Din 2009, Cutie Automata Pe Logan,Sandero Si Logan MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Acum cateva zile am intrebat la Vocea Clientului daca e adevarat ce s-a scris in presa precum ca in primele luni ale lui 2009 vor scoate o versiune cu cutie automata. Mi s-a raspuns ca nu detin nici un fel de informatii la aceast moment.

    Nu stiu ce sa cred, un director francez de la Dacia spunea prin ziare ca lucreaza la modelele cu cutie automata de circa un an.

    Vreau neaparat o masina noua cu cutie automata si nu stiu ce sa fac, sa mai astept la Dacia sau sa ma orientez catre alti producatori, de ex. noul Renault Symbol.

    Masina produsa in Brazilia arata foarte bine, multumesc pentru linkuri.

    Comment


    • #47
      Cutia de viteze sigur o sa fie hidramata cu 4 trepte, asa ca o sa se mearga la niste turatii, mai ales la viteze mari, de o sa creasca consumul cu cel putin 20-30%.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #48
        E buna si hidramata, cat despre consum depinde si de stilul de condus. Personal nu simt nevoia "sa simt masina", ultimii 5 ani am condus doar masini automate, poate am devenit prea comod... Personal cred ca o cutie automata ofera mai multa siguranta mai ales femeilor si incepatorilor, masina e mult mai usor de condus si poti fi mai atent la ce se intampla in trafic.

        Cred ca mai astept 2-3 luni, daca nu apare modelul cu cutie automata probabil voi fi nevoit sa cumpar altceva.

        Comment


        • #49
          Marele avantaj al cutiei hidramate e ca nu mai merge lumea subturat si nu mai omoara motoarele cu zile
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #50
            Dar in schimb o sa creasca consumul si o sa fie distribuita altfel puterea.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #51
              Asta e ... la noi lumea zice ca e pentru femei ca asa e romanu` ... vrea el sa mestece in cutie Personal mi se pare foarte buna CVA si nu este pentru cei care conduc mai sportiv . Se produce si asambleaza deja de 2x luni la uzina , ONLY FOR EXPORT (ca pe vremuri masinile bune erau pt export) La fel si motorizarea 1.2 16v . asteptam noutatile si in Romania
              1.6 MPi Icy White

              Comment


              • #52
                nu vad nici o placere in a apasa doar o pedala...oricine poate sa o faca dar sa conduci si sa schimbi vitezele cand vrei tu e altceva. Totusi e o solutie cred eu foarte buna pentru taximetristi si femei:P nu vreau sa jignesc pe nimeni
                (\__/)
                (='.'=)
                (")_(")

                Comment


                • #53
                  Mi se pare ok o cutie automata pt Dacia Sandero si Logan, mai ales pt cei care merg foarte mult in oras.
                  Eu insa prefer cutia Clasica. Imi ofera un stil de condus mai sportiv.
                  Din cate stiu Dacia deja produce masini cu cutie automata pentru unele piete de desfacere.
                  Pentru Romania mai avem de asteptat pana se va produce, chiar si optional, mai ales ca cererea nu este asa de mare.
                  Posibil abia dupa trecerea la motorizarile Euro 5 sa apara in gama si cutia automata.
                  Last edited by angelblack; 23 March 2009, 15:06. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #54
                    daca de 1.4 MPI te rugai in depasiri,ma intreb cum o sa fie 1.2....sau cati o sa aleaga motorul acesta???pe logan e o alegere proasta......pe sandero poate ca mai merge...

                    Comment


                    • #55
                      Motorul de 1,2 16v va avea 75 CP si va fi o diferenta mica la cuplu, in rest performantele sunt asemanatoare. Cat despre alegerea buna pentru Sandero 1,2 16v, afla ca e acelasi lucru cu Logan, are aproape aceeasi greutate si aceleasi performante.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #56
                        super tare ideea .. mai ales pt aia care conduc zi de zi sute de km .. si la un moment dat te plictisesti frate sa schimbi continuu ..bravo

                        Comment


                        • #57
                          Cutia automata e un progres

                          Eu sper sa puna o cutie gen Easytronic (ca la Opel) pentru motorasele astea mai slabute (sub 100 CP).
                          Eu as da 500 Euro in plus pe asa ceva si mai mult ca sigura ca urmatoarea masina va fi cu cutie automata. Am mers cu mai multe masini (Audi ,BMW , VW) cu cutie automata inteligenta (gen Tiptronic ,Steptronic) si mi se pare ca schimba destul de inteligent de cele mai multe ori mai bine decat as putea eu.
                          Mi se pare ca mestecatul in viteze apartine trecutului si pentru 0.5 l de benzina chiar nu merita (desi la DSG de exemplu consumul scade fata de varianta manuala).
                          Sa nu uitam ca pe vremuri exista si dubla ambreiere si cred ca nimeni nu regreta asa ceva.
                          Pe vremuri trebuie curatat jiglerul .. le fel nimeni nu regreta asta acum ...
                          Motorul de 1.2 16V a aparut deja .. astept cutia automata

                          Comment


                          • #58
                            Cutiile hydramate sunt cele mai proaste cutii,bagati frate un DSG ))))
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Cutia automata este buna pt cei care au o mana ocupata cu telefonul mai tot timpul.In oras este ideala. Nu stiu cat de fiabila se va dovedi cutia automata de la dacia.

                              Comment


                              • #60
                                @pacco: ai mare dreptate...Dar apropo, cum functioneaza o cutie "hidramata". Ce inseamna "hidramata"?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google