Inventie De........CRIZA !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Gazul natural, costa ~1 leu/m^3 (metru cub) - cel putin aici, la mine in zona.

    Buteliile de aragaz se pot alimenta si cu GPL, dar nu este recomandat.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • #17
      pai un metru cub banuiesc ca are mai mult de 1 litru ......de aici si economia ....

      Comment


      • #18
        De obicei astia care termina Politehnica fac cu totul altceva decat au invatat in anii de facultate.Daca erau minti luminate si inventive prin Poli iti dai seama ca ceea ce-ti doresti tu azi era deja istorie.

        Parerea mea este sa o lasi asa si sa te bucuri de ea in stadiul in care este acum.
        In butelia de casa se baga un gaz asemamator cu GPL-ul de aceea aragazul nu da flacara asa cum trebuie atunci cand alimenterzi butelia de casa de la GPL.La aragazul din casa sunt diuze diferite atunci cand ai gaz de butelie sau gaz din teava.

        In vremuri de criza eu ma gandesc cum sa o fac fara Durex ca este scump si ala .
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #19
          ) ) )
          Bine spus! Oricum eu doar eram curios daca sa mai gandit careva la varianta asta .....ca sa mai pun eu de la mine ceva in plus pe masina nu are niciun rost mai ales ca e o masina foarte buna ....nu vreo 1310 din 90 si ceva....

          Comment


          • #20
            Salut.

            Cosmine,Durex-ul il poti "refolosi",se spala sau se vulcanizeaza.........dupa cum doreste utilizatorul

            Numai bine.
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • #21
              Gazul care "curge" la robinet, este gaz natural si are in compozite peste 90 % metan. De aia ii spune si gaz metan

              "Gepeleul" este "gaz petrolier lichefiat". Este un amestec de hidorcarburi gazoase aflata in stare lichefiata. In buteliile alea de aragaz n-o sa gasiti gaz metan, ci GPL. Tocmai d-aia merge sa incarci butelia de la benzinarie.

              Gabitzu, banuiesti bine. Un metru cub are mai mult de un litru, 1000 (o mie) mai exact.

              Concluzia: nu prea se poate ce vrei voi, pentru ca gazul metan de la robinet nu se poate imbutelia si transfera dintr-un recipient in altul.
              Last edited by vitriol; 10 December 2011, 22:17.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #22
                O mie??????
                pfoaaaa.......pai de 1 leu imi bag vreo 50 de plinuri

                asta chiar ca e afacere)
                Last edited by gabitzu_boss; 10 December 2011, 22:25. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #23
                  Da' in loc de bujii, n'ai vrea sa'ti pui niste petarde? Sau macar artificii, ca tot suntem in sezon...

                  Gizăs!!!
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • #24
                    ma.....sa fiu sincer....mias lua acum in primavara un scuter sau cel mai bine un AIXAM si in secunda 2 as fi cu el la programare pentru instalatie de gpl. Si asa.....e un fel de masina......nu te ploua nu te ninge....consuma vreo 3 pe benzina....deci pe gaz nici mkr nu mai trebuie sa imi bat capu......ii zic lu ila de la gpl sa ma scrie pe caiet si knd fac o suma considerabila(20-30 ron) atunci ii dau banii) O sa ma invidieze toti dushmanii

                    Comment


                    • #25
                      O sa ma invidieze toti dushmanii
                      Asa e B0$$.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • #26
                        Deci te-ai lamurit cu masina/gazul/butelia/afacerea/visele/reductiile etc?
                        real power..... diesel power by

                        Comment


                        • #27
                          da Cosmine. Merci de informatii. Poate o sa apara si intalatiile care merg cu gaz "IEFTIN" ca nu ne-ar strica niste bani in plus pentru tuning. Oricum acest topic este deschis pentru tot felul de idei mai economice.....ca doar este criza si mai trebuie sa punem un ban deoparte si pentru cadouri... SARBATORI FERICITE va urez!

                          Apropo de inventii! Am gasit pe internet 2 . Una ar fi cu niste magneti pusi pe furtunul de benzina care duce la motor (cica rasfira moleculele si da mai multa putere si mai putin consum) si a 2-a cea cu HHO unde instalatia costa in jur de 800-900 ron si pui apa intrun vad pe care til pun ei la motor si scade consumu cu vreo 40 % si apa aia trebuie schimbata la fiecare 1000 KM. Despre acestea ce parere aveti?
                          Last edited by gabitzu_boss; 10 December 2011, 23:07. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #28
                            Trage'ti un glont in cap si zi'mi daca gadila! - Cam asa am ajuns noi aici.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Niki B View Post
                              Trage'ti un glont in cap si zi'mi daca gadila! - Cam asa am ajuns noi aici.
                              Gluma asta are si un prospect? Aici nu te obliga nimeni sa citesti sau sa comentezi .......Sunt si alte topicuri la care te poti face auzit

                              Comment


                              • #30
                                Ca idee este inventat si motorul pe H2O dar nu se scoate pe piata ca ar insemna al 3 lea razboi mondial pe piata petroliera.Noi suntem doar niste papusi conduse de niste capete mari si de aceea platim benzina/motorina/gazul la pretul care este ca de....trebuie sa traiasca si ei.

                                Daca se putea pune gaz din teava in masina si pica mai ieftin....iti dai seama ca Streulea facea un tutorial.
                                real power..... diesel power by

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google