Imi Consuma Benzina In Timp De Merge Pe Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    cum se leaga releul la pompa de benzina ?

    Comment


    • #17
      Se trece alimentarea pompei printr-un releu care decupleaza cand electroventilele de GPL deschid.
      Interfete instalatii GPL

      Comment


      • #18
        Cel mai simplu e sa pui un releu pe pompa de benzina care sa taie craca dupa ce treci pe GPL...activezi releul de la bobina de pe butelie...
        Daca si asa iti consuma benzina vezi poate e gaurit rezervorul...
        Injectoarele de benzina s-ar putea sa nu mai inchida bine...
        Bafta...
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • #19
          degeaba ii spuneti,baieti,ca am incercat si eu sa-i explic cum stau lucrurile si mi-a spus ca e in garantie,deci nu va mai stresati sa-i explicati omului ca va zice de garantie si nu se baga la masina.eu i-am taiat macaroana ca m-a enervat cu garantia.de ce nu s-a dus sa-i intrebe pe aia care trebuie sa-i asigure garantia?am incercat sa-l ajut pe pm,dar n-am avut cu cine discuta.
          Last edited by leopardu; 22 May 2012, 23:11.

          Comment


          • #20
            Dar mergi cu ea la garantie daca ai asa ceva si ai rezolvat problema...spune-le ce ne-ai spus si noua.
            sigpic

            Comment


            • #21
              lasati releul deoparte, ca nu se arde pompa. cand merge cu benzina motorul cum de nu se arde minunatia de pompa? o ia dracu daca va zgarciti si mergeti cu rezervorul gol in ideea ca aveti gpl. vreo 5-10l de benzol ar trebui sa fie acolo, ca in benzina pompa isi face si racirea.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Salut,am avut si eu un 307 si am intampinat o astfel de problema, "consumul" de benzina cand mergi pe GPL...dar nu era adevarat .Calculatorul vedea consumul de benzina cand mergeam pe GPL si imi scadea acul la benzina, dar benzina era in rezervor,imi ajungea acul pe rosu, bagam de 20 lei benzina si imi arata bine,dupa ce mergeam imi scadea iar....daca aveam peste jumatate rezervorul nu mai ajungea pe rosu, scadea... si apoi ma trezeam cu el ca arata bine nivelul de benzina ...nu stiu daca va ajuta cu ceva dar asa a fost la mine ...

                Comment


                • #23
                  Ma voi vorbiti din auzite si din teorie ? Eu personal am patit aceeasi problema cu cel ce a deschis threadul. Adica imi consuma si benzina in timp ce mergea pe gaz.
                  Du-te si fa-i o recalibrare la instalatie, dar nu te mai duce la idiotul ala, mergi la alt service sa-ti dea niste parametrii calumea si sa ti-o seteze corespunzator.
                  Nu-l mai bagati in ceata pe om cu toate prostiile ce le indrugati de-i vine aluia sa-i dea foc la masina. N-are nimic, doar o problema de soft inregistrata de calculatorul gpl si reda o presiune scazuta in rampa. Cand se intampla asta comuta pe benzina sa nu moara motorul, instalatia gandind ca nu mai are gpl in rezervor.
                  La forja cu acceleratia calcata la maxim pe gaz se intampla sa moara motorul, insa numai cand e rece caci la cald nu are voie sa se intample asta.

                  Si CB calculeaza consumul si instant si mediu indiferent pe ce carburant merge, dar asta nu inseamna ca functioneaza pe benzina, ca pe gaz nu arata consum real asta e altceva.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by adrian22 View Post
                    cum se leaga releul la pompa de benzina ?
                    am auzit de treaba cu releul si nu se face e mult prea periculos.am intrebat pe cineva de se ocupa cu toata partea electrica de la dacia si a spus ca nu se face asa ceva(bebe din mioveni).a zis ca la nici o masina de are gpl din fabrica nu o sa gasesc lucrul asta.merci pentru idee o sa pun dttt pe ea ca niciodata nu l-am pus

