Resetare schimbare ulei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc mult
    Revin dupa ce testez sa va spun cum se comporta.

    Comment


    • Am testat acum se pare ca nu am luat adaptatorul care trebuie.
      I-mi recomadati va rog un adaptator pe care il folositi si merge sa resetati intervalul service?
      You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 2 photos.

      Comment


      • Banuiam asta, de aceea am punctat interfata si softul ei, ti-am trimis si ElmIdentifier, iar intrebarea ta initiala din postul precedent trebuia pusa invers.....o clona care functioneaza cu aceste aplicatii. Ti-am trimis PM cu o recomandare dar scriu si aici pentru ca au fost\sunt destule alte "cazuri" asemanatoare (si sincer chiar nu am vazut pana acum chiar "toate rosii", desi la polul opus mai era un "cunoscator" care le recomanda pe cele cu "toate verzi"). Desigur ca aceste clone luate de la cei care vand si rochii de mirese si tigai de facut cartofi prajiti poate sunt cu cativa "centi" mai ieftine, dar cam atata fac, poate "merg" cu alte programele gen Torque, dar nu sunt bune pentru aceste programe dedicate Renault. Asta chiar daca in anunturi scrie ca au celebrul chip si minunea de soft V2.2, pana acum doar ELM327 original canadian este OK cu asta, ba mai mult chinezul a "invatat" softul sa pacaleasca si ElmIdentifier (poate pricepe asta si atotstiutorul cu "toate verzi"), dar daca se trimit comenzile necesare raspunsurile vor fi gresite (grija cu astea), valabil chiar si pentru unele cu V1.5, plus driverele la cele cu USB (se mai "lauda" cineva ca le are pe toate din lume dar se chinuie de vreo doi ani sa foloseasca clona).
        Revenind on topic, resetarea intervalului de revizie se poate face foarte simplu si usor, fara a merge in reprezentanta sau a plati cuiva pentru asta, ori a depinde de altcineva. Dar trebuie avute interfata, programele si bazele de date corespunzatoare, si mai ales trebuie avut grija si stiut bine ceea ce trebuie facut (mai sunt si cateva "sfaturi" pe aici sau topicul de diagnoza cu cateva mici "greseli"). Dovada foarte multi colegi care au facut aceasta resetare fara probleme.
        Toate cele bune!

        Comment


        • Colegul Gil26 a inteles exact de ce am nevoie de acest adaptator.
          Pt a vedea cand a fost resetat intervalul service
          Si pt a mai activa s-au dezactiva anumite functii cum ar fi de exemplu aceea cu stergatorul din spate (am mcv)

          Probabil adaptatorul pe care il am merge cu aplicatia dacia service reset
          Cu acest adaptator de acum merge sa vad daca are defect in ecu si cativa parametri live

          Am nevoie de un adaptator care se poate folosi pt a activa s-au dezactiva acele functii si care vede functia cu interval service.

          Sa pot folosi aplicatia Ecu tweaker in care am gasit tot ce am nevoie.

          Comment


          • adi xxl , in postul #103 am exemplificat cum poti vedea ceea ce te intereseaza cu ddt4all, in EcuTweaker este asemanator (am detaliat si in PM), scriu si aici pentru ceilalti colegi: Meter Cluster \ Cluster Vx.x \ General Configuration \ Configuration Vidange (atasat o captura din Demo). Asa cum am spus trebuie insa avut grija, Cedric Paille nu a oferit un alt nivel de protectie pentru varianta Android (in ddt4all nu se poate modifica nimic fara a activa Modul Expert – simbolul Einstein).
            Dar acelasi lucru poti vedea si cu PyRen\PyClip in: TdB Tablou de bord \ PRA: All Parameters si sunt PR007 (km parcursi de la resetare) si PR038 (nr de zile ramase). Atasez o captura din versiunea PyClip (pentru Android) dezvoltata si oferita cu generozitate tuturor de colegul eastcowboy (cu multumirile de rigoare) loganSandero, este simplu si usor de instalat, in romana, contine baza de date pentru LoganSandero1+2 si cateva configurari extra pentru Dacia.

            Iar activari\dezactivari se poate face cu acest program, ex stergatorul spate se afla in: UCH Unitate centrala habitaclu \ ECM: Extended command set \ CF316 Functie stergator spate (atasat o captura). Dar despre toate acestea se poate discuta pe topicul dedicat, plus ca aceste programe ofera si descriere\stergere erori, resetari, modificari, si mai ales monitorizari (pe care le consider foarte utile), etc.
            Folosirea acestor programe se face pe propria raspundere cu asumarea riscurilor.

            PS: @ adi xxl , asa cum am scris daca ai intrebari sau nelamuriri poti intreba aici (sau pe PM) si in mod sigur vei primi raspunsuri si ajutor de la colegi.
            Toate cele bune!
            Attached Files
            Last edited by Gil26; 4 February 2021, 19:56.

            Comment


            • Dacă mașina e 2015 cele menționate în #114 prima poză nu se aplică, vei vedea în clar pe display-ul TdB câți km mai ai până la revizie.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Asa este, ai dreptate (plus ca ai mai scris acest lucru), captura este pentru masina mea Sandero2 din fisierul corespunzator, si din graba nu am mentionat asta (a colegului este din 2015), am dorit doar sa ofer cateva exemple si celorlati colegi, multumesc mult pentru corectare, mea culpa
                Last edited by Gil26; 4 February 2021, 21:15.

                Comment


                • Am rasfoit ambele aplicati si am gasit exact functiile pe care le cautam.
                  Are multiple functii care le poti activa si dezactiva.

                  Acum caut sa cumpar adaptatorul potrivit cu care sa ma pot conecta la ecu ,si dupa aceea sa pot folosi aplicatiile .

                  Comment


                  • Aplicațiile nu au nicio funcție de activat/dezactivat, mașină trebuie să suporte hardware activarea/dezactivarea funcțiilor: de exemplu deschiderea selectivă necesită recablare, alarma internă necesită piese lipite în uch (știu și care, dar informațiile se obțin pe cont propriu).
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Da, dar colegul adi xxl nu a precizat ce functii doreste sa activeze\dezactiveze, unele pot sa fie facute foarte simplu si usor (bineinteles indeplinind toate conditiile\cerintele mentionate de nenumarate ori), ex: dezactivare stergator spate, iluminare permanenta TdB, semnalizare impuls, dezactivare semnal centura, etc.., altele nu, informatii legate despre astea se gasesc destule, si desigur insa ca unele depind si de model\nivel echipare.

                      PS: iar cele scrise despre fisierul CLUSTER_x52_X67_X79_X92_v5.0_yyy.xml (sau ma rog json) si CLUSTER_add_ro (ori GB) raman valabile.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google