Big Brother In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Nu, eu m-am referit la cei care nu-s in stare sa intre pe banda 1 si asteapta sa nu mai vina nici o masina - si apoi ii vezi ca intra tocmai pe banda 2.

    Comment


    • #77
      E bine, 3 situatii diferite, in cateva posturi...
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #78
        Din pacate ambele probleme expuse de ion se regasesc si in Timisoara, desi problema cu incadratul direct pe banda 2 cred ca e prezenta in toata tara
        Chiar la mine in fata magazinului e o intersectie cu 4 benzi, 1S, 2I si 1D. Culmea e, ca toti bizonii cu behemve, merti-uri si masini mai "deh" folosesc banda aia pentru mers inainte. Nici macar nu-i intereseaza ca sunt claxonati de catre altii, din contra, rad cu gura pana la urechi.

        Comment


        • #79
          Originally posted by cosmindan View Post
          Asa ceva este necesar si in Craiova sau Constanta.Poate se mai educa soferii.
          Dar ce anume se face la Constanta si-n alte parti nu?

          Comment


          • #80
            Carnavaluri

            Comment


            • #81
              Daca ar fi dupa mine as grabi civilizarea rumanilor extinzand acest Big Brother. Oricine are o proba despre o infractiune il voi premia cu procent din amenda. Practic, ai camera pe masina si esti martor la o incalcare a legii, trimiti filmul la potera si te premiez. In felul acesta reduc si din cheltuieli cu munca pe teren. Pomenea cineva ca in Germania spiritul este civic, nu securistic. Concret, copil mic zbanguindu-se pe bancheta din spate - sunat la potera Autobahn, oprit gagiu si rezolvat problema. Ori suntem golani ori nu mai suntem?

              Comment


              • #82
                De acord ca se mai ocupa prima banda pe care e verde intermitent si blocheaza posibilitatea unora de a vira dreapta. Doar ca unii se manifesta de parca ar pierde afacerea vietii lor cand semaforul mai indica 2-3 secunde de rosu.
                Sa vezi atunci flashuri si claxoane. Pe astia ii putem incadra la condus agresiv si Big Brither poate oferi si probe.

                Comment


                • #83
                  Ce cauta pe banda aia? Daca vede ca e verde intermitent ce cauta acolo? Nu face dreapta, nu are ce cauta.
                  De ce e nevoie sa recurga la claxoane si flashuri?Nu poate respecta un semafor simplu?
                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    Verdele intermitent e o alternativa functie de trafic, nu un drept.
                    In mod normal, semaforul e ROSU.
                    Daca drumul are doar 2 benzi si pe banda 2 ai un dita' TIR-ul care face stanga, tu care mergi inainte ai sta dupa TIR pana reuseste sa se incadreze ala pentru stanga? Ca de obicei in Romania semafoarele sunt setate incat sa faci stanga acordand prioritate de dreapta celor ce vin de pe contrasens pe directia inainte.

                    Clar ca daca vezi ca mai sunt putine secunde, te duci pe banda 1, ca nu crapa niciunul daca sta un pic dupa tine. N-am zis sa stationezi pe banda 1 cu verde intermitent 60-70 de secunde ramase de semafor rosu.

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by Winnie View Post
                      Daca ar fi dupa mine as grabi civilizarea rumanilor extinzand acest Big Brother. Oricine are o proba despre o infractiune il voi premia cu procent din amenda. Practic, ai camera pe masina si esti martor la o incalcare a legii, trimiti filmul la potera si te premiez. In felul acesta reduc si din cheltuieli cu munca pe teren. Pomenea cineva ca in Germania spiritul este civic, nu securistic. Concret, copil mic zbanguindu-se pe bancheta din spate - sunat la potera Autobahn, oprit gagiu si rezolvat problema. Ori suntem golani ori nu mai suntem?
                      Asta e cea mai mare porcarie... Ce treaba are un sofer sa supravegheze cum merg celelalte masini pe sosea si sa raporteze la politie. Ba sa se mai uite si inauntrul masinilor, sa vada daca se zbenguieste careva pe acolo. Adica turnatorie si urmarit ce face unul si altul - iti dai seama ce ar genera asta? Stai in curte si te trezesti cu 5 pe gard ca te filmeaza cu mobilul "nu cumva sa faci ceva interzis de lege la tine in curte". Ce-i porcaria asta? Eventual sa intre peste tine la toaleta publica, sa vada daca te stergi "corect" la fund.

                      Pai poti fi sigur, ca neamtul e "foarte bucuros" ca orice mocofan il poate da in gat la politie, cu para mai ceva ca la gradinita. Fiecare conduce pe permisul lui.

