Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Și unde găsesc mufa de diagnoza?

    Comment


    • Originally posted by moog View Post
      Te ai gandit ca poate senzorii masoara in locuri diferite?
      Salut moog, din câte am înțeles temperatura o copiază din Ecu benzina.am văzut conectica schema la un lsi si are un fir portocaliu pentru senzor apa.intrebarea este următoarea: daca nu s au legat la senzorul masinii, lsi poate sa si l ia din Ecu benzina? Tu ai idee la lsi de unde ia temp apa?O sa m-a uit astăzi la montaj sa vad unde au legat
      Last edited by radu5252; 31 May 2014, 08:45.

      Comment


      • Poate fi legat si la senzorul de temp al masinii sau sa aiba separat.
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • CU ddt 2000 citesc cu 17 grade mai putin decat vad cu max plus2010. Adica la 40grade ECU vehicul, ecu GPL vede 57. M am uitat si nu exista senzor separat si nici de cel de apa al vehiculului nu vad sa se fi legat. Poate s au legat unde intra pinul de la senzor apa vehicul in ecu vehicul.Din cate am citit pe net am inteles ca este posibil ca ecu gpl sa nu citeasca/interpreteze corect valoare de la senzor apa din calc vehicul. Si ca exista posibilitatea in soft de al calibra: mV=>°C. Cunoate cineva?

          Comment


          • La 2010 stiu ca se poate ...depinde de licenta cred...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • Pt. instalatia de fabrica, Landi Renzo model 2008 ce soft se foloseste?
              Am un cablu DK-U5, este compatibil cu interfata ecu gpl ? pin la pin: gnd, TX la TX si RX la RX ? sau se inverseaza... mai trebuie si altceva ? Multumesc.
              Attached Files

              Comment


              • Originally posted by razvanu View Post
                Pt. instalatia de fabrica, Landi Renzo model 2008 ce soft se foloseste?

                Comment


                • Salutare, ma poate ajuta cineva cu softul de diagnosticare pentru Milano ?
                  Am interfata cu DKU-5

                  Comment


                  • Salut doresc sa achizitionez o interfata pt tommaseto stag4 200
                    Ma poate ajuta cineva ?

                    Comment


                    • As vrea sa stiu daca dintr-un cablu de data cu miniUSB pot confectiona interfata pentru instalatie Milano.
                      Culorile ar fi:rosu,alb,verde si negru.
                      Astept raspunsurile dvs.

                      Comment


                      • Salut. spune-mi cateva detalii despre cablul tau - Este cu PL2303 - 3.3v ?

                        Comment


                        • Originally posted by lucianbaragan View Post
                          As vrea sa stiu daca dintr-un cablu de data cu miniUSB pot confectiona interfata pentru instalatie Milano.
                          Culorile ar fi:rosu,alb,verde si negru.
                          Astept raspunsurile dvs.
                          Cere drivere cand i-l introduci in usb?

                          Comment


                          • salut, am si eu o problema cu o intertata pentru stag 4 plus am incercat sa fac interfata din cablu ca42 am instalat driverul am instalat softul de pe site s-a conectat pentru 5 secunde apoi a dat ecran albastru laptopul, specific ca folosesc un laptop acer cu win 7 starter proaspat instalat cu liccenta. am incercat multe drivere dar doar unul singur imi recunoaste cablul, m-am lasat pagubas cu acela si am incercat cu alte interfete usb serial din cele cu cablu transparent estetic identice dar am vazut ca au cipuri diferite una o recunoaste ca >ATEN USB to Serial Bridge com 6 si cealalta ca >Prolific USB-to-Serial Comm Port com 9, sunt una e cu uc-232a si cealalta pl2303 prolific ambele au driverele instalate corect, acum problema e urmatoarea cand incerc sa ma conectez la mufa gpl a masini dupa ce am identificat rx tx si gnd ca fiind pinul 2 3 5 al interfetelor led-ul de pe interfata ramane aprins in una din situati iar daca schimb rx cu tx led-ul licare pentru 3 secunde apoi ramane stins si in nici o situatie nu gaseste uch gpl! unde gresesc ce trebuie sa mai fac! orice idee ar fii binevenita! Cu stima!
                            Attached Files
                            http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

                            Comment


                            • Problema apare datorita driverelor. descarca ultimele de pe prolific.com. In device manager cauta tipul de chip ( ultimele 2 litere PL2303 xx).

                              Comment


                              • am instalat ultimele drivere si am verificat cu executabilul din folderul descarcat cu drivere si imi spune ca cipul este PL2303HXD problema a ramas aceeasi!
                                http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google