Resetare schimbare ulei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Deci, la Logan II ph2 stiti cat costa, strict, resetare interval revizie in reprezentanta?

    Comment


    • #17
      De ce ar face reprezentanta doar resetarea intervalului de revizie fara sa faca revizia in sine (doar pentru ca unii cer asa ceva)?

      Comment


      • #18
        Nu trebuie sa mergi la Dacia.
        Poti sa mergi la orice service care face are diagnoza sau iti cumperi tu una care poate reseta si intervalele de service - daca ti neaparat sa ai asa ceva.
        Ori, dupa iesirea din garantie, dezactivezi functia si gata

        Comment


        • #19
          Nu ai ce dezactiva e legat de injecție, alte dureri de cap dacă umbli pe unde nu-ți fierbe oala

          Dacă nu aveți bani să întrețineti o mașină nouă de ce mai cumpărați una ?!
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #20
            Deci, daca nu vrei sa mergi cu becul de revizie aprins trebuie sa faci revizia la reprezentanta pana duci masina la Rabla.
            Am inteles bine?

            Comment


            • #21
              Sau pana o vinzi..

              Comment


              • #22
                Originally posted by t0rquemada View Post
                Dacă nu aveți bani să întrețineti o mașină nouă de ce mai cumpărați una ?!
                observatie: intretinerea unei masini vechi este mai scumpa decat la o masina noua, in special daca este facuta conform manualului de intretinere si intr-o reprezentanta/intr-un service autorizat; ca masinile vechi nu sunt intretinute corect, spre deosebire de cele noi (in garantie), este alta poveste; odata cu trecea anilor tot mai multe masini sh vor avea acest indicator pentru intervalul de service; majoritea propietarilor de masini (noi sau sh) incearca sa reduca costurile de intretinere si o fac, din pacate, prin orice mijloace!

                Comment


                • #23
                  Eu am constatat ca o revizie la Dacia costa undeva sub 200 ron (170-180 ron) cu piesele cumparate de mine.
                  Ma refer la schimb ulei, filtre, plus revizia generala..nu e un capat de tara..
                  Momentan inca sunt sub garantie, dar si la precedentele masini am mers in reprezentanta si n afara garantiei, cu piesele mele, in primul rand la schimbarea distributiei.
                  E putin mai scumpa manopera decat la un alt service autorizat, dar macar ai cu cine sa te certi.
                  Acuma, nu zic, penteu un schimb de placute sau alte operatiuni am fost si la alte service-uri..

                  Comment


                  • #24
                    Cred ca vorbiti de indicatorul de schimb de ulei, nu de manopera numita "revizia autovehiculului". In 200 de lei nu cred ca intra revizia ci doar schimbul de consumabile.
                    Last edited by gecmc94; 13 April 2019, 15:30.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by t0rquemada View Post
                      Nu ai ce dezactiva e legat de injecție, alte dureri de cap dacă umbli pe unde nu-ți fierbe oala

                      Dacă nu aveți bani să întrețineti o mașină nouă de ce mai cumpărați una ?!
                      Nu cred ca observatia ta legata de bani este intrutotul corecta, avand in vedere ca intretinerea unui SH (pret similar cu o Dacie) vs Dacie noua poate fi in cele mai multe cazuri mai scumpa (dupa cum sublinia si un alt coleg mai sus).
                      Ceea ce vroiam sa spun este ca nu doar reprezentanta este solutia martorului in discutie.
                      Last edited by Cyrusddm; 13 April 2019, 17:26.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by t0rquemada View Post
                        Nu ai ce dezactiva e legat de injecție, alte dureri de cap dacă umbli pe unde nu-ți fierbe oala

                        Dacă nu aveți bani să întrețineti o mașină nouă de ce mai cumpărați una ?!
                        hai sa n-o aruncam chiar asa de departe "dupa gard"!
                        cred ca-ti amintesti despre un username care-si facea revizia la 15k km si trebuia sa revina la 20k km - in reprezentanta - pentru a-i reseta intervalul de revizie (pentru ca asa era specificat in manual si pentru ca asa i-a zis si "reprezentanta").
                        nu-s mai mult de 3 saptamini de la dialogul in cauza - foloseste "Search", cu incredere!
                        ...vorba aia!


                        Comment


                        • #27
                          Zilele astea am verificat (pre cumpărare ) un Logan II 2017 diesel 57xxx km, cu "garanție" pentru că schimbă uleiul la 10000km dar nu în reprezentanță. De la 20000km a mers 37000km cu becul aprins și nu părea că moare de grija resetării.

                          Și ăsta e doar unul din cei mulți
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #28
                            Nu știu ce este legat si de unde dar la mine funcția nu este activa. La revizia de 1 an tipul care se ocupa de resetarea intervalului de revizie a stat 15min si nu a reusit sa facă asta mi-a zis ca nu am activa functia nu se stie din ce cauze si n-o sa se aprinda si sa tin eu cont cand trebuie facuta revizia următoare la nr km sau 1 an.Până la revizie la mine nu s-a aprins nici un martor am fost eu pt ca știam că se implinise 1an. Masina este lot aprilie 2017 Prestige 1.0

                            Comment


                            • #29
                              Nu zic ca imi pare rau chiar ma bucur de acest lucru dar dacă la mine este asa probabil există totusi o soluție de dezactivare permanenta a acestei funcții

                              Comment


                              • #30
                                Eu zic ca face bine acea functie.
                                Daca este amisna ta, de care ai grija, ii poti face revizia in reprezentanta. La L1 din 2010 ii fac revizia doar in reprezentanta....
                                Asta e, dai un ban dar...daca se intampal ceva...macar ai cu cine discuta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google