Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by daffy View Post
    Cu plinul facut de 46 l am parcurs 420 km Bucuresti-Poiana Brasov si retur....consum 11% viteza fiind undeva intre 130-150km
    Mi se pare cam mare consumul.La viteza asta pe benzina nu sare de 7-7,5 la suta.Cum ti-au facut reglajul ?Sau asa consuma o instalatie LR in general?

    Comment


    • Dc mergea constant cu 130-150 pana acolo si inapoi era un consum...un pic mai mare dar nu de speriat.
      Totusi...mergi pana la Ploiesti pe autostrada cu 130 -150- si poate pana pe la Breaza...apoi s-a terminat cu smecheria.

      Stilul asta de condus il am si eu: 130-150 pe autostrada si pana pe la Breaza, in rest cat se poate. Pana la Poiana si inapoi imi ia cam 9% sau chiar mai putin.
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • Ai vrea să ai tu 7% pe benzină la vitezele spuse de amicul!

        Am reușit și eu un consum incredibil: 6,75%! Consum făcut la un plin, mers la consum. Nu credeam că se poate. Am făcut drumuri de 30 km între Brăila și Urleasca (sat din județ). Am mers și ceva prin oraș, aș aprecia că în jur de vreo 150 km din totalul de 648 km parcurși cu un plin de 43,4 l.
        Oricum, nu e stilul meu, am făcut-o doar de curiozitate, să văd dacă se poate. Mers liniștit, cu accelerări relativ lungi, maxim 3000 rpm pe distanțe lungi, maxim 3250 rpm pe distanțe scurte (vreo depășire a unuia mai lent).
        Uzual, consumul meu e în jur de 8% +/- 0,5%, în funcție de greutatea tălpii.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • La Breaza esti la jumate de drum si nici pana acolo nu ai autostrada full , iar pe valea Prahovei in spate la camioane si cu politia la panda cate 2 echipaje cel putin pe judet si numai linie continua majoritatea vaii mai mult de 60km/h medie nu scoti garantat.Deci ce arzi in plus pana la Breaza recuperezi la mersul in coloana pe valea Prahovei pana in Brasov.Doar daca mergi in coloana si te tot opresti din kilometru in kilometru din cauza aglomeratiei si a santierelor de la drumuri ajungi sa consumi mult.Eu zic ca-i mult si cu asta am incheiat discutia.

          Comment


          • Sincer sa va spun cu benzina la 165-175 km/h maxim consumul instant imi arata 15-16%,iar acum a trebuit sa ma tin dupa un Range Rover al unui prieten si viteza a fost medie de 150 km si am luat-o pe la Rasnov,am turat-o destul de mult pe depasiri in panta iar la intoarcere ,deoarece intram la serviciu am mers la maxim pe GPL adica 160.....mai mult nu a mers pe A3.....o sa fac un consum si in oras si va spun ce a iesit la un mers normal

            Comment


            • Consum de oras...alimentat 32litri facut 290 km si 5litri benzina din care mai am jumate...doar in oras, mentionez ca locuiesc la piata Gorjului si muncesc la restaurant Capri (metro militari) deci 5 km maxim dus-intors...din punctul meu de vedere un consum multumitor tinand cont ca al meu 16v avea 9-10% pe benzina in oras

              Comment


              • Salutare tuturor. Am depasit 7000 km pe Gpl. E cam putin in 10 luni dar asta e. Va pun la dispozitie datele in ce priveste consumul.
                1. Instalatie BRC montata pe 01/07/2013 la Vernesti. Index km. initial 16625 km. Index actual 23910 km. Parcurs 7285 km. In aceasta perioada am alimentat cu 140.16 litri benzina in valoare de 802.56 lei si cu 774.28 litri GPL in valoare de 2173.8 lei. Total: 2976.36 lei. Consum la 100 km: 10.63 litri GPL si 1.92 litri benzina. Pret pe 100 km.: 40.85 lei. (cu plin de Gpl si cam 75% plin benzina)
                2. Am circulat preponderent urban, cam 70% din parcurs. Drumuri scurte de 3-10 km. In general respect viteza legala in oras, dar o si calc cand e cazul. In exterior maximum 110, rareori 130. Aer conditionat non stop cand e necesar. Uneori conditii grele care au necesitat 4X4 (nameti, urcus la munte pe pante accentuate, drumuri in delta dupa ploaie cu noroi la jumatatea rotii). O zi buna tuturor.
                Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

                Comment


                • Banui ca ai Duster 1.6l 4x4...
                  Cam multisoara benzina...in ~65k am media 1l/100, asta incluzand si drumuri pe benzina, reglaje destule (masina de testat ), mers pe benzina macar 50-100/1-2000km GPL...
                  Preponderent urban ~80-85%...
                  Am banuit bine...am citit si semnatura intr-un final
                  Daca o lasi ~1min "sa se incalzeasca" motorul iesi mai ieftin...in primul km cu motorul rece consumul e maxim...
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • 7,13l/100 km,azi am facut plinul,5,9 aveam pe calculatorul de bord la benzină.

                    Comment


                    • duminica am facut plinul gpl am mers prin craiova 20 km si 264 exterior mers 130km/ora o portiune mers cu clima iar azi am facut din nou plinul aceasi statie si au mai intrat 24 litri adica consum de 8,5. renault laguna motor 1,8 16v. multumit

                      Comment


                      • Logan MCV 1.2 16v, model nou. Mers pe autostrada cu 110km/h, 3 persoane si a iesit consumul de 8%. Mai mult decat un 1.4 MPI.

                        Comment


                        • Pe autostrada consuma destul de mult, insa in oras si extraurban pana in 90kmh e ok

                          Comment


                          • Oras10-10,5 inafara 7.8-8.
                            Pe benzina mai merg cand raman fara gaz in general cativa km. Am trecut peste obsesia de a merge nu stiu cat pe benzina ca se strica motorul dupa ce am mers cu nenumerate taxiuri cu sute de mii km la bord neavand nici pe naiba, unul chiar avand peste 450.000 km toti pe gaz.
                            Este insa esential sa fie benzina in rezvor pt ca se poate arde pompa de benzina.

                            Comment


                            • Craiova-Bucuresti si retur mers repede (Craiova-Pitesti 110-120km/h si autostrada 130-150 km/h) am avut un consum de gpl de 9,4. Nu mi-a venit sa cred ca pentru un drum de aproape 500 km a trebuit sa alimentez de doua ori.

                              Comment


                              • Și cât îți arată cb-ul pe benzina?

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google