Inventie De........CRIZA !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inventie De........CRIZA !

    Salutare tuturor. In primul rand as dori sa va aduc la cunostinta ca in prezent posed o Dacia Logan cumparata in anul 2005 pe care , de curand, am montat o instalatie GPL Tomasetto cu stag 200 din cauza pretului prea mare al benzinei. Astazi in timp ce stateam in extraordinarul mi-a venit o intrebare in minte care ma pus pe ganduri: Am putea oare modifica (pentru cei care stau la curte ) traseul tevilor de gaze astfel incat sa ne putem alimenta butelia de GPL a masinii la niste costuri mult mai mici? Si cam cat ar costa si ce ar implica acest artificiu ?
    Am inceput acest Thread deoarece sunt sigur ca pe acest forum sunt foarte mult oameni capabili care au destule cunostinte in domeniu.

  • #2
    Vrei sa mergi pe gazul de la aragaz/centrala ?
    Din cate stiu in butelia din masina il ai in stare lichefiata, iar pe instalatia de gaze de la curte il ai in stare gazoasa, deci trebuie sa concepi o instalatie care sa schimbe starea gazului , si dupa te gandesti cum il tranzbordezi in butelia masinii.
    real power..... diesel power by

    Comment


    • #3
      Salut cosmin! Eu din cate stiu gazul vine in stare lichida pe conducte si se vaporizeaza la contactul cu aerul . Poate ma insel...:-??

      Comment


      • #4
        Citeste si pe aici
        My ride

        Comment


        • #5
          GPL nu este GNC.

          In teava de gaze de la casa ai Gaz natural, si nu este comprimat ca si in instalatiile de GNC.

          In loc de GPL nu se poate folosi GNC. Este necesar alt rezervor alt reductor.

          Totul poate fi gasit pe net.
          Interfete instalatii GPL

          Comment


          • #6
            in Europa(Colentina-Voluntari) gasesti artificii la preturi bune (cred) )))de ce vrei sa faci tu ceva hand made ?) cred ca o sa faci revelionul mai devreme anu asta )))))))))))
            sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
            Simply Stance

            Comment


            • #7
              Un vecin de la tara avea pana anu trecut o dacie 1310, ce este alimentata cu butelie de aragaz, acum nu stiu daca o mai are. Instalatia o are montata dinainte de 89. El nu crede ca s-ar da omologari acum sa pui instalatie cu butelie de aragaz.

              Comment


              • #8
                VIOREL JIJI
                exact asa avea si un prieten de.al tatei, la fel pe butelie de aragaz
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Vorba lui Grecu' vreti sa faceti revelionu mai devreme . Daca ati fii cautat putin " pa net " ati fii gasit singuri explicatia .
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    )))))))))))))))))))) check this out
                    Attached Files
                    sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
                    Simply Stance

                    Comment


                    • #11
                      Dupa ce ca treceti de la 5.5 Ron/litru la 3 Ron/Litru, tot nu va convine. Experimente placute, promit sa ma uit la ora 5 la TV mai des.

                      Hai cu ciuperca si in Romania)!!
                      Attached Files
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • #12
                        la mine e mai marfa alex ca e color ) oricum Ciuperca sa fie )))))))
                        sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
                        Simply Stance

                        Comment


                        • #13
                          Acum lasand gluma la o parte acum cativa ani a fost cineva care a si murit din cauza la artizanate dastea . Stati potoliti !
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Mersi de raspunsuri da.......Vreunu care a terminat politehnica asa mai istet oare nu o putea face cv in genu ista? Si oricum.....cat o costa litru de gaz natural fata de gpl ? ca sa vedem daca ar merita efortu....

                            Apropo! In butelia de gaz de casa (pentru cei care nu sunt racordati inca la gaze) ce gaz se baga? Eu am o butelie de camping asa mai mica si o alimentez mereu de unde bag si gpl. Am facut rost de o reductie asemanatoare cu cea de la masina. Pun maine poze!
                            Last edited by gabitzu_boss; 10 December 2011, 21:36. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              gabitzu, ai dreptate, eu stau la curte si nu am gaz, folosesc butelie, cand mi se intampla sa ma lase seara sau sa nu gasesc sa o schimb o iau pe cea goala si merg cu ea la peco si o incarc, deci daca de la masina merge la aragaz de ce n.ar fi valabila si reciproca, insa mare grija ca nu e de joaca!
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google