Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna ziua. Bateria incepe sa dea semne de oboseala asa ca ma pregatesc sa caut inlocuitor. Intrebarea mea este ce amperaj maxim pot pune pe un logan de 1.4 MPI model 2006. Ma gandeam sa pun ceva gen 70-80A Varta Blue/Silver pentru ca am un tub de bass cu amplificator + sistem de boxe cu led in usi care imi consuma destul de mult (cand ascult cu motorul oprit) si din aceasta pricina as avea nevoie de o baterie mai puternica.
    Cineva mi-a spus ca nu pot pune mai mare de 60A pentru ca alternatorul este prea mic si nu o poate incarca la capacitate maxima, iar ea se descarca din acel acid fara a mai putea fii incarcata corespunzator la drum lung.
    Daca puteti sa-mi si recomandati ceva v-as fi recunoscator. Multumesc

    Comment


    • Nu-i problema de alternator că nu va putea incarca bateria; pune orice baterie crezi că poti cumpara, care sa încapă în suportul dedicat. De recomandat am tot recomandat; recomand totuşi răsfoirea câtorva pagini din acest topic si in mod sigur vei gasi ce doresti.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Am observat , ca majoritar , bateriile de 55-62A , au dimensiunea de 242x175x190 ; bateria de 60a de la rombat are 242x175x175 ; adica este mai condensata ;
        Care este de fapt secretul ?

        Comment


        • Da-mi voie sa te contrazic. Bateria Rombat Calciu 60Ah are 242/175/190.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Ma refeream la premier .

            Comment


            • Pai nu e niciun secret. Acumulatorii se fac in functie de locul destinat pentru fiecare masina in parte.
              Dimensiunea 242/175/175 este, ca exemplu, pentru Ford Focus sau Seat Leon.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Adica marcile astea pot sa doteze numai cu rombat ?

                Comment


                • Pot sa o trec la perle?

                  Caracteristicile (inclusiv dimensiunile, dar nu numai) unei baterii o fac pretabila la acele modele.

                  Spre exemplu, pentru Chevrolet Aveo ai nevoie de o baterie cu polarizare inversa.
                  Last edited by mr.K; 5 June 2013, 13:23.

                  Comment


                  • Nu doar la Rombat gasesti dimensiunea 242/175/175, ci la toti producatorii de baterii. Sunt dimensiuni standard.

                    Mr.K, mi-ai luat-o inainte. Trece-o tu.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • 55a are 207x175x190 ; 60a are 242x175x175 ; 65a are 242x175x190 ;
                      eu nu inteleg de ce nu au toate 190 inaltime.

                      Comment


                      • hspinache, te implor, iarta-ne cu dilemele tale

                        Daca o parte din useri (nu toti!) ar proceda ca tine, acest topic ar batea la fund lejer Serparia Bucuresteana, ca numar de posturi, si-ar pierde esenta in eterul necunostintelor!
                        Concluzie: reciteste posturile ajutatoare ale colegilor si mergi la magazin!
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Tema este despre acumulatori . Am respectat tema .
                          Am incercat varianta Varta si ati respins culoarul de comunicare .
                          Vreau sa ma lamuresc cu rombat ; ce ar fi rau in aceasta ?

                          Comment


                          • Dumezeule, ce vrei sa mai stii despre bateriile Rombat? Topicul asta nu ti-e suficient sa te informezi?
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Peste tot sint povesti , pt. copii neinstruiti , care se repeta ritmic in orice magazin de tabla unde se vind bateriile.
                              Cind pui o intrebare tehnica , nimeni nu mai stie nimic. Incep sa cred ca anumite intrebari sint incomode ...
                              EX:
                              Eu , catre vinzator : de ce rombat recomanda ca dotarea [in A ] sa fie mai buna , in medie cu 10% , fata de media producatorilor din europa ? adica pentru logan 1.6 , rombat recomanda 65A si restul europei 60A . Raspuns "magistal" , dat de vinzator . "Pentru ca masina se uzeaza si al doilea acumulator trebuie sa fie cu 5-10 % ma puternic . "

                              Revenim : De ce bateria premier de 60a este mai scurta ?

                              Comment


                              • Ti-am explicat ceva mai sus: pentru ca lacasul destinat pentru acumulator, la unele masini - cum sunt Seat Leon si Ford Focus - este gandit sa "primeasca" doar o baterie de inaltimea aia (175). Daca vii si ii pui una cu inaltime de 190, nu o sa incapa.
                                Last edited by vitriol; 6 June 2013, 17:59.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google