Big Brother In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    nu stiu de ce sunt puse camerele la englezi.
    eye in the sky? big brother? conspiratie?
    habar nu am.

    Comment


    • #92
      @ skd_ozenel Pai cum sustii ca trebuie bagate camere si la noi "ca la englezi"... si dupa aia spui ca nu stii care este scopul pentru camerele montate la englezi la fiecare pas...

      Hai sa avem mai multa consecventa.

      Comment


      • #93
        ion_R5, in Belgia esti supravegheat non-stop la orice pas, tot cu ajutorul camerelor. Si stii care e partea buna in asta?
        In caz de accident nu mai trebuie sa suni la 112. In cazul in care iti fura telefonul la un colt de strada, dupa alte maxim 5 colturi este prins, etc.
        La noi ar trebui puse macar in intersectii pentru bizonii care se baga pe liniile de tramvai, sau care blocheaza aiurea vreo banda, sau chiar intersectia.

        Comment


        • #94
          @ion_R5 - iti exacerbezi EGO-ul. Ia mai citeste o data ce am scris eu, sa nu exageram totusi, prin ostracizare. Concret daca eu sunt martor la o infractiune, o pot proba prin inregistrare, iar organul ma premiaza de ce sa nu profitam de asta? Este un win-win intre Statul Roman si Cetatean. In fond Cetatenii sunt suverani, apoi Statul este in slujba cetateanului, adica potera, justitia, si toti muncitorii (vorba lui Becali) de la Stat. A vedea o ilegalitate si a nu o raporta inseamna ca te faci una cu infractorul. Cum ti se pare ca un nene se caca in plina strada dandu-si chilitii jos si curgand magiunul iar toti ramanem muti de uimire? Asta pe esplanada la parcul Unirii. Asta este om ori animal? Copiii mei au pus mana la ochi si nu le-a venit sa creada. Fac un Big Brother? Il pun pe asta sa mature 10 zile la rand parcul drept pedeapsa si sa spele aleile cu apa. Asa se disciplineaza omul, prin frica de amenda. Cat era Ceausesc de cizmar, avea un aparat represiv care provoca frica doar cand ii pronuntai numele: Securitatea. A nu se intelege gresit mesajul, dar daca tot suntem nemultumiti ca este mizerie, ca ascultam manele, ca nu suntem educati, vin ei eu cu intrebarea "cand incepem curatenia pentru o tara asa cum ne-o dorim?". Sa nu mai ravnim la nemti si la altii. Sa devenim cu adevarat mandrii ca suntem romani.

          Tocmai pentru ca ne facem ca nu vedem, toleram jegul si mizeria societatii, fiind indiferenti, cu fiecare zi care trece, suferim mai mult. Mediteaza te rog la fraza asta. Omule mie nu-mi este frica sa inregistrez o infractiune pe domeniul public sau privat. Daca tu ai hot in casa si eu il surprind politia si tu imi veti multumi. Deci, sa nu exageram cu acest Big Brother. Cat timp sunt Ok, nu incalc legea ma doare undeva ca ma filmeaza, ca ma verifica. Eu imi traiesc viata la maxim, iar prostii sa ma urmareasca irosindu-si viata.

          Comment


          • #95
            camerele sunt puse atat pentru siguranta locuitorilor (uneori) dar si pentru monitorizare. se pot "gasi" infractori periculosi fara sa apara vreun militian sa-i sperie. se pot monitoriza drogurile, prostitutia. se pot da amenzi de toate felurile. sunt FOARTE utile camerele.

            Problema este ca sinistrii astia din Guvern/Parlament NU STIU cum sa faca bani. in loc sa pandesti in camp "vitezomanii" ce trec cu 61 km/h, ai putea sa amendezi (pe mai multi bani) o trecere pe rosu, o neacordare de prioritate in giratorii, etc.

            Pentru viteza sunt suficiente radarele fixe (ca si la rovignete) plasate "strategic" acolo unde vrei sa se mearga frumos. cum era candva dn1....

            la noi sunt mii de angajati (militieni) pusi sa stea degeaba, eventual sa dea o amenda-doua pe nimicuri. in timp ce spargatorii de masini/case umbla liberi, se face trafic de droguri, se comit infractiuni grave pe drum.

