Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am montat landirenzo lsi 10 cu rezervor de 52, pret final 2300 lei

    merge super!

    Comment


    • @synergist
      Unde ai montat instalatia?

      Comment


      • test - acest mesaj trebuie moderat?!

        calea vitan 242 - autogilexgpl.ro
        temperatura de schimb benzina->GPL = 48 grade
        NU voi da mai jos, pentru ca tin la motor
        cu plecare de pe loc la 0 grade, motor RECE, am conectat telefonul cu torque la elm327 si in 500m aveam 50 grade

        am mers fix 101 km de joi noaptea orele 01:30 cand am alimentat full rezervorul
        azi au intrat 13,6litrii, am alimentat de 40 lei cu 2,95 lei - gpl de la petrom
        cei ce au montat instalatia au zis sa fac tot posibilul sa alimentez doar de la petron ca e cel mai bun
        in timp ce alimentam, am vorbit cu un taximetrist si el a zis ca doar din petrom alimenteaza, pentru ca are cea mai buna presiune

        inainte sa montez gpl pe masina, aveam diesel, pentru ca de vre o 7 luni citesc pe forumuri pareri pro/contra despre instalatiile care nu sunt putine
        am ales landirenzo pentru ca renault echipeaza masinile cu aceasta instalatie si ma gandesc ca nu sunt prosti
        plec primul de la semafor si ajung primul, la urmatorul semafor, nu simt nici macar cea mai mica diferenta cum zic unii ca ar fi de 10% ..fleacuri! iti dau masina sa te dai cu ea!

        uite aici:
        renault, reno, sandero, logan, clio, megane, laguna, scenic, estate, sedan, bicorp, forum, comunitate, club, discutii

        este ultima pagina cu posturile mele incepand de cand am pus GPL - pe la mijlocul paginii am scris foarte mult + pareri pro/contra din putinul timp de cand merg pe GPL
        dpdmdv sa nu mai aud de dieseluri sau benzinare masini FARA gpl

        ca sa nu mai zic ca am dat 2100e masina si in 3 ani economisesc bani de alta!
        la un calcul simplu
        calculatorul de bord imi afisa la momentul alimentarii azi: 12L/100km - benzina (inainte de a pune GPL tot asta era consumul - maxim 12)
        12 x 5,95 = 71,4 lei/100km - benzina
        13,6x2,95 = 40,12 lei/100km - GPL
        concluzia:
        31,28 lei economisiti la fiecare 100km (mers pe GPL)
        310 lei = 1000km
        3100 lei = 10.000km
        pai fac vre o 15k/ an

        nu numai ca o sa economisesc banii de GPL in primul an, dar cu diferenta de bani economisita/ an
        ar fi cam 3100 + 1550 = 4650 lei (~15.000KM/an) cu care merg in grecia intr un concediu!

        mi s-a recomandat sa fac revizia la 15.000 km
        revizia e ~200 lei
        o sa o fac la 10.000 pentru ca tin la viata motorului si la instalatie! daca ea functioneaza bine = mai putini nervi pentru mine!

        multa bafta celor ce va veti alege instalatii, cititi mult ...CITITI ca nu pierdeti nimic, nu va luati dupa cai verzi pe pereti
        am prieteni care imi spun ca merg cu bomba in portbagaj si joi i-am luat in masina, eram 5 si tragea motorul fara pic de lag si se mirau cum e posibil asta pe GPL
        inchei cu un "cate bordeie, atatea obiceie" cum spunea cineva

        bafta!

        nu pot edita mesajul anterior ...ma rog, mai fac un post

        ATENTIE: la relanti masina mea face ca un c*r, trebuie sa i schimb bobinele de inductie deoarece nici una nu seamana cu cealalta ....deci sunt 4 diferite!
        bujiile sunt toate 4 noi
        maine dimineata plec la un drum de minim 1000km, maxim 2000(si ceva)
        luni decidem daca plecam mai departe peste aia 1000

        voi posta aici o parere dupa acest "rodaj"
        Last edited by synergist; 7 November 2014, 20:59. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Ce masina ai?

