Diesel Vs Benzina Vs Gaz

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sa-ti dau un exemplu. Mergeam de la Rasnov spre Predeal si un tip cu un 1.4 m-a depasit. Eu mergeam incet ptr ca drumul este foarte prost..Dupa cativa km, cam pe unde incep serpentinele l-am depasit. A fost cam nesimtit, mergea pe mijlocul drumului si nu ma lasa sa-l depasesc. La un moment dat l-am pacalit si am trecut de el.. Pe serpenntine a incercat sa ma depaseasca dar nu a putut. Eu am urcat cu a 3-a, cu motorul turat, si l-am lasat mult in urma..Si in urma a ramas...
    Marcel89, cum am mai scris si in alta parte, eu conduc loganul asta printr-o intamplare nefericita a sortii (l-am facut cadou tatalui meu care isi dorea foarte mult un logan diesel, tata a murit si am ramas eu cu loganul) deci la mine este exclusa faza cu plecatul de la semafor. Nu ma supar pe tine, ptr ca in mare parte ai dreptate...Dar orgoliul feminin nu ma lasa sa omit faptul ca sunt si TIPI cu masini super si pe motorina, carora le mai moare motorul.
    Last edited by bluee; 4 June 2008, 11:27.

    Comment


    • #47
      Eu zic ca cel mai corect era sa nu se mai scrie pe spatele masinii litrajul motorului!Si ca sa fiu offtopic pana la capat am o intrebare pentru toti: De ce in ultima perioada din 10 masini de "Scoala", 8 sunt numai fete la volan???
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #48
        Poate te hazardezi si dai si un eventual raspuns????

        Comment


        • #49
          Offtopic:Ahahah asta a fost buna darksid3...Faza tare azi,eram pe o straduta,si vine o intersectie mica,aveam prioritate,si nu stiu ce mi-a venit sa incetinesc si sa ma asigur,de obicei cand am prioritate,dau tare.Si cand colo o "blonda" era sa intre in mine,nici nu s-a uitat,noroc ca am pus eu frana ca ea s-a oprit in fata mea a pus frana tarziu de tot .Deci daca nu opream statea masina 1 luna prin service.Nu stiu ce cauta fetele la volan,au reactii tarzii.
          sigpic

          Comment


          • #50
            NU mai generaliza. Am vazut femei care sofeaza f bine. Si barbati care sofeaza f prost. Dar cum marea majoritate a soferilor sunt barbati, iar soferite relativ putine. Nr de soferi slabi e cam aceeasi atat la barbati, cat si la femei.
            Insa cum femei sunt mai putin, deci si procentajul crescut.
            Dar barbati multi, procentaj de soferi slabi scazut.
            Oricum femeile nu sunt "concepute" pt sofat. Unele se adapteaza destul de bine, altele nu.
            PS: Ce spun are si baza medicala. Cine vrea ii si spun in ce consta baza medicala

            Comment


            • #51
              Eu stiam ca exista dovedit cumva dar pe partea genetica!Dar propun sa ne oprim ca sunt offtopic grav de tot!Nu stiu ce avem azi ca sarim calul peste tot...Parca am baut apa la caine!
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #52
                Off: femeile, ca si barbatii de altfel, sunt soferite mai bune sau mai proaste. Asta este.
                On: fiind un triplu vs. Aici, eu de ex. Pot aminti un mititel avantaj al motorizarii MPI & GPL: poti folosi combustibilul pe care il doresti in functie de ce ai nevoie. Vrei sa mergi la consum si sa-ti ramana de un mic si o BR RC in buzunar, mergi pe gaz. Ai nevoie de un "zvâc" la o depasire sau alta situatie, treci pe benzina. Intotdeauna ai doua solutii. Parerea mea... Care este!

                Succese!
                sigpicLaureate 2007 GPL

                Comment


                • #53
                  Bine spus, aspectul asta il uitasem.
                  Bv

