Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ampt View Post
    Din punctul meu de vedere aceasta înseamnă inscripţionarea clară a datei de fabricaţie ( CA010311 - bateria este OEM).
    Și la Logan II TCe: CA011212
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 22 January 2015, 19:37.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • v-am spus lucreaza acolo,dar in baza unui acord angajat-angajator nu poate furniza procedura,doar sa ne ajute sa citeasca seriile, in caz ca vrea cineva sa nu i-si ia o baterie veche sau sa stie de curios cand este fabricata bateria lasati-mi PM,va raspund in aceeasi zi.
      O zi buna la toti.

      Comment


      • Nici bateriile OEM nu mai sunt ce-au fost odată..., bine că totuşi s-a schimbat pe garanţie.


        1. "Am intrat si eu in club.

        Azi dimineata, dupa o saptamana in care n-am folosit masina (fusei plecat), n-a mai vrut in ruptul capului sa plece. Simptome clasice de baterie descarcata (cel putin).
        Cand pun contactul se aprind toate ledurile din bord, se aude un semnal sonor anemic si nu vrea sa invarta electromotorul.
        Sunat la baietii de la dealer-ul de unde am luat masina, acu un an si doua luni, si intrebat care e procedura. Ei foarte amabili imi spun sa aduc masina pe platforma la ei."


        2. "Nasol daca si la ph2 incep deja sa pice baterii... Al tau e benzinar, zic ca cel de 60 e arhisuficient. Sa ne tii la curent. Bafta!"

        3. "M-au sunat de la service. Au inlocuit bateria pe garantie. Nu mi-au zis ce-a avut dar o sa intreb diseara, cand iau masina."

        Comment


        • Am citit topicul.
          Deci avea in repaus un consum infim de 0.1..MAh, de vina era bateria si deja voiau sa scoata de o mica spaga.
          Pe final, mi-a zis ca "baietii" au fost de treaba si v-au schimbat bateria pe garantie (deja sugera ca mi-au facut un favor si e cazul sa-l intorc) .
          Last edited by mr.K; 23 January 2015, 11:32.

          Comment


          • Și cel cu Duster ph1 și cei cu x90 ph2 se înscriu(sub 4ani și 50000km) în celebrele OTS-uri 5053A și 5054A legate de baterii, așa că e o "problemă" știută.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Originally posted by Ampt View Post
              Când am scris mai demult despre unele probleme la bateriile Rombat auzite "pe surse" (că tot este la modă expresia), mi s-a reproşat că nu aduc dovezi concludente.
              Originally posted by t0rquemada View Post
              ... celebrele OTS-uri 5053A și 5054A legate de baterii, așa că e o "problemă" știută.
              Poate citeşte şi colegul @guido.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Am citit topicul.
                Deci avea in repaus un consum infim de 0.1..MAh, de vina era bateria si deja voiau sa scoata de o mica spaga.
                eu zic ca avea un consum cam de 10 mA.... nu cifre si litere aruncate aiurea
                se accepta si 20-30 mA depinde de firma de acumulatori.

                Comment


                • El imi arata pe foaia de constatare ca exista un consum "fluctuant intre 0,14 Mah si 0,17 Mah" cat timp masina e oprita.
                  Stii tu mai bine ca ala ce scria pe foaia lui.

                  Comment


                  • ia cu paine:


                    What is parasitic draw? All vehicles draw some power from the batteries when the car is shut off. Certain accessories such as clocks, radios remote door openers and alarms always need power. The normal power used is called parasitic draw.
                    Last edited by sorin1983; 23 January 2015, 13:12.

                    Comment


                    • Paine de care, alba/neagra?


                      Tu te iei de litera M sau de cifre? Asa a scris omul, nu au cum sa fie Mega amperi.
                      Daca vrei sa scrie musai mA, da-i PM pe forum duster, dar si el presupune ceva.

                      Acolo scrie negru pe alb MA (curent rezidual de la 0.14 MA la 0.17 MA) deci presupun ca e MiliAmperi ...

                      Ce n-am inteles eu din topic, cine a platit platforma?
                      Last edited by mr.K; 23 January 2015, 14:24.

                      Comment


                      • Atâta timp cât imobilizarea maşinii s-a datorat unei probleme rezolvate pe garanţie, clientul nu a plătit nimic.

                        "Mi-au zis ca ma suna maine dupa amiaza dupa ce o testeaza si incarca bateria 8 ore. Sa vada daca e de shimbat sau nu (caz in care platesc plimbarea pe platforma: 165 ron)."

                        Comment


                        • Deductie logica. Dar, poate foloseste si altora ce au masina in garantie si s-au lovit de un caz asemanator. Platforma vine si iti duce masina gratis, asteptand 2-3 zile sa se decida cei de la reprezentanta daca e pe garantie cauza imobilizarii masinii?
                          Sa vada daca e de shimbat sau nu (caz in care platesc plimbarea pe platforma: 165 ron ).
                          Ca la accidente, chiar pe CASCO de iti faci masina, de obicei achiti tu platforma, iei factura si o lasi la asigurator sa ti-o deconteze.
                          Care ar fi aici motivatia celui cu platforma sa astepte banii de la reprezentanta?

                          Comment


                          • Din câte am înţeles, platforma trimisă era chiar a reprezentanţei.

                            Comment


                            • Bateria din fabrică rezistă cel mai mult , după aceea nu mai tin mai mult de 3 ani

                              Comment


                              • Da, Rombat tornada aftermarket a tinut 5 ani si 6 luni, schimbata oarecum preventiv ca era iarna si ger. Deci gresesti.
                                In loc de platforma puteau trimite o masina cu o baterie/crocodili si o cheie de 13 si una de 10. Tot de la reprezentanta.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google