Comment


    • #92
      Salut Doc. Vad ca faci remapari pentru 1.6 8V?
      Ma bate gandul sa imi fac si eu. Am totusi niste intrebari (desi o sa se spuna ca s-a mai discutat, dar ma intereseaza strict raspunsul de la tine, ca tu faci, si e softul tau).
      1) La 1.6 cam la cati CP se ajunge, estimativ? Si ma intereseaza si cuplul cu cat creste, si la ce turatie se va produce (maximum)?
      2) Consumul cum va fi dupa aceasta remapare?
      3) Exista efecte negativa asupra motorului, sau in general, dupa aceasta remapare? Am inteles ca e obligatoriu sa bag NUMAI benzina cu cifra octanica mare dupa aceasta interventie?
      4) Alte sfaturi, informatii daca mai ai sa imi spui, le astept. Mersi mult !
      Logan Ambition 1.6 8V

      Comment


      • #93
        vai de viata mea, abia dupa 6 ani ai vazut asta ?)
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #94
          Adica? abia dupa 6 ani ce sa vad? te referi la intrebarile mele legate de remapare?
          Daca da, pana acum nu m-a interesat ca masina era in garantie, acuma as vrea sa aflu, am citit tot ce era pe forum legat de asta, dar am zis sa il intreb si pe cel care se ocupa cu asa ceva, si care poate imi si va face aceasta remapare...nu e normal?
          Logan Ambition 1.6 8V

          Comment


          • #95
            Nu, s-a referit la faptul ca tu dupa 6 ani de cand esti inregistrat ai vazut ca Doc face chiptuning

            dar cum ai spus si in celalalt post al tau, ai fost mai lenes nu ai cautat
            sigpic

            Comment


            • #96
              Pai daca nu m-a interesat remaparea, normal ca nici nu am bagat de seama. Stiam ca exista cineva pe forumul asta care face asta, din ce am citit de-a lungul timpului, dar nu stiam cine, dar acum am aflat
              Logan Ambition 1.6 8V

              Comment


              • #97
                nu sunt 6 ani , e aproape 5
                mai bine mai tarziu decat niciodata ))

                Comment


                • #98
                  6 ani are forumul in noiembrie, pe Doc il stiu dinainte de forum ) , cand mi-am softat masina la el.
                  Last edited by Cristi_Xp; 21 February 2012, 03:06.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #99
                    dar totusi nu se aude nimic de soft pe 1.6 e5 ?
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by blanarucristi View Post
                      Salut Doc. Vad ca faci remapari pentru 1.6 8V?
                      Ma bate gandul sa imi fac si eu. Am totusi niste intrebari (desi o sa se spuna ca s-a mai discutat, dar ma intereseaza strict raspunsul de la tine, ca tu faci, si e softul tau).
                      1) La 1.6 cam la cati CP se ajunge, estimativ? Si ma intereseaza si cuplul cu cat creste, si la ce turatie se va produce (maximum)?
                      2) Consumul cum va fi dupa aceasta remapare?
                      3) Exista efecte negativa asupra motorului, sau in general, dupa aceasta remapare? Am inteles ca e obligatoriu sa bag NUMAI benzina cu cifra octanica mare dupa aceasta interventie?
                      4) Alte sfaturi, informatii daca mai ai sa imi spui, le astept. Mersi mult !
                      1. 8-9CP, cresteri cuprinse intre 8-10% din valorile initiale;
                      2. la fel sau un pic mai mare daca te dai la ea;
                      3. pana acum nu am intalnit probleme la masinile pe care le-am modificat. Nu este obligatoriu o benzina cu cifra octanica mai mare, valorile noi de avans permit si benzina normala;
                      4. alte sfaturi n-as putea sa-ti dau. Cam tot s-a discutat pe forumul acesta. Incearca o astfel de modificare si nu ai avea ce sa pierzi. Costul este destul de mic si modificarea se simte destul de bine.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • Salutare tuturor ...
                        Poate nu am vazut sau e chiar asa....nu am vazut pareri legate de resoftarea motorului 1,6 85 cp (model K7M 800)..
                        Deschid aceasta problema fiindca am constatat ca acest motor (am MCV Laureat 5 locuri din 2011),consuma mult mai mult decit scrie cartea fara a avea nimik in plus legat de performante in comparatie cu motorul de 1,4 pe care il am pe un logan laureat fabricat in 2005(mentionez ca 1,4 consuma mai putin decit scrie in carte chiar si dupa 200mii km)

                        Comment


                        • in primul rand mcv e mai greu decat berlina, cutia e mai scurta, pt a avea cat de cat demaraj, e normal sa consume mai mult. despre remaparea la 1.6mpi 85cp, iti sugerez sa-i intrebi pe doc, cristi_xp, racingcode, jeff s.a care se ocupa de asa ceva, pe sectiunea de anunturi chiptuning. din cate stiu, la 1.6mpi E5 nu e inca disponibila resoftarea, deoarece difera ecu fata de 1.6mpi E4.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Despre 1.6i E5 nu ai de unde sa afli impresii pentru ca eu nu am vazut niciunul modificat. Cel putin la mine inca nu a ajuns Logan 1.6i 85CP E5. Daca are acelasi ecu ca la Duster nu se poate modifica, insa daca ecu este identic cu cel de 1.2i 16v atunci eu il pot remapa.
                            Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                            Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                            www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                            Comment


                            • mai baieti imi cer scuze ca ma bag ca musca in lapte!
                              dar daca chestia cu rotile functionaeza la logan ca si la bmw?
                              nu trebuie sa aveti neaparat roti mari,late sau usoare pentru ca degeaba este roata usoara daca ea are aceeasi aderenta iar in momentu in care vrei sa pleci dupa loc motoru pierde din cuplu.
                              cel mai bine ar fi sa folositi roti mai mici,ca de exemplu:loganu este echipat cu 185/65 r15 6,5j,
                              puneti pe fata 165/60/r14 sau 175/55/r14 si lasa rotile r15 pe spate dar umflate gata sa explodeze.
                              si atunci o sa vedeti diferenta

                              Comment


                              • tu asa zici a ??

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google