As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Eugen, ai trecut pe la Makaza?
    Daca da, ce stii, in cazul in care masina nu este inmatriculata pe numele tau, se cere procura notariala?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • #77
      Am trecut si eu anul asta pe acolo si nu m-au intrebat de procura nicaieri. Poate nu paream destul de dubios

      Comment


      • #78
        Noua nici macar nu ne-au controlat actele masinii- doar CI urile si atat. Totusi eu nu m-as risca sa merg pana acolo si acolo sa am 'surpriza' sa dau de vreun nene mai zelos care sa ceara si actele masinii.

        Treaba nu e asa roz prin Makaza- in sensul ca e un singur vames ce controleaza si se face coada- noi la dus am stat cam 40 minute dar am avut noroc- in urma noastra se facuse ditai coada. La intors am avut noroc- am stat vreo 10 minute.

        Pentru cine pleaca- sfatul meu e sa plecati cam la 1:30 din Bucuresti. Mergi blana pana la granita cu Grecia nu e nimeni pe strada in Bulgaria.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • #79
          Fiindca a venit primavara iar eu sunt racit acasa (deci am timp si de planuri pentru concediu) reinitializez acest topic: a fost cineva cu masina in Lefkada- Kefalonia? Cica e de vis - influenta venetiana face ca totul sa fie foarte frumos!
          Kilometri nu ar fi multi- 1,100- cred ca se pot face lejer dintr o bucata cu 2 soferi.
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • #80
            la makaza am vazut o faza de cacao. fix cum te duci din Bg spre Gr, aproape de punctul de trecere, inainte e o curba stransa. cand ne duceam spre Gr era coada fix pana la jumatatea curbei. lasand la o parte ca am venit lansati si abia am franat la timp fiind si curba masina avand un comportament dubios, in curba erau deja doua masini de Ro facute praf. o kia de Bv si un focus de Ct parca.
            pilaf, ambele masini dauna totala.
            din fericire pasagerii erau ok toti, doar speriati, insa concediul tot a fost facut 0 barat.
            la intoarcere am avut parte pentru prima data de un supra control, dupa ce am trecut de granita, am fost opriti de o echipa mixta Gr/Bg care ne-a reverificat actele si ne-au pus tot felul de intrebari legate de modul cum am fost tratati la trecere, inclusiv daca s-au cerut bani.

            Comment


            • #81
              waw ce nasol!
              In loc sa faca 'supracontrol'mai bine ar pune un militian la curba acolo...
              Ce bani sa dai ca se uita la buletine si asta e!
              De n am intra si noi odata in Schengen sa nu se mai faca vreo coada acolo...
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • #82
                Si eu vreau sa ajung in Thassos(Skala Potamia) anul asta prin vara, poate aveti ceva sfaturi de actualitate (traseu mai ok, statii GPL, preturi, recomandari), fiind pentru prima oara.
                Avand in vedere autonomia de aprox 450-500 km la un plin GPL, cam care ar fi statiile ok de pe traseul Ruse-Keramoti(de unde se ia feribotul, parca).

                Comment


                • #83
                  All you need to know about LPG in Greece. Map of LPG stations in Greece, list of LPG stations in Greece, LPG prices in Greece, LPG adapters in Greece.