            Completez: daca vor sa faca bani, sa faca autostrazi cu taxa. nu e nevoie de 11.000 de benzi, doar de 2 pe sens. numai sa cheme chinezii, ca astia fac ieftin si, CULMEA, calitativ. americanii, italienii si austriecii toarna un asfalt asa "bun" ca se fac gropi inainte de darea in folosinta a drumului.
            Last edited by razvanamza; 8 August 2013, 20:08. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #96
              Apropo de giratoriu. Voi stiti cati au lipsit de la lectia de giratoriu? Care imi baga o flegma pe geam ca el din cercul interior vrea sa o faca la dreapta si nu-l las eu din cercul de mijloc. Incadrarea in sensul giratoriu se pare ca este o arta, la fel si cum iesi din el. Sunt tare atent sa nu ma friga unul si semnalizez cat pot de mult sa vada prostul. De cateva ori ala din interior a vrut sa iasa in dreapta, iar ala de pe cercul exterior sa o faca la stanga. Jale prieteni.

              Big Brother in Romania are o problema. Cel care sta la pupitru. Daca este acelasi cu cel care m-a amendat ca am chemat 112 pentru un om cazut cu capul spart din care curgea sange, dar pe care ulterior l-a catalogat betivul cartierului atunci n-am facut nimic.

              Ce-mi plac romanii cand sunt in Germania. Sunt asa de cumintei. Ei stiu un lucru cert: aia au legi pe are ei nu le cunosc si au amenzi mari. Sublim.

              Comment


              • #97
                problema mare este modul in care sunt utilizate filmarile... rezolva cazurile cu ele, sau se inregistreaza numai si se apuca de cautat, numai cand vine ordin de sus? (vorbesc de Romania)

                Romania a ajuns un fel de bantustan unde se aplica eventual ordine din afara si bunul plac al lacheilor care sunt la conducere. De exemplu i-as trimite la ocna pe toti nemernicii care au schimbat bordurile alea din bazalt, care mai tineau inca 2000 de ani, cu astea din beton care dupa 3 ierni incep sa se exfolieze...
                Last edited by ion_R5; 8 August 2013, 20:40. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #98
                  Originally posted by ion_R5 View Post
                  @ skd_ozenel Pai cum sustii ca trebuie bagate camere si la noi "ca la englezi"... si dupa aia spui ca nu stii care este scopul pentru camerele montate la englezi la fiecare pas...

                  Hai sa avem mai multa consecventa.
                  daca nu pricepi o ironie...
                  normal ca tot pentru monitorizare sunt puse, dar nu compara fenomenul infractionalitatii comisa cu violenta din anglia cu cea de la noi. smardoii lor sunt mai smardoi decat ai nostri. sau problemele inter-rasiale de acolo
                  la noi e parfum

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Cromatic View Post
                    Dar ce anume se face la Constanta si-n alte parti nu?
                    Daca iti spun ca merg in 12 judete in fiecare luna de 3 ani , aproximativ 6500km / luna iti dai seama ca am remarcat ceva in CT si CR, mai exact nesimtirea care exista la semafoare....cele cu cronometru unde se pleaca pe rosu cand mai sunt 3-4 secunde de asteptat la rosu.
                    In cele doua orase sunt multe giratorii si nu se respecta nimic in ele .
                    In Craiova exista multe masini fantoma cu volane pe dreapta si numere de Franta,Italia si vestita Bulgarie, iar in Ct sunt foarte multe de Bg conduse de stim noi cine care iar nu respecta nimic in trafic ca de......este nasol sa intre unul de Bg in tine chiar daca ai prioritate deoarece nu esti sigur ca iti mai faci masina (daca are asigurare) etc .
                    real power..... diesel power by

                    Comment


                    • Big Brother da iarasi lovitura.... de urmarit cu atentie figura primului amendat si bmw-ul plin de cocalari...
                      Last edited by karlos12; 19 August 2013, 14:54.

                      Comment


                      • Deci epic frate cand o facut cocalaru cu mana la politai si o inceput sa tureze masina langa ei, crezand ca astia sunt in civil sau in misiune...nu se iau de iei...am ras cu lacrimi 5 secunde main tarziu. Pt fata lu ala cu dacia papuc si faza cu bmw-ul, respect si la mai mare

                        Comment


                        • Si-a facut Big Brother cont pe trafictube.Gluma se ingroasa.Ce mai multi indisciplinati sunt taximetristii.

                          Comment


                          • Mda; am vazut si la stirile unui post de televiziune acu' ~doua ore. E bine, domnule, e bine...sa o tina tot asa.
                            Ia sa vedem nemultumitii de actiunea politiei; s-au gasit cativa si data trecuta.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • La cat mai multe si mai dese actiuni de genul!

                              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                              Comment


                              • Foarte bine face Politia... Numai vineri am evitat 4 taxiuri circuland "ahotic" si fara sa etichetez gratuit, dar majoritatea dintre ei sunt niste bizoni autentici.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google