Putina Istorie Pentru Cunoscatori

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    da corect. este o debandata pusa la punct pana in cel mai mic detaliu. dar stii cum e: de la mine asa se vede. omul mic si simplu daca se uita vede o mare tragedie in mijlocul careia se afla. daca privesti din varful piramidei totul este un ceas elvetian care nu rateaza nici un micron. eu nu imi dau seama de ce ar face cineva asa ceva. de ce ar creae o asemenea "societate" muribunda. cat de neom sa fii pentru a gandi asa ceva si pentru a pune in practica asemenea planuri. cata dorinta de castig si cata sete de putere sa ai ? incat sa nu te mai saturi niciodata si sa te opresti doar atunci cand nu va mai exista nimic pe pamantul asta

    Comment


    • #62
      Cu siguranta motivele sunt de interese ce nu au legatura cu societatea si dorinta de putere....sunt motive ce tin de alte sfere ale existentei.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #63
        asa ma gandeam si eu. dar ce ai putea sa obtii daca reusesti sa controlezi totul de o asemenea maniera ? care este scopul final ?

        Comment


        • #64
          Scopul final?...pai cine poate cunoaste cu certitudine?..Nu noi, oricum. Avem parte doar de flash-uri..nu intreaga imagine.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #65
            da la ce le o trebui scopul ala final ? ca oricum murim cu totii odata si odata. da nici nu vreau sa aflu ce este sincer. mai bine traiesc linistit in continuare cum am trait si pana acuma si e bine. sa fio in continuare "propriul meu paznic"

            Comment


            • #66
              Pai si crezi ca, cu moartea se termina totul ?...dar asta nu are legatura cu topicul.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #67
                bineinteles ca nu. pentru unii dintre noi nu. nu depinde de ce religie ai pentru ca religia ne este impusa sa o invatam. conteeaza in ceea ce crede sufletul si fiinta fiecaruia. viata dupa moarte are varii semnificatii diferite pentru fiecare dintre noi, ce depind exclusiv de credintele mai bine zis dorintele nostre.

                Comment


                • #68
                  am avut ieri o discutie cu un prieten, un roman placat in franta de multi ani. acolo este profesor de filozofie/istorie. am ajuns sa mi pun intrebarea nu cumva suntem noi paranoia ca ne gandim la tot ce am scris pana acum in acest forum ? gandind din punct de vedere al convingerilor mele politice nu ! dar lasand la o parte convingerile politice si incercand sa gandesc analitic in mod obiectiv, se poate ca tot ce am scris pana acum aici sa fie o inchipuire a imaginatiei in urma unor fapte ce mi s au prezentat sau le am inteles in mod eronat sau in urma unor dorinte. daca societatea este pur si simplu asa cum o vedem, fara stari si fapte si ideologii ascunse ?

                  Comment


                  • #69
                    Societatea este o iluzie iar ca sa intelegi asta nu trebuie sa te limitezi la politica, media si invatamantul oficial. Cat timp vaa exista un televizor care iti tzese informatiile si realitatea,, nu vom trai decat intr-o iluzie.
                    Poti lua "firul Ariadnei" de la tine si sa mergi cu el pana unde vrei tu. O sa observi ca notiunea de societate nu e altceva decat o suita de prejudecati, stereotipuri si canoane, lucruri care se fac mai mult de fatada sau din trend. Cat timp vor exista intrebari reale, societati ezoterice, razboaie, foamete si sistem monetar, SOCIETATEA va fi doar un "sistem de operare" folosit pe turma.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #70
                      da mi tu un exemplu de cum as putea sa fac astfel incat tembelizorul media si restul influentelor sa nu mi mai tzeasa informatiile si sa nu mi mai treaca creierii prin sita. sunt in cautarea acestei solutii dar nu o gasesc. dar imi este teama ca voi reusi sa fac asta si ma voi trezi intr un gol inconjurati de oameni ale caror informatii sunt tzesute si care ma arata cu degetul.

                      p.s. FMI a cerut acum cateva ore statului roman sa majorez TVA la 25 % si cota unica la 20 % ha ha ha ha ahahahaha am ras de am crapat pana mi a venit rau.

                      Comment


                      • #71
                        Tine de individ, nu exista o modalitate anume. Cat timp nu te calci pe bataturi la coada la vaccin sau nu pleci buluc la market ca e totul la 0.99 lei ca in reclama, e ok, dar asta e alt subiect...si asa am deviat.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google