As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Pe bulevardul Lipnik era un MOL, acum vad ca nu mai este MOL insa a ramas tot benzinarie, intri acolo, dai talonul si cei 10 leva, le zici vinietka si nu te mai complici nici cu cardul si nici cu euro. La intrare in Bulgaria prin Kulata eu iau vinieta si gpl numai de la lukoil pe drumul vechi, acum te redirectioneaza insa o iei pe drumul vechi si mergi vo 500 metrii, cel mult 1 km si dai de 2 benzinarii, a doua e lukoil. Dupa ce-ti faci treaba te intorci in Kulata si reiei traseul spre Sofia.
    Asigurarea medicala e facultativa, daca vrei sa-ti faci bine, daca nu, nu.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #92
      deci nu te referi la "ghereta" asta din imagine?
      Attached Files
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • #93
        Originally posted by eugenmanea View Post
        Fiindca a venit primavara iar eu sunt racit acasa (deci am timp si de planuri pentru concediu) reinitializez acest topic: a fost cineva cu masina in Lefkada- Kefalonia? Cica e de vis - influenta venetiana face ca totul sa fie foarte frumos!
        Kilometri nu ar fi multi- 1,100- cred ca se pot face lejer dintr o bucata cu 2 soferi.

        Am fost eu cu loganu' din dotare, atat in Lefkada cat si in Kefalonia.
        Ambele insule sunt dementiale, dar Lefkada mi-a ramas la suflet.
        Se poate face si dintr-o bucata daca esti odihnit si n-ai copil sau copii mici cu tine, fara sa fie nevoie de al 2-lea sofer.
        Parca tin minte ca din Buc. sunt in jur de 1200km, sau putin sub.
        La dus am facut drumu' din 2 bucati (cazare intermediara de o noapte), insa La intoarcere am mers intins dintr-o bucata si am facut cca. 14 ore cu opriri scurte doar ptr. alimentare/wc, vama si vigneta, care insumate n-au depasit 1 ora. Am mers sustinut (90-110km/h constant, atat in localitati cat si pe afara) toata noaptea prin BG. ca sa nu prind trafic si gabori. ultima parte, spre rasarit si in apropiesre de Ruse a fost f. obositoare, eram cam teleghidat. Pe Egantia Odos, unde eram si odihnit am mers 120-140 cu varfuri de 160. In tunele reduceam la 90-100.
        Depinde cum te simti, personal, acu' ca-s mai batran , as face-o din 2 bucati, ca doar e concediu.
        In Kefalonia ajungi usor cu ferry din Vasiliky, Lefkada (cca.50-55euro o cursa - adica un drum - per masina + 2 ocupanti / pret de full sezon) si se fac cca. 45min -1 ora functie de cat de agitata e marea.
        Preturile la cazare, taverne etc sunt sensibil mai mari in Kefalonia.
        Daca mai vrei detalii si mi le mai amintesc, nu ezita sa ma intrebi.

        Anu' asta am rezervat deja din ianuarie, prin negociere directa, in Thassos...deh, kindareala , sper sa nu fac mai mult de 8-9 ore cu totul.
        Last edited by Kojak; 3 March 2015, 16:28.

        Comment


        • #94
          OK multumesc mult de detalii!
          Sa inteleg ca e mai frumoasa Lefkada?
          Am cam ocoli Lefkada deoarece am citit ca nu prea sunt plaje cu nisip, ci mai mult stancoase?
          Daca vrei sa stii ceva de Thassos..iti stau la dispozitie! Daca pleci noaptea mai mult de 8 ore cu tot cu Ferry nu faci! (o iei pe Makaza)
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • #95
            Kefalonia, fiind o zona muntoasa si stancoasa, atentie la serpi, sunt destul de multi, mai ales pe sosea ii gasesti facuti afis cum gasesti cainii la noi vara pe sosele.
            Nu stiu daca sunt sau nu specii veninoase.
            Arci de mare intalnesti doar pe plajele stancoase, unde e nisip nu-s probleme
            Viespile pot fi iar o problema, depinde de la an la an si de perioada.
            Ultimele 2 sunt valabile atat in Lefk. cat si in Kef.

            Comment


            • #96
              Dar plajele cum sunt in Lefkada? Gasesti si plaje cu nisip, sau majoritatea sunt stancoase?
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • #97
                Originally posted by eugenmanea View Post
                OK multumesc mult de detalii!
                Sa inteleg ca e mai frumoasa Lefkada?
                Am cam ocoli Lefkada deoarece am citit ca nu prea sunt plaje cu nisip, ci mai mult stancoase?
                Daca vrei sa stii ceva de Thassos..iti stau la dispozitie! Daca pleci noaptea mai mult de 8 ore cu tot cu Ferry nu faci! (o iei pe Makaza)
                Intotdeauna imi face placere sa vorbesc de GR.
                Chestie de gust, in final...
                Mie si sotiei ne-a placut mai mult Lefkada.
                Kefalonia mi s-a parut mai comerciala, dar cu alt tip de relief, deosebit in felul lui si peisajele la fel
                Intre timp si Lefkada a devenit destul de comerciala, in 2011, inca nu era.

