Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 10% imi ia si mie in general la un 1.4MPI, ca sa ajung aproape gol merg cam 180km +/-, depinde cand am alimentat. De obicei pun 16l, insa acum am inceput sa bag 18l (35 vs 40 lei). E ok, avand in vedere ca gazul este ieftin

    PS - stie cineva la cati KM de mers pe gaz este recomandat sa mergi o perioada numai pe benzina ? Si de ce se face acest lucru ?
    Multumesc.

    Comment


    • Dupa 1000km, ca sa refaca niste parametrii pe benzina, gazul ii cam da peste cap.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Originally posted by einstein1984 View Post
        Dupa 1000km, ca sa refaca niste parametrii pe benzina, gazul ii cam da peste cap.
        Si cati KM trebuie sa fac pe benzina ? Daca am mai mult de 1000km pe gaz facuti, are ceva ?

        Comment


        • Logan 1.4 2005 ambiance gpl tomasetto stag 4 qbox. Am facut primii 10.000 km cu 745l gpl (la fiecare alimentare am scris pe o agenda cantitatea alimentata). Am alimentat 38l benzina în aceasta perioada. Mers 60% afara restul în ora.

          Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
          My Ride ! B - 29 - TmT

          Comment


          • Originally posted by ftw0w View Post
            10% imi ia si mie in general la un 1.4MPI, ca sa ajung aproape gol merg cam 180km +/-, depinde cand am alimentat. De obicei pun 16l, insa acum am inceput sa bag 18l (35 vs 40 lei). E ok, avand in vedere ca gazul este ieftin

            PS - stie cineva la cati KM de mers pe gaz este recomandat sa mergi o perioada numai pe benzina ? Si de ce se face acest lucru ?
            Multumesc.
            Eu am 12k km numai pe gaz si totul este ok.

            Comment


            • Logan 1.6, 16v.
              Vechime 7 ani, 75.000 km., instalatie Landi RENZO montata la Vernesti Buzau.
              Persoane 4 = 85+55+45+40 + bagajele aferente
              Consumuri de GPL:
              - Calarasi-Kardzali Bulgaria = 449 km = 8,58%, viteza 60 km/h in loc, 110 km/h afara
              - Kardzali-Xanthi Grecia = 141 km = 9,65 %
              - Xanthi - Igoumenitsa = 512 km = 9,37%, aici este doar autostrada, viteza maxima 130 km/h

              Comment


              • In Bucuresti, saptamana trecuta, 2-3 persoane.
                gol/gol, 36.5L, mers 420km. 8.7% intr-un trafic decent pentru oras.

                Comment


                • Primul consum dupa remapare - 8,4%, alimentat cu 21 litri Rompetrol, mers 250 km mixt, vmed 40 kmh, aer conditionat foarte putin(mers mai mult dimineata si seara), traseul obisnuit, 2-5 persoane si nu chiar batraneste. Curios, ultima medie era undeva la 9% in aprox. aceleasi conditii. Temerea mi-era sa nu creasca la acelasi stil de mers.

                  Comment


                  • Salutari! dacia logan(2007) 1.4 cu gpl din fabrica Landi Renzo cu injectoare schimbate Valtek, am consum in Bucuresti de 12% (14% cu AC) calculat plin pe plin, gpl-ul este setat sa mearga ca pe benzina. Cum de unii scot consum de 9% in Bucuresti?

                    Comment


                    • Aia sunt pescari care merg noaptea pe centura
                      Pe aici lumea e mulțumită cu 10-11 la taxi...
                      Si nu cred ca e trafic de București...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • @cica - consumul depinde de trafic. noi care scoatem sub 9 am precizat de fiecare data ca mergem dimineata devreme si seara tarziu, si evitam zonele-sensurile algomerata.
                        Media pe ultimii 5500km, 31km/h
                        gol/gol, alimentat 37L, mers 428km... sub 8.7%, si saptamana asta am mers seara devreme, intre 18-20.

                        Probabil ca daca mergi la ora 9 si stai bara la bara pe Stefan cel Mare sau cine stie ce alta zona si la fel seara, un 11% e ceva normal, si la mine era mai mare cand prindeam 2-3 zile aglomerate prin centru.

                        Comment


                        • Am facut plinul la Lukoil Focsani (1,89 lei cu reducere inclusa) - Lepsa - retur tot la Lukoil Focsani - realimentat 14 litri (160 km in total, mers tarisor la urcare) - consum de 8,75%. Cost per 100 km - 16,5 lei, cred ca-i cel mai obtinut de mine, poate la bulgari a mai iesit apropiat.
                          Ultimul plin de tot de la Lukoilul respectiv a iesit 8,9%.

                          Comment


                          • Braila - Mamaia si retur(5 persoane, AC folosit 70% din drum, mers 60-90 kmh prin localitati, tinut 120 kmh extraurban cat s-a putut, era destul de liber) + ceva drumuri in ritm legal Braila - Galati, consum de 9,5%, gaz de la Mol.
                            P.S.: la dus, la intrare in Mamaia aveam 93 kmh viteza medie.

                            Comment


                            • Bun consum...sa moara dizelistiii de ciuda )

                              Comment


                              • Apropo de diesel, in concediu am mers in tandem cu un Golf 6 TDI 105 cp si un Symbol dCi 65cp. Consumurile pe CB spre finalul concediului au fost:
                                - Symbolul - 5,7% (doua persoane, 2 persoane, nu stiu de AC)
                                - Golful - 5,9% (4 persoane, AC automat)
                                - eu cu loganul - undeva la 9 si ceva media (3 persoane, AC ocazional) - nu am calculat exact pentru ca am tot alimentat de pe unde am prins.
                                Regimul a fost unul alert, mers tare pe unde s-a putut, chiar si prin serpentine.
                                Multumit de consum si de masina, dar cu tot cu remaparea ma-sii tot e un pic peste la reprize/depasiri din scurt dci65-ul de la Symbol(am inteles ca e si mai usor, roti mai mici, etc), nu mai zic de Golf 6 ce fel rupe asfaltu'.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google