Despre acumulatori auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diferenta aia e in bine; am luat-o pe 31 august (am postat pe un forum unde ne-am mai intalnit). De obicei intalnesti un curent de descarcare peste cel nominal la bateriile bune.
    Poza e facuta dupa montaj; e prima baterie care imi trece prin mana cu asemenea parametri.
    Fabricatie, iunie 2018.
    Attached Files
    Last edited by IancuMIC; 3 October 2018, 20:45.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Cine garanteaza ca e fabricata in iunie 2018? Bucata de hartie numita certificat?

      Comment


      • Si daca e "proaspata" putem sa fim 100% siguri ca o sa aiba o viata mai lunga decat una care a stat un an de zile pe raftul (sau in vitrina) unui magazin?

        Comment


        • Aici e de discutat.
          Pentru pentru bateriile cu depozitare incorecta si lipsa reincarcarii odata la 6 luni (nu sunt de acord cu ideea lansata, conf. careia o baterie care sta 12 luni nu-si pierde din capacitatea initiala), exista pericolul unui inceput de sulfatare, deci sansele sa ei o baterie deja in cadere libera, sunt exponential mai mari. Atentie mare la bateriile cumparate primavara.
          Bateriile Rombat, Caranda, intr-un cuvant cele produse in tara, nu prea le gasesti cu data de fabricatie indepartata; cele care vin din import, DA.
          Recomandarea mea e sa cumparati baterii din centrele specializate (nu de unde cumperi lapte, apa plata sau carburant), care iti pot oferi un test de baterie, daca ai oarecari dubii asupra starii de sanatate a acelei baterii.
          Last edited by IancuMIC; 3 October 2018, 21:40.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Nene Iancule la postul #6271 cam murdare bornele alea , sigur nu-ti vor face probleme pe viitor ?
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Nope! Nu bornele ar fi problema (starea lor de murdareala) ci mizeria de pe baterie (or, Nenea Iancu o are bec!)
              Mie tipul ala de borne mi-a facut nazuri si la masina mea si la cea a lui tatane-miu.
              Erau la cap de cursa cu strangerea si...jucau pe borna.
              Drept urmare, le-am cumparat pe acestea (atasament). Scumpute, daaar zdravene!

              P.S. Nenea Iancu, realizezi ca stiu ca diferenta aia e in bine, daaar am dubii cum ca ar fi reala.
              Drept comparatie, am testul cu aparatul dedicat (cazul reclamatiei mele cu Varta) si cel al meu. Clar al meu era optimist, nu zdravan ci sensibil
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 3 October 2018, 22:15.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Au fost unse in exces cu vaselina cu cupru; le-am mai sters ca aratau ca naiba (lucrare la repezeala).
                Skay ule am sa-ti spun un secret; eu nu strang excesiv bornele si nici altora nu le recomand. Daca insistati ori le crapati ori ajungi cum spuneai la limita. Bornele alea de baterie care par strong, de cele mai multe ori au o compozitie ciudata sau proportiia se incorecta si pocnesc. Dupa parerea mea, astea de pe masina (si pe megene la fel le am) sunt foarte bune. Cred ca sunt din tabla de cupru stanata.
                Last edited by IancuMIC; 3 October 2018, 22:21.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • 77sky poti pune un link cu ele ? Danke.Am mai cautat si eu borne mai sanatoase ca cele de fabrica dar pana acum n-am gasit decat niste mizerii ! sunt in comert si borne vopsite ! mare-i gradina !
                  Last edited by prometheus; 3 October 2018, 22:19.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    ... Atentie mare la bateriile cumparate primavara.. .
                    Eu credeam ca invers, toamna-iarna. Ma gandeam ca cele din primavara sunt stoc nou, omul isi ia baterie noua de obicei cand da frigul si vede ca nu-i duce corespunzator. Se epuizeaza stocul care a zacut cateva luni pe raft. Doar n-o sa ma chinui toata iarna cu bateria "dubioasa".
                    Care ar fi explicatia pentru evitarea bateriilor "de primavara"?

                    Comment




                    • Atentie: sunt piese individuale, nu set!
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Nea Fane, bateriile alea pe care le ei in martie, au toate sansele sa fie fabricate inainte de Anul Nou, iar ianuarie e o luna a revizuirii stocurilor; sa mai vorbesc de o anume temperatura la care trebuie pastrate bateriile?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Corect, desi ar putea fi fabricate chiar in martie, nu merita riscul. M-am lamurit, multumesc.

                          Comment


                          • Premierul pe care l-am inlocuit preventiv in 31 august si care m-a slujit pe Logan ~5 ani, asteapta sa ajute centrala, in caz de nevoie(n-a fost cuplat la UPS, inca).
                            Nu mi-a venit sa cred, ca si-a mentinut atat de bine curentul de descarcare.
                            Attached Files
                            Last edited by IancuMIC; 7 October 2018, 19:15.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Și eu eram de părere că baterii fabricate iarna sunt cele mai bine păstrate pentru cumpărare primăvara. La frig.
                              Excepție cazul în care bateriile au fost fabricate primăvara, au trecut vara, s-au mai descărcat la 80-90%, vine iarna și dă un ger de -20C în depozit.
                              Attached Files
                              Last edited by 77sky; 8 October 2018, 22:56.

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Premierul pe care l-am inlocuit preventiv...
                                Sugestie: pentru ca aparatul nu indica nominalul (asa cum sunt altele), atunci cand realizezi foto, incearca sa prinzi in fundal datele ACM, asa se poate face comparatie simplu, te scuteste de unele comentarii
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google