                    Originally posted by samy0388 View Post
                    Ma voi vorbiti din auzite si din teorie ? Eu personal am patit aceeasi problema cu cel ce a deschis threadul. Adica imi consuma si benzina in timp ce mergea pe gaz.
                    Du-te si fa-i o recalibrare la instalatie, dar nu te mai duce la idiotul ala, mergi la alt service sa-ti dea niste parametrii calumea si sa ti-o seteze corespunzator.
                    Nu-l mai bagati in ceata pe om cu toate prostiile ce le indrugati de-i vine aluia sa-i dea foc la masina. N-are nimic, doar o problema de soft inregistrata de calculatorul gpl si reda o presiune scazuta in rampa. Cand se intampla asta comuta pe benzina sa nu moara motorul, instalatia gandind ca nu mai are gpl in rezervor.
                    La forja cu acceleratia calcata la maxim pe gaz se intampla sa moara motorul, insa numai cand e rece caci la cald nu are voie sa se intample asta.

                    Si CB calculeaza consumul si instant si mediu indiferent pe ce carburant merge, dar asta nu inseamna ca functioneaza pe benzina, ca pe gaz nu arata consum real asta e altceva.
                    nu ai inteles ea merge tot pe gpl dar in acelasi timp consuma si benzina.

                    Originally posted by jagoman View Post
                    Loganul are canistra de carbon pentru recirculare vapori benzina? Nu cumva sa fie blocat pe deschis, si lasa tot timpul vapori de benzina in admisie.

                    Daca iti consuma si benzina, ar trebui sa ai consum de gpl MULT PREA BUN.

                    Deci cat iti consuma pe gpl?

                    Oare nu se pierde altundeva benzina si nu arde ci se scurge in mers?
                    cam 7l consum mixt pe distante lungi si viteza 100-120

                    Originally posted by circuitz View Post
                    Salut,am avut si eu un 307 si am intampinat o astfel de problema, "consumul" de benzina cand mergi pe GPL...dar nu era adevarat .Calculatorul vedea consumul de benzina cand mergeam pe GPL si imi scadea acul la benzina, dar benzina era in rezervor,imi ajungea acul pe rosu, bagam de 20 lei benzina si imi arata bine,dupa ce mergeam imi scadea iar....daca aveam peste jumatate rezervorul nu mai ajungea pe rosu, scadea... si apoi ma trezeam cu el ca arata bine nivelul de benzina ...nu stiu daca va ajuta cu ceva dar asa a fost la mine ...
                    ms dar dupa ce alimentez am exct cat imi arata inainte+litrii alimentati vericata de multe ori
                    Last edited by biancamarius5; 23 May 2012, 09:01. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      Am inteles foarte bine ce are masina, ti-am spus de 2 ori ca am patit si eu asta, dar eu iti dau un sfat sa stai linistit si sa nu-ti bagi bete in c*r singur si sa nu te legi la cap daca nu te doare. Auzi la astia, cu relee la pompa de benzina, cu injectoarele pe afara, numai ineptii.
                      Mie intr-un bucuresti-brasov-bucuresti mi-a supt 2 pavele de benzina pe CB, functionand pe gpl. M-am dus la nenea de mi-a pus instalatia, laptopul pe ea si in 5 minute am avut treaba rezolvata. Atat mi-a spus ca scazuse presiunea in rampa gpl, dar daca tu nu vrei sa iei in considerare si iti faci probleme singur, apăi dute si pune de 3 ori ddt pe ea, schimba siguranta la gmv si inlocuieste lichidul de frana. Sigur nu va mai consuma benzina.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by leopardu View Post
                        degeaba ii spuneti,baieti,ca am incercat si eu sa-i explic cum stau lucrurile si mi-a spus ca e in garantie,deci nu va mai stresati sa-i explicati omului ca va zice de garantie si nu se baga la masina.eu i-am taiat macaroana ca m-a enervat cu garantia.de ce nu s-a dus sa-i intrebe pe aia care trebuie sa-i asigure garantia?am incercat sa-l ajut pe pm,dar n-am avut cu cine discuta.
                        tu m-ai pus sa umblu pe la ea.eu am spus ca vreau sfaturi idei ca sa le spun oamenilor ce sa verifice ca au spus ca ei nu gasesc nici un defect atunci cand pun pc pe ea.eu astept idei nu sa demontez masina sau astept sa intre cineva care mai a avut problema si a rezolvat-o nu sa o repar prin telefon.
                        Last edited by biancamarius5; 23 May 2012, 09:11. Reason: corectie

