Mai merita sa montam GPL ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Dan Eugen View Post
    http://www.gplcraiova.ro/?gclid=CjwK...DoQRoC7Dzw_wcB

    "Datorită densităţii mai mici faţă de benzină consumul de GPL exprimat în litri va fi PANA la 10 % mai mare decat cel de benzină. De aceea se poate economisi minimum 40 % din costul carburantului."
    ..............
    Pai aia vand si monteaza instalatii GPL, ce ai vrea sa-ti spuna decat ce vrei sa auzi?

    Sunt afectate performanțele mașinii?

    Sunt foarte puţine diferenţe între performanţele motorului pe GPL şi cel pe benzină. Chiar dacă în unele cazuri puterea poate să scadă cu până la 10% în cazul unui sistem pe injecţie lichidă, performanţele pot creşte cu 5%. Unii şoferi spun că manevrabilitatea creşte şi pentru cineva care conduce o maşină pe motorină sunt evident mai puţine noxe.
    Creste manevrabilitatatea de la GPL.
    Sau scade puterea cu 10 % corect, dar in unele cazuri cica mai si creste cu 5%, ca doar GPL-ul are detonatie mai ma buna decat benzina, nu conteaza ca masina reactioneaza mai greu la accelerare brusca.

    Atatea gogosi numai in politica auzi.
    Si tot ca in politica, bine ca exista oameni care sa creada.
    Last edited by mr.K; 26 February 2015, 09:39.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Creste manevrabilitatatea de la GPL.
      Pai creste manevrabilitatea in sensul, pe GPL, bestia de 1.4 75cp nu mai trage ca nebunu' (asa cum o face pe benzina), iar soferii nu mai pierd controlul masinii din cauza puterii foarte greu de controlat.

      OldDacia, din cate am discutat eu cu nenea care detine ProGaz Vernesti, la masina lui, Octavia 2 RS 2.0 TFSI 200cp, care are injectie directa de benzina, injectia se realizeaza cu injectoare de gpl montate pe galeria de admisie. Nu prea vad cum ai putea sa folosesti injectoarele de benzina si pentru gpl...
      Last edited by vitriol; 26 February 2015, 10:11.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • în cazul unui sistem pe injecţie lichidă, performanţele pot creşte cu 5%
        Loganu are sistem cu injectie lichida sau de alta natura?
        Mi-i sa nu creasca performanta in curba, si tendinta subviratoare a Loganului sa se accentueze.

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          OldDacia, din cate am discutat eu cu nenea care detine ProGaz Vernesti, la masina lui, Octavia 2 RS 2.0 TFSI 200cp, care are injectie directa de benzina, injectia se realizeaza cu injectoare de gpl montate pe galeria de admisie. Nu prea vad cum ai putea sa folosesti injectoarele de benzina si pentru gpl...
          ce injectie directa are ? ca la logan 0.9 cu galerie de admisie ? atunci se pun injectoare gpl pe admisie...
          altfel (1.2 turbo - renault) nu mai au galerie de admisie si deci gazul trece direct prin injectoarele de benzina.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Va salut intai, sunt nou pe aici, proaspat proprietar de Logan, vreau sa il trec pe gaz si am citit doua zile tot thread-ul asta cu mii de pareri si sute de calcule, incat sunt mai nedumerit decat atunci cand am intrat sa vad despre ce este vorba!

            Pentru cei care vin dupa mine, un rezumat:

            -revizii mai dese (deloc costisitoare insa)
            -inca merita , insa numai instalatii bune si montate de cine trebuie, nu de Georgel cel mai Chel
            -indicat numai daca faci minimum 15K Km / an ( ca sa simti ceva economie, nu sa o faci doar de amorul artei)
            -In 15-20K Km parcursi, cam scoti banii investiti in instalatie, dupa care mergi pe +
            -Nu sunt deloc periculoase asa cum arunca necunoscatorii in stanga si in dreapta, ca tata Floarea de pe marginea santului
            -Masina, daca ai grija de ea (gaz, benzen sau motoren) are si ea grija de tine, daca nu, te lasa in drum.

            Drumuri bune, far' de gropi fratilor!
            ICANSEE

            Comment


            • Deci tu n-ai GPL, dar faci un ghid pro GPL pentru altii, n-ai gasit inca aspecte negative.

              Comment


              • Originally posted by OldDacia View Post
                Am intrat pe site-ul celor de la AGR si am vazut ca au variante de instalatie GPL pentru masinile cu motoare cu injectie directa. Apoi am cautat pe net sa vad care e treaba cu aceste instalatii. Am vazut ca folosesc un selector de combustibil si introduc gazul sau benzina in cilindrii prin injectoarele originale ale masinii. Vroiam sa aflu daca cineva a montat astfel de instalatii pe masina si care ar fi consumul de benzina/gaz. Sper ca de data aceasta am fost suficient de explicit.
                Cred ca la asta te-ai uitat. Aici in UK nu monteaza asa ceva din pacate.

                Comment


                • Parerea mea ca pe loganurile de 1.2 nu ar trebui sa-i mai pui gpl.

                  Comment


                  • Parerea ta, insa am cunostinta cu Matiz cu GPL (consum 6 extraurban, urban 8%).

                    Comment


                    • Andreyi ce pretentie ai de la un matiz?Ala si asa consuma putin..

                      Comment


                      • pretentii ??? e un calcul simplu. faci 30.000 pe an , de ce sa nu-i pui gpl ? in 5 ani amortizezi toata masina. o dai la rabla si iei alta. oricum eu cred ca matizul consuma mult. mie imi lua 8 cu 6 benzina , si era nou. am preferat supernova 1.4 care avea acelasi consum...
                        si loganul 1.2 e tot pe acolo. cine vrea sa se inmormanteze cu el sau face sub 10.000 pe an nu ii pune gpl. cine face km si e constient ca peste 5 ani e caruta nu masina pune gpl si merge.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Confirm și eu ca, consuma puțin matizul. Cu o precizare: sa nu depășești 90km/h
                          sigpic

                          Comment


                          • Aici se pune lpg pe toyota prius (hybrid)

                            Smart pe gaz

                            Insa lumea nu ii judeca ca in Ro.

                            Comment


                            • Pfff smart-ul ala pe gaz...ce l-as vrea sa fac naveta cu el
                              sigpic
                              !

                              Comment


                              • Prius-ul ala are 5 ani, bateriile la modelele alea au o durata medie de viata de 5 ani si costa 5000 de euro ca sa le inlocuiasca, deci efectiv nu se merita.
                                Probabil, ca sa nu caseze masina, arunca bateriile (ca sa nu care degeaba lest), pune GPL si mai foloseste masina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google