Cati Litri Va Intra In Rezervorul De GPL???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ionutz b
    replied
    am rezervorul de 60 l ar trebui sa intre 48 l si mia intrat 48,8 si masina inca mai mergea pe gpl nu dadea semne ca nu mai am gpl

    Leave a comment:


  • D-FENS
    replied
    Am facut plinul de 3 ori,nu mi-a intrat mai mult de 33 de litri.Ultima oara au intrat 31 de litri.Am rezervor toroidal,Landi Renzo.

    Leave a comment:


  • cos123
    replied
    Capacitate butelie Gpl

    Salut. Butelie turceasca toroidala, 58 l, 48,5 l la prima incarcare. Zi buna.

    Leave a comment:


  • Augustin-Yng
    replied
    Salut.
    Butelia se incarca la 80% din capacitate din motive de siguranta.
    Numai bine.

    Leave a comment:


  • razvan aac
    replied
    eu am marini in loc la roata de rezerva.in carte scrie 51 litri iar eu ori e vara ori e iarna mai mult de 44 de litri nu mi-a intrat niciodata.cu stima

    Leave a comment:


  • iulius s.p.
    replied
    In butelia de GPL intra cam 80% din capacitate[eu am butelia toroidala de 43L si intra la gol 36L,verificata de foarte multe ori].Pe timp de vara din motiv de temperatura se creeaza o presiune mare in butelie si sfatul meu [din experienta] sa alimentati dimineata cand este mai racoare, altfel daca faceti un drum mai lung trebuie sa faceti plinul din 250 in 250 de Km.

    Leave a comment:


  • moog
    replied
    Se blocheaza bila de pe valva din capat...
    Se elibereaza presiunea de pe conducta pina in butelie...
    Daca stii ca butelia e partial goala si nu-ti intra gaz, atunci asta e problema...
    Eu o tot patesc de prin iarna...
    Imi e lene sa ii frec la cap pe montatori sa rezolve problema...
    Last edited by vitriol; 18 June 2013, 17:13.

    Leave a comment:


  • mcornel
    replied
    pai tot de la ei am alimentat, dar era alta doamna inteleg si eu cum functioneaza gpl-ul, dar nu m-am bagat sa reduc eu presiunea cu surubelnita, la asta ma refeream.

    Leave a comment:


  • Razvy
    replied
    Evident, GPL se afla in stare lichida la -22 de grade. Dar presiune mare poti sa ai si din locul de unde ai alimentat inainte. Nu toti alimenteaza cu aceeasi presiune, desi sunt obligati

    Leave a comment:


  • mcornel
    replied
    o intrebare: azi m-am dus sa alimentez si doamna de la pompa zice : vezi ca ai presiune prea mare, sa bagi o surubelnita sa impingi un pic biluta aia! zice ca e de la caldura. eu n-o sa ma apuc acum sa bag surubelnite in alimentare (in frane si in femei sa n-ai incredere ), dar are vreo logica ce zice doamna? voi ati mai auzit asa ceva?

    Leave a comment:


  • radu2008
    replied
    Am facut primul plin si au intrat in rezervorul toroidal 40.3 l!

    Leave a comment:


  • taucety
    replied
    Rezervor cilindric 60l, normal intra 48l, dar azi e prima data cand intra 52l..???????
    Cred ca m-a facut de m-a rupt, dar o sa vad cati km. o sa fac. Toate bune.

    Leave a comment:


  • leutzul
    replied
    Originally posted by leutzul View Post
    Am facut plinul din nou si au intrat 40L !
    Astept plinul nr. 3 !
    La plinul nr. 3 au intrat 42L !(rezervor toroidal de 54L)

    Leave a comment:


  • Bodanel
    replied
    Se fura la pompe pe rupte. Daca alimentez de la pompele mele obisnuite variatia intre plinuri este de maxim 300 ml. Cand incerc cate o statie fantoma brusc intra mai mult. Dar intotdeauna mai mult.
    Din cat am umblat eu prin tara asta doar la o singura pompa imi intra 2 litri mai putin. Si asta mereu de cand am luat masina. Dar este o singura pompa in toata tara. Insa drumurile prin Ardeal au fost putine. Poate acolo sta altfel treaba dar nu cred.

    Leave a comment:


  • turbonic
    replied
    Pai se mai fura si de la pompa, insa aveti dreptate cu incarcare de 80%.
    E bine sa stiti ca in cazul in care intra mai mult de 80% cu mult adica 4-5 litri, e probabil ca plutitorul multivalvei din rezervor sa nu mai functioneze corect.

    Apropo la frig se mai contracta si gazul, nu foarte mult, insa daca esti atent este sesizabil.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google