Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In principiu cam asta e consumul de gaz afara ~8% la mers normal . Totusi e un pic ciudat ca la mers de ~100 km/h consuma 8% si la mers de 130-140-160 sa ai consum de 9% .
    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
    sigpic

    Comment


    • Ieri, la 120 de km parcurși, consum si benzina GPL 8,6%.

      Comment


      • Cu un plin de GPL(rezervor de 59l plin 47l) am facut 550 de km mers cu 100-110 in afara localitatilor si 60-70 in localitate ceea ce rezulta un consum de 8 si ceva % si inca mai am gpl in butelie.Instalatia e Landi Renzo montata la Vernesti si am alimentat de la rompetrol de pe soseaua Fundeni.

        Comment


        • Pai cam ala e consumul la viteza aia.

          Mie mi-a consumat 9.2 l/100km (510 km facuti cu 47l) dar pe ruta Bucuresti - Constanta si retur. 5 persoane la dus, mers constant cu 120km/h si 2 persoane la intoarcere si 100 km/h constant.

          Am alimentat de la Mol Postavarul. Nu prea mi-a placut...
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • iti recomand oricare alta statie de alimentat gpl in locul rompetrolului de pe fundeni, nu stiu de rompetrol in general dar statia aia e detinuta de nu arab/turc/negru ce dracu o fi si face numai prostii in ceea ce priveste carburantii, boteaza motorina, benzina iar gpl-ul e masluit din pompa, eu aveam consumuri de 12% cand bagam gaz de la ala ...
            in continuare cel mai ok din punctul meu de vedere e lukoil fundeni unde am la fiecare plin ~10% consum in oras.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Sincer nu am avut problema cu Gpl de la Rompetrol mentionez ca e cel de pe partea stanga cum vii de la Morarilor(nu cel de pe partea dreapta care e partener rompetrol).Cu Lukoil fundeni am avut o experienta urata cu gpl anul trecut si nu a mai alimentat de acolo.Fiecare cu parerea lui dar iti multumesc pentru sfat.Am uitat sa specific ca am fost 4 persoane in masina pe toata durata drumului.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Pai cam ala e consumul la viteza aia.

                Mie mi-a consumat 9.2 l/100km (510 km facuti cu 47l) dar pe ruta Bucuresti - Constanta si retur. 5 persoane la dus, mers constant cu 120km/h si 2 persoane la intoarcere si 100 km/h constant.

                Am alimentat de la Mol Postavarul. Nu prea mi-a placut...
                Cam cât îți consuma pe benzina la același stil de mers vitriol?

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                sigpic

                Comment


                • 6.5-7 l/100km. Depinde de vremea de afara, de directia vantului, daca este nevoie de ac, sunt multi factori care determina consumul. Oricum, iesi mai bine pe GPL, stai linistit.
                  Last edited by vitriol; 10 April 2014, 17:59.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Da stiu ca ies mai bine dar ma gândeam ca e o diferență mare de la 6,5 % la 9,2 %
                    Aproape 3 litri diferenta...

                    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                    sigpic

                    Comment


                    • Nu mai calcula in litri pentru ca nu este relevant. Calculeza in lei si vezi ce-ti da.

                      6.5 (l/100km) x 6.3 (litrul de benzina) = 40.95 lei/100km
                      9.2 (l/100km) x 3.01 (litrul de GPL) = 27.69 lei/100km.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Lei ca lei am înțeles-o p-asta dar montatorii și restu userilor care folosesc GPL spun ca, consuma cu maxim 1,5 litri mai mult... D-asta mi se părea ciudat... La bani e clar ca ieși mai bine sunt convins de asta.

                        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                        sigpic

                        Comment


                        • Montatorii si restul userilor pot spune ce vor ei. Tu poti sa-l crezi pe Andyno care spune ca-i consuma 7.6 l/100km la mers constant cu 140 km/h, sau poti sa-i crezi pe cei care spun ca le consuma 8-9 l/100km la mers de 90-100km.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Montatorii, multi din ei, monteaza dupa model, dupa cum au vazut la altii, sau si mai rau cum ii taie neuronul...intelegerea functionarii unei instalatii GPL e prea mult pt ei...
                            Corect spus, consumul GPL este mai mare cu x% decat cel de benzina...normal este cu 15-20%.
                            Daca ai consum de 5% ai sa ai ~5+5x1.2=6%
                            Daca ai 10% ai sa ai ~10+10x1.2=12%

                            Socoteala asta este pur teoretica...pt ca stiind ca "mergi moca" pe GPL SIGUR ai tendinta sa apesi mai tare pe acceleratie...sa cari mai multe bagaje in plus si multe altele...
                            Recapituland daca iti consuma 7% , se duce normal la ~8.4 dar sigur o calci mai tare si se va duce spre 9-9.x ...
                            Mai conteaza cum faci consumul, cit de mare e teapa la calitatea GPL-ului si a statiei si multe altele...
                            Pe extern uzual scot 9-9.5, dar precum spuneam si alte dati "statia dauneaza grav consumului" tigaia nu vede prea des sub 3000rpm...cel mai mare consum a fost de ~10.3 dar viteza media pe 300km a fost dupa BC ~104

                            Economie faceti mai putina, dar mergeti mai mult, mai repede, si mai putin stresati de costuri...
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • Salut, am un logan de 1.4 din 2005 cu 103000 km la bord, i-am pus instalatie GPL Tomasetto Stag 200 la 79000 cand mi-am schimbat jobul si a trebuit sa fac naveta Giurgiu - Bucuresti, fac zilnic 150 km dintre care ~ 30 de km oras (Bucuresti pana la Palatul Parlamentului + in Giurgiu). Am deja 7 luni pe GPL si deja cred ca am amortizat instalatia. Consumul este de 8,2 - 8,5 GPL, metoda plin, mers pana se consuma gazul, benzina alimentez de 50-60ron pe luna. Pe bord imi arata consum de 6.0 - 6.2, deci o diferenta de cam 2 l % + consumul de benzina. Variatiile de consum sunt date de calitatea gazului. Pentru mine, GPL-ul cel mai OK mi s-a parut a fi cel de la Lukoil, urmat de Rompetrol si Petrom si foarte prost de la AGIP.
                              Conduc destul de batraneste, 110 km\h exterior si 70 in localitati, + in Bucuresti unde se merge cum se merge.
                              Pe benzina, acelasi traseu il faceam cu 60 de ron( in conditiile in care pretul benzinei era mai mic ca acum) , pe GPL acum ma incadrez sub 40 de ron. Pt mine a meritat din plin investitia in instalatia GPL. A costat 2350 Ron cu rezervor cilindric de 55 l.
                              Last edited by alinushus; 11 April 2014, 09:15.

                              Comment


                              • Cu plinul facut de 46 l am parcurs 420 km Bucuresti-Poiana Brasov si retur....consum 11% viteza fiind undeva intre 130-150km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google