Citi Km Aveti Pe Gpl,si Ce Probleme?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Astia la revizie spun ca la 20000 sa se schimbe. Nu spun ca e ok sau nu dar 30000 mi se pare cam mult. mai citisem pe aici pe undeva de cineva care avea filtrele pe masina de mai bine de 100000km si se plangea ca nu-i mai merge bine. totusi sunt 100000mii km pt niste filtre e super mult. Eu le-am schimbat in jurul a 20000mii si erau curatele cred ca ar mai fii mers ceva km cu ele. Dar pt orice eventualitate eu zic ca 20000 in cazul meu sunt suficienti.

    Comment


    • #92
      hmmm,eu la 30mii le schimb!dar imi zicea ala ca o sa ma lase injectoarele pe la 80mii.

      Comment


      • #93
        Originally posted by bita View Post
        sal baieti am 160.000 km pe gaz si nici nik problema pina acu,am reg tacheti de 2 ori ca se duc undeva la 80000 km si tr sai reglezi.`consum maxim 9 in regim de taxi ca fac taxi sin rest tot inainte
        Cat costa reglatul tachetilor ? eu am 35000 km si au inceput sa faca zgomot
        Last edited by Adrian15; 6 February 2011, 18:41.

        Comment


        • #94
          Reglaj tacheti

          Originally posted by Adrian15 View Post
          Cat costa reglatul tachetilor ? eu am 35000 km si au inceput sa faca zgomot
          Nu cred ca tacane tachetii.Din cauza uzurii,scaunele la supape se taseaza si jocul supapelor creste.De aia merge prost motorul si tb reglati asa zisii tacheti.Dar la tine cred ca tacane injectoarele de gaz.Fii atent dimineata cind merg masina pe benzina,si vezi cind pleaca pe gaz daca tacane mai tare.
          Un reglaj e cam 50-60 de lei.La mine mergea prost masina si incepuse sa dea rateuri.Astea sint simptomele,nicidecum nu tacaneau tachetii f tare.

          Comment


          • #95
            Originally posted by valdo View Post
            Nu cred ca tacane tachetii.Din cauza uzurii,scaunele la supape se taseaza si jocul supapelor creste.De aia merge prost motorul si tb reglati asa zisii tacheti.Dar la tine cred ca tacane injectoarele de gaz.Fii atent dimineata cind merg masina pe benzina,si vezi cind pleaca pe gaz daca tacane mai tare.
            Un reglaj e cam 50-60 de lei.La mine mergea prost masina si incepuse sa dea rateuri.Astea sint simptomele,nicidecum nu tacaneau tachetii f tare.
            merci frumos pentru informatie. eu ma speriasem, deja credeam ca trebuie axa cu came si tot tacamul, cand am vazut preturile, am ramas masca )

            Comment


            • #96
              Filtrele (pentru instalatia Landi Renzo de fabrica) se schimba la prima revizie (20ooo) si apoi din 40ooo in 40ooo . La fiecare revizie se schimba cel ieftin, circular (faza lichida) costa vreo 25 RON eu l-am pus de la Dacia (Iatsa Bascov Pitesti) si mecanicul din service mi-a zis sa nu-l pun pe cel de faza gazoasa ca e curat si ca ma pot uita si in carte ca asa scrie ca se schimba la 20 / 60 / 100 . Si mda ... avea dreptate . Toate cele bune ... daca mai creste mult GPL-u trec la bicicleta
              1.6 MPi Icy White

              Comment


              • #97
                Am mers cu un taxi la Tg Jiu,motor de 1,4 si 316000 km,din care 200000 pe gpl.Soferul zicea ca merge f bine si nu a avut probleme.Daca tine atit de mult pe taxi,cred ca nu tb sa ne facem griji de chiulase.

                Comment


                • #98
                  trebuia sa-l intrebi si ce intretinere a facut in acesti km

                  ,,DE_TOATE,,

                  Comment


                  • #99
                    doar aproape 9000 km cu GPL si inca nici o problema....am una cu sonda lambda amonte dar problema persista de dinainte de a pune gaz.

                    in cartea mea de garantie/service scrie ca se operatiunea de inlocuire a filtrelor se face la 6 luni sau maxim 15000km. si sincer, tind sa le dau dreptate. la 6 luni nu prea dar la 15000 sigur le schimb.

                    Comment


                    • Originally posted by valdo View Post
                      Nu cred ca tacane tachetii.Din cauza uzurii,scaunele la supape se taseaza si jocul supapelor creste.De aia merge prost motorul si tb reglati asa zisii tacheti.Dar la tine cred ca tacane injectoarele de gaz.Fii atent dimineata cind merg masina pe benzina,si vezi cind pleaca pe gaz daca tacane mai tare.
                      Un reglaj e cam 50-60 de lei.La mine mergea prost masina si incepuse sa dea rateuri.Astea sint simptomele,nicidecum nu tacaneau tachetii f tare.
                      Daca se taseaza scaunele, jocul scade mestere, si ramai cu supape deschise.De reglat la Logan se regleaza culbutorii, nu tachetii.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Am 80 de mii si vreau sa-i pun GPL.Care instalatie este mai buna?

                        Comment


                        • Citeste aici http://www.loganclub.ro/forum/recoma...-t7387p20.html

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            Daca se taseaza scaunele, jocul scade mestere, si ramai cu supape deschise.De reglat la Logan se regleaza culbutorii, nu tachetii.
                            Ai dreptate,de fapt se string,am fost neatent.Si in privinta culbutorilor ai dreptate,dar,toata lumea spune ca regleaza tachetii,si nu are rost sa ne incurcam mai rau.

                            Originally posted by PIGEONS View Post
                            Am 80 de mii si vreau sa-i pun GPL.Care instalatie este mai buna?
                            De fapt,nu prea conteaza ca ai 80k de km pt ca Loganul tine pina pe la 300k fara probleme.Ca instalatie fiabila si cu consumabile la pret bun(filtre),recomand Tomasetto.Landi Renzo e cea din fabrica,dar am inteles ca ar fi dublu ca pret la filtre,si mai scumpa.BRC este buna,Milano e Turcia total si eu nu prea agreez marfa turceasca,desi la 8 lei cit costa benzina la ei,cam toti merg pe gpl,deci au ceva experienta cu productia.Eu am Tomasetto,am facut pina acum 70k de km,si este ok.Are electronica poloneza,si se cam monteaza prin toata tara.Pina acum am schimbat filtrele odata si cam atit.
                            Last edited by valdo; 11 March 2011, 18:27. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Va salut .
                              Stie cumva cineva de ce pe harta nu imi apar cele doua linii , imi apare numai devgaz???
                              Ca idee de curand am schimbat bateria la masina!
                              Va multumesc
                              Attached Files

                              Comment


                              • este in regula rimare
                                am vazut mesajul tau si este identica cu prima
                                intradevar tu te referi la linia albastra adica mapa benzina
                                sigur ca ai pierdut-o din cauza bateriei sau poate ai apasat butonul erase de sub diagrama mapei
                                dar stai linistit ca o sa se formeze din nou alta
                                o poti ajuta si tu sa se faca mai repede mergand pe benzina un drum de 10-20 km insa ai grija sa mergi in asa fel sa ai mai multe regimuri de functionare ca mapa de gpl cea verde sa se formeze corect dupa ea facand-o cat mai reala
                                uite am selectat butonul care sterge mapa formata in ultima perioada
                                Attached Files

                                ,,DE_TOATE,,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google