                Intr-adevar plaje cu nisip fin si subliniez fin, nu prea sunt in Lefkada, poate 1-2 maxim pe partea estica in g-ral....dar sincer nici n-ai nevoie, compenseaza la atatea alte capitole incat n-o sa duci doru' de nisisp "de mamaia".
                In Kefalonia sunt mai multe cu nisip, asa e.
                Acum depinde si de voi (banuiesc ca nu mergi singur) ce va place si ce va doriti de la vacanta, iar chestie de gust.

                Legat de Thassos, cu siguranta o sa te abordez sa-ti cer detalii, in special legate de drum. Merci!

                Originally posted by eugenmanea View Post
                Gasesti si plaje cu nisip, sau majoritatea sunt stancoase?
                Stancos e peisajul, sa zic asa, plajele propriu-zise sunt multe care au in compozitie pietricele, unele mai mici, altele mai mari...cam dureroase la talpa goala uneori , dar nu de speriat. La fel e si in apa.
                Sunt si plaje de genu' stanci care coboara in mare.
                Cea mai celebra palaja nisipoasa dar si destul de aglomerata, care-mi vine acum in minte, e Kathisma.

                Parere mea e sa nu ratezi Lefkada, le poti bifa pe amandoua.
                Last edited by Kojak; 3 March 2015, 16:45. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #98
                  Cui nu i place sa vorbeasca de Grecia... E visul meu ca la pensie sa ma retrag pe o insula din Grecia!
                  Merg eu si sotia..eu am zis ca trebuie neaparat sa vizitez Kefalonia dupa ce am vazut filmul


                  Am de toate pentru Thassos - traseu tot ce trebuie! (harta cu traseul o am pe calcul de la serviciu- ti-o trimit cand ajung la serviciu).
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by eugenmanea View Post
                    Cui nu i place sa vorbeasca de Grecia... E visul meu ca la pensie sa ma retrag pe o insula din Grecia!
                    Ehe...ca bine zici!
                    Dar de ce sa asteptam pana la pensie, poate mai curand, cine stie.

                    Originally posted by eugenmanea View Post
                    Am de toate pentru Thassos - traseu tot ce trebuie! (harta cu traseul o am pe calcul de la serviciu- ti-o trimit cand ajung la serviciu).
                    Nu-i graba, cand poti / ai acces la ea, mersi.
                    E bine sa ne facem lectiile din timp.

                    Iti pot recomanda o cazare buna in Vasiliky, Lefkada, daca vrei.
                    De acolo ai acces facil pe mai toate plajele, inclusiv ferry "la botu' calului" spre Kefalonia.
                    Last edited by Kojak; 3 March 2015, 17:07. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by eugenmanea View Post
                      Am de toate pentru Thassos - traseu tot ce trebuie! (harta cu traseul o am pe calcul de la serviciu- ti-o trimit cand ajung la serviciu).
                      M-abonez si eu daca nu-i cu suparare, pe email,etc.

                      Comment


                      • daca tot vreti sa poftiti la ceva frumos, va recomand o malta in extrasezon. e 2x.

                        Comment


                        • frumos, te cred, nimic de zis...da' sa fii inconjurat de-o balta si sa nu poti face-o baie in ea...ptr. mine asta e un must have.
                          acuma, depinde de ce inseamna extrasezon, poate fi iunie, septembrie (care-s ok)...sau poate fi si acum, martie - mai, luni in care nu te atingi de apa, poate doar la sfarsit de mai.

                          Comment


                          • dupa ce trece vara, nu iarna. asa e, din punctul asta de vedere nici eu nu suport sa plec undeva unde nu pot sa fac o balaceala.

                            Comment


                            • In aceasi categorie, dar diferite, intra si Sardinia si Corsica...candva (intr-o vara) sper sa ajung si io p-acolo.

                              Comment


                              • Malta merita cu prisosinta undeva la sf lui Septembrie- chiar si in octombrie cu putin noroc sa nu ploua.
                                Vrem si noi anul asta- am inteles ca e f frumos si e si ieftin- preturi asemanatoare cu ce e in Ro. Are Wizz cursa directa.
                                Pentru excursii cu avionul recomand cu caldura cardul Wizzair Bancpost.Pe langa faptul ca esti inclus automat in clubul wizz (ai reducere 50 lei la orice bilet), primesti 2 %din cumparaturi in puncte- bani cu care poti cumpara bilete avion.
                                Chiar e o promotie acum- dc eu posesor de card recomand pe altcineva primesc si eu si noul posesor un bonus de 5,000 puncte (adica 50 lei). Asa ca dc vrea cineva..
                                Kojak da mi si mie te rog pe PM recomandarea de cazare.
                                Multumesc.
                                Saab 9-5 Aero

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google