                  Comment


                  • #54
                    Marcel89, cum am mai scris si in alta parte, eu conduc loganul asta printr-o intamplare nefericita a sortii (l-am facut cadou tatalui meu care isi dorea foarte mult un logan diesel, tata a murit si am ramas eu cu loganul) deci la mine este exclusa faza cu plecatul de la semafor.
                    Condoleante sincere. Si la mine bunicul a murit, si stiu ca e greu
                    Eu zic ca cel mai corect era sa nu se mai scrie pe spatele masinii litrajul motorului!Si ca sa fiu offtopic pana la capat am o intrebare pentru toti: De ce in ultima perioada din 10 masini de "Scoala", 8 sunt numai fete la volan???
                    De ce sa nu puna litrajul masinii? Intr-un fel daca te gandesti bine, nu ar trebuie pentru siguranta ta. De ce? Pai este simplu. Ce te faci daca de exemplu: esti cu Loganul cu motor de 3.0 TDI, si treci cu masina pe langa un grup de protestatari de la GREENHOUSE EFFECT (cei care protesteaza a se lua masuri impotriva incalzirii globale). Ce te faci cu masina? Daca nu scria litrajul, scapai ieftin, daca scrie 3.0 TDI ? Sa zici mersi daca scapi viu cu Aghiuta al tau.
                    Iar in legatura cu femeile la scoala de soferi, ma ingrijoreaza, mai ales ca sunt din ce in ce mai tinere. De exemplu consoarta mea, da si ea de permis, si ca orice fata, vrea pregatire inainte. Dar i-am zis de la inceput: "sa-ti dea tactu Fordul ca pe al meu Logan nu mergi!". Cel mai mult ma ingrijoreaza nu femeile, ci masinile cu care se face scoala. Am ramas masca sa vad cu scoala masini ca BMW 525 din 1995, Mazda 3, VW Golf dastea la greu, VW Passat, si etc. Nu am mai vazut o Dacie 1310 de minim cateva luni desii trec prin zona lor de actiunea destul de des.
                    Oricum femeile nu sunt "concepute" pt sofat. Unele se adapteaza destul de bine, altele nu.
                    PS: Ce spun are si baza medicala. Cine vrea ii si spun in ce consta baza medicala
                    Imi place mult de tot cum ai zis cu conceputul. Si chiar, in ce consta baza medicala? M-ai facut curios. Spune-ne si noua, nu fi rau
                    Vrei sa mergi la consum si sa-ti ramana de un mic si o BR RC in buzunar, mergi pe gaz. Ai nevoie de un "zvâc" la o depasire sau alta situatie, treci pe benzina. Intotdeauna ai doua solutii. Parerea mea... Care este!
                    Asta cu berea rece si micu imi place. Dar pentru mine Pepsi si micu. Nu sunt bautor din fire. Dar nu inteleg cu zvacul la depasire. GPL iti 2 sau 3 CP din totalul lor. Nu mai stiu exact, dar nu ia mai mult de 3. Numai bine, si multumesc tuturor pentru mesaje
                    Cand viata iti intoarce spatele, nu fi fraier, pune-i mana pe cur

                    Comment


                    • #55
                      Pai exact ala e "zvâcu'". Nu-i mare da' e ceva. La o depasire, o serpentina, o ceva poate conta la un moment dat.
                      Succese!

                      PS:BR RC non alcohoolica!
                      sigpicLaureate 2007 GPL

                      Comment


                      • #56
                        Pai exact ala e "zvâcu'". Nu-i mare da' e ceva. La o depasire, o serpentina, o ceva poate conta la un moment dat.
                        Succese!

                        PS:BR RC non alcohoolica!
                        Koldun, tin neaprat sa te corectez undeva. Nu se spune succese, se spune succesuri. Tine minte, da? (daca nu te-ai prins, spune-mi ca-ti explic eu. Nu e cu rautate, e intr-un spirit de gluma.) Numai bine
                        Cand viata iti intoarce spatele, nu fi fraier, pune-i mana pe cur

                        Comment


                        • #57
                          Dezvoltand pe tema : femeile nu sunt concepute pt a fi bune soferite
                          Prin explicatie medicala si anume: secretia de testosteron. Hormon care ne influenteaza f mult, atat fizic cat si comportamental.
                          Nu v-ati intrebat niciodata de ce baietii se joaca cu masinute si ori lucru care necesita buna manuire? Si de ce fetele sunt mai finute, si se joaca cu papusi?
                          Asta e raspunsul: testosteronul.
                          Sunt unele femei care se asemana in comportament cu barbati. Si femeile secreta testosteron ( putin, dar au)
                          PS1: stiati ca toti in geneza noastra suntem femei? Si ca exista o gena ce se activeaza/ sau nu si determina secretie de testosteron intrauterin, ducand astfel la definirea noastra ca sex?
                          PS2: ceea ce am sustinut aici sunt lucruri ce tin de baza medicala, si nu sunt doar ele implicate.

                          Comment


                          • #58
                            De o zi intreaga sunteti off-topic. Sa-mi spuneti va rog cand sa incep sa va sterg posturile
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by bluee View Post
                              Sa-ti dau un exemplu. Mergeam de la Rasnov spre Predeal si un tip cu un 1.4 m-a depasit. Eu mergeam incet ptr ca drumul este foarte prost..Dupa cativa km, cam pe unde incep serpentinele l-am depasit. A fost cam nesimtit, mergea pe mijlocul drumului si nu ma lasa sa-l depasesc. La un moment dat l-am pacalit si am trecut de el.. Pe serpenntine a incercat sa ma depaseasca dar nu a putut. Eu am urcat cu a 3-a, cu motorul turat, si l-am lasat mult in urma..Si in urma a ramas...
                              1.4 benzina depaseste lejer la drum intins un diesel... Avantajul dieselului este cuplul motor mult mai mare... Asta inseamna ca la 2000 rpm bagi piciorul si pleaca brusc... La banzina trebuie sa treaca de 4500 rpm ca sa aibe acelasi efect! Din experienta personala... Un dci nu face fata unui 1.4 la o liniutza... Indiferent de distanta... ;)
                              Last edited by Seba; 6 June 2008, 11:09.
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Pai bine ma sinx, noi am facut pace, iar acum vii si racai tu ra..tu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google