          Comment


          • Ce instalatie imi recomandati pentru un logan 1.2 16 v E5? Multumesc

            Comment


            • Una pe GPL.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Originally posted by andreyi View Post
                Ce masina ai?
                renault megane scenic 1 1.6 16v an 2001

                daca NU are acelasi motor ca si logan 1.6 16v, va rog sa ma scuzati ca mi `am postat ideile aici

                mare atentie la o chestie ce mie mi`a dat de gandit:
                am fost la mai multi montatori de GPL aici in bucuresti si unul singur mi`a spus: nu are rost sa investesti bani intr o instalatie care face enspe` mii de chestii, DACA nu are ce sa citeasca in plus fata de una la bani mai putini care citeste TOTI parametrii motorului si functioneaza bine pusa pe el!
                instalatia LR LSI10 a costat 2300 lei si eu mersesem sa l intreb de stag4 care era 2600
                era interesul lui sa imi monteze ceva mai scump, ca si "vanzator", nu? ..ma rog, suna a reclama pentru ei si n`am niciun interes sa fac reclame pe aici

                cine e din bucuresti si nu crede ...incepand cu 17.11.2014 o sa fiu in bucuresti ca ma intorc din concediu: luati legatura cu mine, veniti, vedeti cum merge masina si ...bafta voua!
                Last edited by synergist; 7 November 2014, 22:10.

                Comment


                • Am reglat cu succes (zic eu) un suzuki sx4 instalatie tomasetto stag 4 Qbox.Pentru un consum mai scazut recomand bujiile brisk silver pe care le puteti gasi si comanda pe http://www.gplshop.ro/index.php?rout...product_id=146 din catalogul brisk http://www.brisk.biz/catalogue/spark-plugs-cars. Am pus pe loganul 1.4 si pe fordul fiesta 1.3 din 2000 si se simte clar diferenta.
                  Attached Files
                  Last edited by leopardu; 15 November 2014, 20:55.

                  Comment


                  • Cineva stie in Ploiesti cine monteaza cel mai bine instalatie GPL Landi Renzo?

                    As vrea sa pun GPL, dar aici pare ca Tomasetto este la "moda"

                    Cel mai apropiat loc unde stiu eu ca se monteaza bine instalatii Landi Renzo este in Vernesti, dar nu as plimba pana acolo daca as gasi un meserias bun in apropiere preferabil in Ploiesti ....

                    Comment


                    • Ești atât de aproape de Vernești și-ți mai bați capul cu Ploieștiul?
                      Merită drumul, ia aminte!
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Salut! Eu pe un peugeot 107 am pus tomasseto stag 4 plus cu injectoare hanna 2001. Initial mi a zis ca imi pune qbox. Mi-au zis ca s ar intelege mai bine injectoarele hana cu stag 4. Oare doar m au trombonit?
                        Eu sunt multumit de instalatie. 7-7.5 consum in bucuresti. 7% - extra 130-140 km/h 5-5.5% - mers normal 70 localitati - 110 afara. Am 2500 de cand am instalatia. Singura problema este ca am impresia ca trece cam greu pe gaz. E setata la 38 dar pe elm imi arata acum pe frig 65 cand trece pe gaz.

                        Comment


                        • Nici pe benzină n-ai consumurile alea.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • Pana la Vernesti este dus intors 140 Km.

                            Daca as duce decat odata ar fi OK. Stiu ca cei din Vernesti lucreaza OK.

                            Dar as mai face macar inca 2 drumuri ca trebuie sa fac verificarile la 2000 si la 20000 Km. Deci ar mai fi inca 280 Km in afara de 140 de Km...

                            Si asta daca nu am probleme cu instalatia.

                            Daca am atunci as mai face inca cateva drumuri pana la Vernesti avand in vedere ca ar fi in garantie.

                            De aceia m-ar fi interesat sa stiu daca exista alternative viabile in Ploiesti.

                            Multumesc pt raspuns

                            Comment


                            • Reviziile pot fi facute si la alti montatori autorizati ai marcii, fara sa fie afectata garantia.

                              Comment


                              • "Reviziile pot fi facute si la alti montatori autorizati ai marcii, fara sa fie afectata garantia."

                                Multumesc pentru informatie danut1900 :-)

                                Daca nu trebuie sa ma duc inapoi la revizie de 2000 km atunci cred ca merita sa ma duc la Vernesti pentru ca nu este indiferent cine monteaza sistemul GPL!

                                La 20 000 Km as duce inapoi dar pana atunci se face vara...

                                Mersi inca odata!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google