                        Comment


                        • #27
                          Pai vezi ca tre sa verifici instalatia gpl, nu sa pui testerul prin obd
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by samy0388 View Post
                            Am inteles foarte bine ce are masina, ti-am spus de 2 ori ca am patit si eu asta, dar eu iti dau un sfat sa stai linistit si sa nu-ti bagi bete in c*r singur si sa nu te legi la cap daca nu te doare. Auzi la astia, cu relee la pompa de benzina, cu injectoarele pe afara, numai ineptii.
                            Mie intr-un bucuresti-brasov-bucuresti mi-a supt 2 pavele de benzina pe CB, functionand pe gpl. M-am dus la nenea de mi-a pus instalatia, laptopul pe ea si in 5 minute am avut treaba rezolvata. Atat mi-a spus ca scazuse presiunea in rampa gpl, dar daca tu nu vrei sa iei in considerare si iti faci probleme singur, apăi dute si pune de 3 ori ddt pe ea, schimba siguranta la gmv si inlocuieste lichidul de frana. Sigur nu va mai consuma benzina.
                            ms deci o posibila cauza ar fi presiunea din rampa asta vroiam sa aud.nu cum imi recomanda colegul ca sa o repar prin telefon sxi s-a mai suparat si pe mine ca nu am facut asta.adica scuze sunt sute de masini ca iau foc pe drum si acum va intreb oare unele nu iau foc si datorita faptului ca uneori noi suntem cei mai buni mecanici.sincer la partea electrica si de gpl nu as umbla niciodata pentru ca trebuie sa stii ce faci

                            Originally posted by samy0388 View Post
                            Pai vezi ca tre sa verifici instalatia gpl, nu sa pui testerul prin obd
                            ok ei atunci au pus decat testerul si nu au gasit nimic deci asta este un mare+ ce ii pot pune sa faca

                            treaba cu releul o stiam mai de mult ca se poate opri pompa de benzina dar este periculos mai ales daca ramai fara gpl si instalatia trebuie sa treaca pe benzina pentru ca va mai avea inca o intarziere
                            Last edited by biancamarius5; 23 May 2012, 09:14. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #29
                              nu trebuie sa le spui tu oamenilor ce sa verifice daca te duci in service pe garantie,ci doar simptomele,ca de-aia sunt mecanici.trebuie sa stie si singuri ce au de facut ca de-aia sunt acolo.daca o sa le dai tu prea multe sfaturi o sa te puna sa ti-o repari singur.am si eu o curiozitate,biancamarius5,al catelea thread este acesta pe care il deschizi pe loganclub legat de gpl?eu te stiu pe tine ca ai fost mai mult decat sceptic inainte sa-ti pui gpl si ai facut o gramada de thread-uri pe tema asta.
                              Last edited by leopardu; 23 May 2012, 09:48.

                              Comment


                              • #30
                                Samy incearca sa te abtii de la unele afirmatii ...
                                Releu pe pompa se pun pe multe masini taxi deoarece au probleme cu injectoarele si investitia ar fi prea mare in injectoare noi...
                                Ce spui tu ca trece pe benzina ca nu are presiune...aici bati cimpii cu gratie...daca e montata bine si ECU GPL functioneaza ok atunci ar trebui sa bipaie si sa clipeasca ledul...
                                Te anunta cind trece pe benzina, cel putin Tomasetto...se mai intimpla chestia asta de la compozitie proasta a GPL sau filtre foarte infundate...
                                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google