                  ai acolo toate statiile gpl, iti alegi singur traseul
                  vad ca mai nou au pus gpl si pe insula, in 2013 cand am fost eu, nu era.
                  drumul este ok, eu am fost pe varianta Drama pentru ca am alimentat cu gpl de acolo
                  Sa alimentezi cat mai mult la bulgari, sa nu pleci cu plinul din romania pentru ca la bulgari este mai bun gazul (lukoil, cu masina plina pana la refuz am scos sub 8% consum la o medie de 90 km/h) si cred ca si mai ieftin.
                  Sa ai la tine 25 leva, 10 vigneta dus, 10 vigneta intors, 4 podul la intoarcere.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #84
                    Pai e simpla treaba...
                    Faci plinul la Giurgiu si la iesirea din Bulgaria (ultimul oras inainte de Makaza...Khardzali parca ii zice -e un OMV mare).
                    De preferat ar fi sa faci plinul GPL- benzina pentru ca la greci GPL ul e destul de scump (anul trecut era pe la 0.9...acum poate s-a mai ieftinit) si nu prea merita sa cumperi vs benzina din Bulgaria.
                    Ca sa nu prinzi coada la vama e bine sa pleci cat mai de dimineata din tara - eu plec intotdeauna pe la 1- 1 30 noaptea si merg fara stres- nu e aproape nimeni pe drum.
                    In rest... sa te uiti bine pe traseu si daca folosesti GPS u sa ii dai orasele din aproape in aproape, altfel te baga pe un drum mai nasol care e pietruit. Mare pierdere nu e ptr ca dupa aia ai si o bucata de autostrada, dar e de preferat sa o iei pe cealalta parte ca sa nu iti strici masina. Sa ai un detector de radar pe care sa nu il pui pe parbriz: inca nu mi-e clar dc in Bulgaria sunt legale sau nu si nu are rost sa te certi cu politistul... iti spun cu mana pe inima ca exceptie cazul cand folosesc pistol, simte detectorul de la 2 km radarele lor de pe timpul bunicului.
                    Dc te opresc totusi nu sta prea mult la discutii- baga le 10- 20 eur in talon si se rezolva.(dar nu obligatoriu- te au oprit gata le bagi banii cand dai actele- de multe ori m au oprit doar de rutina sa ma verifice).

                    In Thassos a aparut o statie de GPL deci dc ramai in pana ai de unde sa pui. In rest...sa mananci neaparat fructe de mare la terasa de lg El Capitan (imi scapa acum) recomand cu caldura si sa te simti bine! Iti va placea te asigur- au o mare incredibila!
                    Neaparat sa ajungi si la Marble Beach- e ceva deosebit- dar sa te duci dimineata la 9 sa fii acolo pentru ca pe la 11 se aglomereaza rau de tot!
                    Sa iei la tine aparat de tantari si ceva impotriva viespilor.(e o solutie)

                    Nu e neaparat nevoie sa ai leva la tine- poti sa platesti EUR sau cu cardul si poti sa iei o sg vigneta pe mai multe zile- nu 2. Taxa de pod se plateste si in EUR- parca 2
                    Last edited by eugenmanea; 3 March 2015, 14:21.
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • #85
                      marble beach e istorie din cate stiu. cand a fost ciclonul vietii in sept 2014 s-a prabusit faleza, au venit valuri mari, etc. am vrut sa ne ducem dar grecii ne-au spus ca nu mai exista, a venit marea si a luat tot.

                      Comment


                      • #86
                        waw naspa sper sa o refaca totusi.
                        O poza din August 2014
                        Attached Files
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • #87
                          Multam de sfaturi!

                          Comment


                          • #88
                            Daca iti place carnea la protzap tre sa mergi neaparat la stelios in theologos.
                            Kazaviti e de vazut si de stat la terasa sub stejarii(parca) aia imensi.
                            Daca tot ajungi acolo, e pacat sa nu o iei la cutreierat, centura ei are 70 de km si e o placere sa conduci pe acolo, am strabatut-o in fiecare zi, de 8 ori. Sa cauti semnele zodiacale langa plaja metalia, sunt bucati mari de marmura.
                            Potos e un fel de satul de vacanta de la mamaia, aglomeratie mare, terase inghesuite.
                            Toata insula e misto, pacat ca s-a cam romanizat atmosfera, din 10 mese la o terasa, 3 sunt de romani care tipa si se exteriorizeaza intr-un stil penibil ...
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • #89
                              Cand treci in Bulgaria de unde iei vigneta? ma refer la trecerea de la Ruse... in afara de buletin, respectiv permis (unde este cazul) iti mai trebuie alte acte, ma refer la asigurare medicala?
                              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                              Comment


                              • #90
                                vigneta iei dupa ce treci podul, ai sa vezi ca opresc toti in mijlocul drumului ca vacile pe islaz.
                                treci de ei si la prima gaura in scuarul cu iarba intorci. pe partea de iesire din bulgaria se vinde aceiasi vigneta dar nu stai deloc la coada.
                                iei vigneta si intorci iar fix in locul unde sunt opriti toti.
                                asa am facut in septembrie si am oprit ultimii si am plecat primii.
                                ciumpalacii nu folosesc ambele emisfere si se tin unul dupa altul in cireada.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google