                      A, ca ai camera de filmat in masina si ai surprins un accident in trafic - asta-i altceva, poti trimite filmuletul la politie.

                      Stii genul asta de invidie si para, e de 2 bani, cum imi spunea cineva din Germania ca ii reprosau unii colegi la serviciu: "Tu esti venit in Germania de 10 ani si ai casa ta, iar noi stam cu chirie din tata-n fiu". La care i-a raspuns omu: "Spune-mi unde ai fost weekendul trecut, acum 2 weekenduri, unde iti faci concediile. Eu platesc rata la banca si nevasta-mea gateste acasa si in timpul saptamanii si in weekend si manacam acasa. Daca preferi sa platesti chirie decat rata la banca, e problema ta". In Germania oamenii sunt destul de individualisti si invidiosi/carcotasi. Ba chiar si suna la politie sa isi reclame vecinii. Ti se pare foarte OK?
                      Last edited by ion_R5; 8 August 2013, 13:01. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #86
                        DA!
                        cel mai ok! ai impresia ca la noi e altfel? la noi dupa ce ca sunt rai, mai sunt si prosti.
                        nu ai auzit nicio poveste de la unul din blocurile de ragat unde un vecin si-a luat masina noua si altul care s-a ofticat a trantit cu mancare si altele pe ea?

                        Comment


                        • #87
                          Deci Big Brother trebuie sa fie si pe aleile de langa blocuri, sa vedem care naiba arunca mancare si mai ales, de unde are bani de isi permite gestul.

                          Confirm si eu niste oua aruncate pe parbrizul unui S Klasse nou nout, din parcarea de la blocul meu. A stat ala 2 ore la spalatorie, ca era soare si albusul se uscase bine. Oameni....cica.
                          Last edited by mr.K; 8 August 2013, 13:35.

                          Comment


                          • #88
                            cum am spus mai pe alta pagina, ca la englezi camerele.
                            la colt de strada, la magazinul din fata blocului, in fata blocului, la semafor, la trecerea de pietoni, la cosul de gunoi sa se vada cine da pe jos desi era cosul langa el.
                            soft de recunoastere faciala si gata. si in dormitor sa se vada cine presteaza bine si cine nu, in cazul in care nu prestezi bine iei amenda ca sa te motiveze sa nu ajungi la divort. daca altfel nu se poate...

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Cromatic View Post
                              Dar ce anume se face la Constanta si-n alte parti nu?
                              In Constanta este jale. Eu n-am vazut oameni mai indisciplinati. Pleaca pe Rosu, cand mai sunt 3 secunde pana se face verde, schimba benzile fara semnalizare, franeaza brusc aiurea, nu dau prioritate pietonilor s.a.m.d.

                              Legat de infrastructura si infrastructura:
                              Acum sunt in vacanta intr-o tara fosta bananiera, ce si-a castigat independenta si statutul de republica in 1974, adica Ieri!!!
                              Drumurile sunt cam nasoale, pline de gropi pe alocuri si masini vechi (media este 199x).
                              Cu toate acestea, toata lumea merge corect si respecta limitele de viteza.
                              Camere sunt peste tot si nu poti trage o basina fara ca politia sa stie.
                              Totusi, politie pe strazi nu prea exista, insa patruleaza pe alocuri pentru a acorda amenzi pentru parcare gresita.
                              Oamenii, desi sunt saraci si conduc rable nenorocite, sunt relativ amabili si deloc agresivi in trafic. Semnalizeaza, se incadreaza corect si nu fac nicio porcarie.
                              La o populatie de aproape 500.000, in 2009 au fost 21 de morti in urma accidentelor rutiere.



                              Singurele probleme pe care le au, sunt cele legate de servicii.
                              De ex, eu am inchiriat un VW Passat sau similiar, si am primit un Hyundai Accent din 1992.
                              Un alt amic cu care sunt, a inchiriat un Polo si a primit un Daihatsu Sirion (care apropo este una dintre cele mai misto masini pe care le-am condus).

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by skd_ozenel View Post
                                cum am spus mai pe alta pagina, ca la englezi camerele.
                                la colt de strada, la magazinul din fata blocului, in fata blocului, la semafor, la trecerea de pietoni, la cosul de gunoi sa se vada cine da pe jos desi era cosul langa el.
                                @ skd_ozenel Stai un pic sa ne lamurim: La englezi sunt camere peste tot, fiindca englezii sunt necivilizati? Eu as spune ca acele camere sunt montante peste tot pentru controlul si studiul populatiei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google