Big Brother In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by mr.K View Post
    Prin Elvetia as vrea sa-i vad pe astia "obligati" sa nu respecte limita de viteza.
    Te-ai dus prea departe pana in Elvetia. E de ajuns sa-i vezi in Ungaria, la 2 km de granita cu Romania.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #62
      Faza pe DN1 intre Sinaia si Predeal: bara la bara, mai mergeai 3 metri si iar opreai... vine un organ sexual masculin pitic cu una bucata Porsche si pleaca brusc in depasire din curba peste linia continua, pe contrasens unde peste 150 de metri da nas in nas cu un TIR.
      Acum, nah, cei de pe sensul lui de mers i-au facut loc, dar trebuiau sa-l lase se se certe cu ala cu TIR-ul.
      O fi crezut ca aia din coloana stau la rand la paine si doar el se grabeste.
      Daca nu-i place DN1, s-o ia pe A1 in jos pana iese din tara si sa se dea in Germania cu Porshu'.

      Comment


      • #63
        Bine ca nu a dat de Huidu si a dat "doar" de un tir

        Comment


        • #64
          Daca aveam autostrada nu aveam cum sa ma trezec cu masina din fata
          Ai sanse sa te trezesti cu masina din spate peste tine ca nu l-au tinut franele, in caz de ceva.
          Eu cred cu tarie ca parcul auto al Romaniei nu e potrivit pentru viteze mari pe autostrada.
          Multe masini sunt efectiv niste cioarse de 20 de ani aduse din Germania sau niste Logan care constructiv nu sunt pentru viteze mari in siguranta.
          Nici 10% cred ca nu sunt masini cu adevarat bune si impecabil intretinute.

          Comment


          • #65
            Originally posted by vitriol View Post
            Te-ai dus prea departe pana in Elvetia.
            ...si cu discutia, zic eu; mai e putin si o dam cu ...rugina la logan.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #66
              Ai si tu dreptate nenea Iancule.

              Despre soferii "meseriasi" care activeaza pe drumurile patriei, propun sa se discute aici.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #67
                mamaaaa, zici ca e sherparia shoferilor aici...si acolo bmwblub....

                Comment


                • #68
                  Originally posted by vitriol View Post
                  Te-ai dus prea departe pana in Elvetia. E de ajuns sa-i vezi in Ungaria, la 2 km de granita cu Romania.
                  Stiu eu un forumist care face Arad Budapista cu 180 la ora.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #69
                    O alta problema de care ma lovesc zilnic in Bucuresti:
                    - La intersectia bulervardelor unde exista intermitent/cedeaza pentru viraj la dreapta, sau chiar banda speciala pentru virat la dreapta - te trezesti ca masina din fata se opreste sa se asigure la intrarea pe bulevardul in care vrea sa intre. Si acolo moare. Indiferent ca vin masini doar pe banda 2 sau ca au banda de accelerare de 25 de m. Ii claxonez si se intorc super ofuscati "Unde sa ma duc domne?!" Intru pe langa ei, prin stanga sau prin dreapta, in functie de unde e loc mai mult si ma duc... Ma uit in retrovizor: indivizii tot acolo calati in "bloc-start". Trebuie sa vina cineva sa le opreasca circulatia, ca sa poata intra pe bulevard... Soferi adormiti care genereaza dopuri de circulatie.

                    Asta e similar cu ceea ce se intampla la prima ninsoare: majoritatea circula cu 30 - 40 km/h
                    Last edited by ion_R5; 7 August 2013, 19:04. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #70
                      banda aia cu "intermitent dreapta" este, de obicei "inainte + dreapta", deci poate fi foloita si de soferii ce merg inainte. ca te "bizonizezi" la ei, problema ta . FOARTE rare sunt benzile "doar de dreapta" cu verde intermitent, deci la faza asta ar mai trebui citit putin codul rutier.

                      In continuare ma declar de acord cu camerele (cat mai multe!) chiar si de rovigneta, pe cat mai multe drumuri. Merg mult extraurban si ma trezesc destul de des cu "bizoni" care depasesc fix prin fata mea (de pe b1 pe b2) fara sa se asigure.

                      Daca eu vin "turbo" si vad ca-l blochez in spatele vreunei carute, mi se pare de bun simt sa reduc putin viteza, lasandu-s sa se duca. Altii nu considera asta (cred ca din BMW sau Q7 nu mai vezi in dreapta probabil )asa ca daca eu merg pe b1 cu 100km/h si vad in departare o caruta (se mai intampla, asta pe e85), fie sunt nevoit sa demarez foarte puternic, fie trebuie sa franez, fiindca efectiv n-am intalnit alti soferi (in afara de aia de camion) care sa ma lase sa depasesc caruta/dubita respectiva.

                      Nu este problema de infrastructura sau de masini, ci de mentalitate, eventual legislatie/bun simt.

                      In situatia in care "zbor prea jos" dar intalnesc altul pe banda 2 ce depaseste in timpul ala, il las, in niciun caz nu sar cu flash pe el. poate atat duce masina lui, poate nu se simte comod sa accelereze la 120 doar de dragul meu, n-am nici un drept sa-l oblig.


                      Desi zic b1 si b2, e85 este de fapt "o banda pe sens"+ banda de urgenta. Deci tiristii nu sunt "ei ai " ci merg, culmea, regulamentar. este un favor care ni-l fac noua, astia cu masini mici, ca ei merg pe banda de urgenta.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by razvanamza View Post
                        banda aia cu "intermitent dreapta" este, de obicei "inainte + dreapta", deci poate fi foloita si de soferii ce merg inainte. ca te "bizonizezi" la ei, problema ta . FOARTE rare sunt benzile "doar de dreapta" cu verde intermitent, deci la faza asta ar mai trebui citit putin codul rutier.

                        Se refera la benzile de dreapta (deci nu inainte si la dreapta) din majoritatea intersectiilor importante din Bucuresti, acolo unde exista semafor verde intermitent! Spor la citit codul rutier!

                        Comment


                        • #72
                          7 ani cat am stat in Bucuresti nu am vazut situatia ca, pe benzile "de dreapta" sa adoarma vreunul. marea majoritate chiar sareau ca iepurii, la risc

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by razvanamza View Post
                            ... ca te "bizonizezi" la ei, problema ta .
                            Din ce spui tu, inseamna ca unul care doarme pe el in intersectie e "OK", iar cel care trece pe langa el e "bizon". Eu as zice ca e invers. Sunt destui care la schimbarea directiei in intersectii sau din parcari vor sa iasa direct pe banda 2, de parca banda de langa ei, care e libera nici nu ar exista.

                            Comment


                            • #74
                              Ion, m-am referit strict la situatia benzii "inainte si la dreapta" cu verde intermitent. Daca am inteles gresit, ai scuzele mele!

                              Comment


                              • #75
                                Nu inteleg ce e asa complicat, cand e vorba de o chestiune simpla: sunt o sumedenie de intersectii in Bucuresti unde se poate face dreapta de pe banda 1, pe verde intermitent (chiar daca semaforul e rosu), cu conditia sa dai prioritate la pietoni si masini. Pe banda aia, sunt multi care o ocupa, nelasand facilitatea acelei lumini verde intermitent, altora ce s-au incadrat in prealabil...despre asta a fost vorba de la inceput.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google