Cine-i Vinovat?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine-i Vinovat?


  • #2
    Pietonul, pietoana, care umbla pe carosabil ca in Cismigiu, a fost adusa cu picioarele, pardon, cu capul, pe asfalt, spre vesnica invatare de minte, iar scuteristul care o ia larga, ca pe islazul comunal, merita "scuturat" un picut de tramvaiul 27, poate pe patul de spital va avea mai mult timp pentru cugetare.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Pietonul ca nu a traversat corect.
      Insa nici scuteristul nu a semnalizat la schimbarea benzilor.

      Totusi, lipsa acestei semnalizari nu ar fi impediecat producerea accidentului.
      Si chiar daca legislatia spune sa conduci preventiv, pietonul nu avea ce cauta acolo.

      Comment


      • #4
        Vinovata este pietoanta, amenda si felicitarile le va lua scuteristul pentru neadaptarea vitezei de mers la conditiile de trafic.
        soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

        Comment


        • #5
          Neadaptarea vitezei, zici tu?
          Eu vad ca scuteristul, care circula pe banda1, o taie ca prin porumb prin fata microbuzului, pentru a vira la stanga; cum naiba sa mai poti fi atent si la traficul de pe sens invers, cand el era preocupat sa nu urce, ala de i-a taiat fata, pe el?
          Daca s-ar fi incadrat din timp pe banda 2, poate ar fi vazut si "obstacolul"; in fine, urata treaba.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Da scuteristul a taiat-o ca prin porumb dar politia nu prea are cum dovedi, martori nu prea ai de unde sa iei, filmarea de pe trafictube nu poate fi folosita ca si proba, asa ca dragul nostru scuterist o sa se aleaga in cel mai fericit caz cu o amenda, in cel mai rau caz dosar penal pentru vatamare corporala din culpa. Pacat ca idioata din filmare nu ia nici un fel de amenda. Si din cate vad eu in filmare scuteristul avea destul loc sa vireze stanga pe langa furgon, furgonul a pus frana si ia ramas destul loc. colac peste pupaza la 50-100m in spate era si o trecere de pietonti. Daca te uiti la filmulet ai sa vezi ca, ceva mai in fata mai e un idiot care de dragul burtii traverseaza pe unde-l taie capul. Si scuteristul e vinovat, fara discutie asta, dar ar trebui sasi ia si idioata amenda pentru ca traverseaza ca prin porumb si sa o mai si oblige sa mearga la cursuri de consiliere psihologica.
            soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

            Comment


            • #7
              Scuterilă a dat şi semnal, mai uitaţi-vă odată.
              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

              Comment


              • #8
                Raman la parerea ca daca era pe banda 2, asa cum e si normal sa fii incadrat pentru un asemenea viraj, se putea evita impactul.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Ambii sunt vinovati.
                  Scuterila sa puna merci ca nu stationa un TIR pe locul unde era pietonul.
                  Chiar de vezi un pieton pe strada, unde n-ar avea voie sa fie, legea nu-ti da dreptul sa-l calci.

                  Comment


                  • #10
                    ce treaba are scuteristul de vreme ce pietonul a traversat prin loc nepermis?
                    eu sunt de parere ca pietonul e vinovat!

                    Comment


                    • #11
                      Daca e sa gasim un singur vinovat, e pietonul.
                      Dar cum s-a inventat notiunea de culpa comuna, ambii sunt vinovati.
                      Gandeste-te ca putea fi un stalp ceva, in locul pietonului. Scuteristul si-ar fi meritat-o din plin.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by adaniel69 View Post
                        ce treaba are scuteristul de vreme ce pietonul a traversat prin loc nepermis?
                        eu sunt de parere ca pietonul e vinovat!
                        Dacă cineva doar ne expunea situatia, sigur pietonul nu are ce căuta in acel loc, dar faptul ca ni s-a prezentat un film pe baza căruia ne exprimăm părerile, lucrurile stau un pic altfel; scuteristul pare ca se afla pe islaz.
                        Senzatia mea e ca el s-a hotarât în ultimul moment sa vireze la stanga, altfel nu stiu ce cauta pe banda 1.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          langa linia de tramvai inainte de intersectie este linie continua. dupa intersectie si refugiu nu mai este linie continua. eu zic ca scuteristul a incalcat linia continua care nu exista iar pietonul, in orice varianta e vinovat.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Cel mai bun lucru e ca n-a murit niciunul. Si pe viitor, cred ca nici pietonul nu mai traverseaza aiurea, nici scuteristul nu mai circula ca in curte la ma-sa.

                            Comment


                            • #15
                              in general pietonii nu se vindeca de boala traversatului pe unde au chef el.un singur caz stiu al unui mos peste care a dat un Tico,acum 16 ani si de atunci mosul ala traverseaza doar pe trecere.pe cuvant,ca doar doar pe trecere.aici amandoi au gresit ,dar cel mai mult pietoanta.asta calca nu ..te.
                              Last edited by margelatu; 24 April 2013, 16:52.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google