Pret Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu pot sa zic ca m-a uimit GPL-ul de la BG(nici n-am testat la mai multe statii GPL), iar consumul a fost cam ca la noi, poate ceva mai mic dar am si mers mai incet, de altfel similar cu al unui 1.6 mpi euro 3(care a resimtit aceeasi chinuiala pe dealurile lor). Iar AC-ul, in cazul meu, cred ca aduce un litru GPL in plus la consum.
    In continuare, preturile in BR la GPL : 2,29 - 2,39 lei, si 2,37 - Galati.

    Comment


    • Nu poți scoate 7% consum GPL dacă treci de 3000 rpm (110 kmph pe ceas, adică), indiferent de cât de bine ar fi reglată instalația și cât de bun ar fi gazul. La ultima revizie discutam cu băieții de la Vernești de consumurile astea brașovene raportate pe aici. Se țineau de burtă de râs... dar, mă rog, e libertate la vorbe.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Mno, nici eu nu credeam ca este posibil asa ceva, dar cand am oprit sa alimentez, dupa 500km (cam asa imi calculez drumurile in afara, la un consum de 9% si rezervor de 59l, 47l utili), au intrat doar 35 l...

        Mai exista si varianta sa se fi pacalit aia la pompa. De doua ori...
        Last edited by vitriol; 24 June 2016, 16:23.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Consumul plin-plin merge mai mult la benzină. La gaz sunt diferențe semnificative și, în consecință, erori mult mai mari. ;)
          Mai corect e gol-plin-gol. Măcar acolo ai cantitate mai mare consumată, erorile fiind mai mici.
          Îmi vine nu greu, teribil de greu să cred că faci 500 km cu 35 de litri, în condițiile în care eu fac ~550 km cu un plin. Bine nici n-o menajez sub nicio formă, e adevărat. Iar în butelia mea niciodată n-au intrat mai mult de 45 litri. 47 au intrat când a fost nouă, la prima alimentare. Și e identică cu a ta.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Cred ca nu ai inteles toate datele problemei.

            Cu gazul din romanica consuma exact cat consuma si a ta, ca doar avem fix aceeasi instalatie montata de fix acelasi montator pe fix acelasi tip de motor. Drept urmare, imi consuma fix la fel cat iti consuma si tie. Cu un plin, extraurban, fac exact cat spui si tu, 500-550 km (asta e si motivul pentru care am alimentat cand am vazut ca am facut 500km - ma asteptam sa nu mai am gaz). In oras fac 380-430 km cu un plin.

            Dar, ce voiam eu sa spun este ca gazul din afara este altfel, "exact la fel decat ca altfel"- daca imi permiti, iar masina trage de rupe si consuma putin.

            L.E. Mie imi intra oricand 47l.
            Last edited by vitriol; 24 June 2016, 18:55.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Am fost în fiecare an în BG, dar chiar n-am observat vreo diferență față de gazul nostru.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • 1,98 lei/l la Dealul Draganului intre Rm. Vl. si Pitesti.

                Trimis de pe al meu Philips_S396 folosind Tapatalk

                Comment


                • 1.89 Celly Pitesti
                  2.01-2.04 Mol (fost Agip ) gara
                  In weekend 1.96 Petrom Pitesti- Podul Viilor

                  Comment


                  • Gata, minunea a luat sfarsit la Buzau. Pretul GPL-ului a urcat sensibil la unele statii, de la 1,98-1,99lei/litru, la 2,30 lei/litru. Tinand cont de majorarile sistematice ale pretului benzinei si de cresterea euro, era de asteptat si o astfel de scumpire a GPL-ului. Posibil sa fie si cererea mai mare, odata cu perioada concediilor.

                    Comment


                    • La voi inca-i bine , in Braila gpl-ul este 2.49 lei/Litru si asta de mult timp.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Pretul la gazul are o intarziere fata de petrol de 6 luni si este posibil ca in perioada urmatoare sa se mai scumpeasca.

                        Comment


                        • Bine ar fi sa nu fie asa... Cunosc situatia din Braila, este regretabila.

                          Comment


                          • În Alexandria de ani de zile este 2,5 ron, iar dacă urci mai în nordul tarii e mai scump. Oricum barilul de petrol s-a scumpit și treptat în următoarele 6 luni va creste și prețul la gaze.

                            Comment


                            • Salutare, preturile la gpl in Buzau stau cam asa:
                              Alascom: 2.3 ron
                              Lukoil: 2.05 ron
                              Rompetrol: 2.03 ron.
                              Da, s-a scumpit si la noi de vinerea trecuta.

                              Comment


                              • Originally posted by prometheus View Post
                                La voi inca-i bine , in Braila gpl-ul este 2.49 lei/Litru si asta de mult timp.
                                Nu prea esti la curent, nu dezinforma. La Braila pretul GPL-ului este majoritar 2,39 lei, iar la Lukoil daca ai card si aplici reducerea de 10 bani obtii 2,27 lei / litru.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google