Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vitriol View Post
    Am curatat si bornele cu putin smirlgher, apoi le-am uns cu putina vaselina.
    mosii de pe la mine de pe la bloc ungeau electrodul si anodul bateriei si bornele de pe masina cu miere de albine si "sa moara bibi" daca aveau vreodata cocleala dinaia pe borne ;)
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • N-am vazut pe nimeni facand asta, dar am auzit. Nu am prin casa acum, ca as fi incercat si eu.

      Oricum, asta e prima si cred ca ultima data cand umblu la bateria asta.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • vezi sa fie naturala , nu de la hypermarket ;)
        Fuarte Nervos !!!

        Comment


        • era buna mierea dar la vremea aia nu exista spray de contacte

          Comment


          • daca era buna atunci, de ce nu ar fi buna si acum in epoca spraycontact-ului ?????
            Fuarte Nervos !!!

            Comment


            • Exista in comert vaselina pentru protectia bornelor bateriei contra oxidarii (are si alte aplicatii pentru tot ce tine de racorduri si conexiuni)
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • ...si costa cat un sfert din pretul bateriei...

                Comment


                • Ii dai cu WD 40 o data la 6 luni si gata. Eu asa am facut de cand am trecut de la bicicleta la masina si n-am avut probleme cu borne oxidate.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                    ...si costa cat un sfert din pretul bateriei...
                    18-20Ron, dupa cate stiu: n-am vazut baterii auto la 80Ron.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      o baterie intr-un stadiu incipient de sulfatare nu e o baterie compromisa.
                      Cum sa fie compromisa o baterie descarcata,deoarece doar bateriile descarcate profund sunt predispuse sulfatarii.O baterie poate fi afectata(sulfatata),din nestiinta,neglijenta si alte cauze...

                      Comment


                      • Salut.
                        A mea, montată pe un Preferance cu 67000 km la bord, va avea nu mai puţin de 7 ani în luna mai 2012 şi nu i-am dat miere de albine ci zahăr vaniliat.
                        Oricum Rombat nu mai e ce a fost. 7 ani e o realizare. Sunt curios cât mai ţine că deja m-am săturat de ea , nici etichete nu mai are pe ea. Drept să spun am completat cu apă distilată de 2 ori în ultimii 2 ani şi un pic de apă sfinţită, dar numa umpic să-mi rămână şi pentru rezervorul de benzină şi pentru spriţul de parbriz.
                        Apoi, la mulţi ani !
                        Last edited by Gozmin; 17 January 2012, 21:39.
                        Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                        sigpic

                        Comment


                        • Bateriile Rombat au fost cele mai proaste baterii in trecut, si dupa cum spun altii pe alte forum-uri, inca sunt la fel de proaste. Cred ca astea care se pun pe masinile noi, au alta compozite, sau ceva, de tin atat de mult.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Nu mi-am propus sa-ti schimb eu parerea, dar daca citesti cu atentie acest topic, ai sa observi ca bateriile produse la Bistrita, chiar sunt fiabile. Bateriile ce echipeaza masinile Logan, sunt productii de serie, nu produse in mod special pentru Dacia.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Am citit pe forum-uri de "bemveişti" si de "foxvagănişti", care se plangeau ca duc 2-3 ani, sau ca au avut probleme cu ele in perioada de garantie. In mod clar sunt baterii cumparate din comert.
                              Din pacate nu este inca timpul sa aflam si la noi despre posesori care se lauda cu 5-6 ani de utilizare cu a doua baterie Rombat.

                              Sincer, nu sunt dispus sa incerc o a doua baterie Rombat.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Sa ma ierte Dumnezeu, dar motorul ala de la BMW e uzina pe langa motorul de mixer pus pe gama Logan

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google