Abtibild GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Abtibildele alea mari, eu le-am mai miscosat cu un cuter. Am sa va si fac doua trei poze sa vedeti despre ce e vorba.
    sigpic

    Comment


    • #47
      Cand am montat instalatia cei de la service au vrut sa le lipeasca pe geam dar nu i-am lasat ca arata urat+ca au si emblema pe ele cu cine a montat instalatia.

      Comment


      • #48
        O explicatie logica si utila a acestor etichete este...in caz de accident echipa de interventie stie este atentionata ...si nu numai...

        Daca vreti masina sa arate bine sa impresionati vecinii luati-va Bemveu...


        Conform legislatiei in vigoare:
        Instalaţiile de alimentare cu GPL montate pe autovehicule trebuie înregistrate în cartea
        de identitate a autovehiculului (CIV). Autovehiculele trebuie să fie marcate cu etichete
        autoadezive cu inscripţia "GPL", confecţionate din material rezistent la factorii de mediu,
        aplicate în funcţie de categoria autovehiculului astfel:
        a) la autoturisme (categoria M1), pe interiorul parbrizului şi al lunetei, în partea dreaptă,
        jos;
        b) la autoutilitare uşoare (categoria N1), pe interiorul parbrizului, în partea dreaptă, jos
        şi pe suprafaţa posterioară a caroseriei.
        Aceste etichete se aplică de către agentul economic autorizat care a montat instalaţia
        de alimentare cu GPL
        iar conformitatea lor cu modelul prevăzut în anexa nr. 2 la
        prezentele reglementări se verifică de către Registrul Auto Român cu ocazia înregistrării
        în CIV a instalaţiei de alimentare cu GPL.
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • #49
          Originally posted by KaTaMCV View Post
          S-a mai schimbat vreo lege cu abţibildurile astea? Eu mi-am pus azi GPL şi mi l-am lipit pe geam, dar arată urâât. Ştiţi ceva cât de obligatorii sunt şi mai ales la ITP şi la RAR dacă trebuie puse?
          Crede ma la design ul Loganului - acele abtibilduri nu il uratesc cu nimic... ba din contra aduc o pata de culoare
          Ale mele s au cam dezlipit ...de unde se pot cumpara altele noi?
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • #50
            In principiu de la orice montator...moca sau cu o cafea
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • #51
              Originally posted by eugenmanea View Post
              Crede ma la design ul Loganului - acele abtibilduri nu il uratesc cu nimic... ba din contra aduc o pata de culoare
              Ale mele s au cam dezlipit ...de unde se pot cumpara altele noi?
              Daca vrei am eu 2 in plus pe stoc ! Da-mi un PM cu nr. de tel.

              Comment


              • #52
                Am montat gpl am inscris instalatia in cartea tehnica la RAR (in luna Niembrie 2013) nu au intrebat de abtibilduri.Seful de la montaj al atelierul gpl spunea ca nu este obligatoriu,eu am folie pe geamuri spate si luneta cu transparenta doar 5%nu cred ca se va vedea oricum

                Comment


                • #53
                  Ce am scris mai sus e din legislatia in vigoare.
                  Ca cei de la RAR au inchis ochii , ca montatorul nu te-a obligat sa le pui e alta poveste...
                  Pt varianta luneta foliata, dube etc se pune autocolant pt exterior...
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • #54
                    sal

                    cine are gpl de fabrica im i poate spune si mie unde se lipesc abtipildurile alea cu gpl fata si spate>????????????????????

                    Comment


                    • #55
                      E greu sa citesti in postul 48?
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #56
                        Nu toti sant Einstein pt unii "e grele sa citeste"...
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • #57
                          Asta oricum intra pe forum doar sa intrebe ceva sau sa cumpere/vanda, niciodata nu zice merci sau daca s-a rezolvat problema.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #58
                            Pentru leutzul
                            Vreau si eu un abtibild GPL, al meu s-a deteriorat, este lipit de 8 ani.
                            Daca mai ai te rog sa-mi spui modalitatea de a achizitiona unul. Multumesc anticipat
                            Last edited by altruista; 4 September 2015, 11:48.

                            Comment


                            • #59
                              Iti dau gratis unul, dar nu face transportul cat cauti la vreun montator in zona ta !

                              Comment


                              • #60
                                Pentru cine vrea in zona Brasovului am mai multe, dar pentru exterior, simple fara nici o reclama, aprox. 13 x 8 cm masurat pe diagonale.
                                Am pus folie pe luneta,si am facut pe comanda,care a fost minim 10 bucati sa nu strice material. Daca da cineva 1 2 ron pe unul,sa-mi mai scot din paguba, ok, daca nu iar ok.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google