Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Socrate70 View Post
    Haideti sa organizam putin intrebarile vis-a-vis de inmatriculare in Bucuresti.
    1. Taxa de inmatriculare = la Posta, la Anaf de sector, la Trezorerie sau la Pipera-DRPCIV
    (varianta interbanking nu o luam in considerare, implica un drum si la banca pentru extras de cont stampilat!)
    2. Contravaloare certificat inmatriculare(talon) - la Posta, la Anaf sector, la Trezorerie sau la Pipera -DRPCIV
    3. Contravaloare placute nr. inmatriculare (la rand sau preferentiale), + varianta pastrarii combinatiei si a placutelor pt. noua masina = NUMAI la Pipera - DRPCIV.

    Rugaminte pentru cei care deja ati inmatriculat auto: treceti primele 2 operatiuni cu locatia unde ati facut plata!
    Exemplu:
    1. Posta Romana etc
    2. Trezorerie etc

    Multumesc frumos si multa bafta!


    Trimis de pe al meu GT-I9295 folosind Tapatalk
    Sa o luam cu inceputul:

    Locatie:Bucuresti

    - declarat masina la impozit D.I.T.L. sector 5 str Uranus (langa Casa Poporului)
    - platit la ANAF(13 septembrie) 209,45 lei taxa de timbru.
    - platit Taxa de inmatriculare 60 lei la Bank CEC,soseaua Alexandriei sector 5,statia tramvai 32 Petre Ispirescu
    - platit taxa pentru talon 37 lei (certificat de inmatriculare) la posta piata Rahova,prin mandat postal catre TREZORERIA MUNICIPIULUI BUCURESTI.
    - cu toate acestea in dosar,dat fuga la Pipera,stat aproape 5 ore,iar maine dimineata ma duc sa iau numerele si talonul.

    Sper ca am fost de ajutor.Multa bafta!
    Last edited by Old Driver; 20 July 2016, 22:16.
    Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

    Comment


    • Salutare!

      Cam cât durează sa se valideze plata și sa se elibereze factura. Întreb asta deoarece marți am plătit integral mașina și cică nu a apărut încă confirmarea înccondițiile în care am făcut plata cash direct la ghișeul unei agenții BRD. Am verificat datele de pe OP și sunt ok.
      La voi cât a durat pana s-a validat plata?

      Comment


      • Teoretic 3-4 ore, practic, o zi lucratoare.
        Azi ar trebui sa se emita dispozitia de livrare.
        Bafta!

        Trimis de pe al meu GT-I9295 folosind Tapatalk

        1. Platit contravaloare talon (37 lei) la Trezoreria sector 5(Natiunile Unite) - 4 minute
        2. Platit taxa inmatriculare (60 lei) la DGTIL sector 4(Nitu Vasile) - 3 minute
        3. Taxa numere - platita deja, pentru pastrare combinatie.
        Intrebare: trebuie sa mai pierd timp in Pipera la alte cozi, in conditiile in care dosarul e pregatit si toate taxele platite?
        Inteleg coada pt. depunere acte si apoi ridicare talon si CIV; sunt separate cozile pentru cei care achita diverse acolo?
        Multumesc!

        Trimis de pe al meu GT-I9295 folosind Tapatalk
        Last edited by Socrate70; 21 July 2016, 07:34. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by eliadib View Post
          Salutare!

          Cam cât dureaz sa se valideze plata i sa se elibereze factura....
          Mie mi-a dat masina imediat ce am fost cu dovada platii, inainte sa apara plata validata in sistemul lor. Nu mi-au dat factura pe loc pentru ca era aglomeratie mare si nu ma interesa asa tare incat sa insist prea mult (nici nu m-am mai gandit ca trebuie sa iau si factura din moment ce mi-au dat masina). Am luat factura cand am fost dupa C.I. dar oricum n-am fost sa fac si celelalte inscrieri (fisc, inmatriculare etc.) asa ca nu mi-a trebuit urgent.
          Factura se elibereaza o data cu livrarea masinii.
          Last edited by Fanez; 21 July 2016, 07:39.

          Comment


          • Originally posted by Socrate70 View Post
            Teoretic 3-4 ore, practic, o zi lucratoare.
            Azi ar trebui sa se emita dispozitia de livrare.
            Bafta!
            Mulțumesc, aștept sa văd ce se întâmplă astazi.

            @Fanez - ce dealer?
            Cred ca agentul dealer-ului mă aaburește
            Last edited by eliadib; 21 July 2016, 07:44. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Eu am facut greseala sa ma duc la AMG ceea ce nu recomand. Ideea este ca agentul ala poate, daca vrea, sa faca factura si livrarea in baza dovezii de plata.
              Fara sa astepte ca plata sa apara in sistem. O fi mai prudent.

              Comment


              • E prudenta pana la Dumnezeu și înapoi.
                Eu is la Meridian.... văd astăzi, poate o ridic. Daca nu astăzi, măcar mâine.
                Multumesc de info!

                Comment


                • Mie masina mi-au dat-o imediat cum am aratat dovada ca am platit numai ca factura mi sa spus ca vine de la Dacia, nu o fac ei si de asta vine peste o saptamana

                  Comment


                  • Originally posted by alinn28 View Post
                    Mie masina mi-au dat-o imediat cum am aratat dovada ca am platit numai ca factura mi sa spus ca vine de la Dacia, nu o fac ei si de asta vine peste o saptamana
                    What
                    O săptămână? Mama... îmi vine sa ma apuc de plâns ca agentul dealer-ului nu cred ca îmi da mașina după cum am văzut eu pana nu are factura....

                    Comment


                    • Originally posted by alinn28 View Post
                      Mie masina mi-au dat-o imediat cum am aratat dovada ca am platit numai ca factura mi sa spus ca vine de la Dacia, nu o fac ei si de asta vine peste o saptamana
                      Cartea de identitate vine de la Dacia intr-o saptamana (aproximativ). Factura o face imediat ce-ti da masina. Este posibil sa-ti faca factura dupa ce apare in sistem plata efectuata dar in baza op (dovada ca ai platit) se poate face pe loc.
                      Nu poate sa-ti dea masina fara factura. In baza a ce document iese pe poarta reprezentantei?
                      Last edited by Fanez; 21 July 2016, 11:11.

                      Comment


                      • Am fost azi la Pipera la ora 8. Eram vreo 100 de oameni. Am injurat si am plecat la serviciu.

                        Comment


                        • Originally posted by darksun View Post
                          Am fost azi la Pipera la ora 8. Eram vreo 100 de oameni. Am injurat si am plecat la serviciu.

                          Salutare,
                          Cate ghisee sunt disponibile pentru depus acte inmatriculare ?
                          Poate merge destul de repede.
                          Maine dimineata o sa incerc sa ajung si eu.
                          Taxele pentru talon inmatriculare si nr. Preferentiale le am deja platite.
                          Le - am platit la posta.

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Cartea de identitate vine de la Dacia intr-o saptamana (aproximativ). Factura o face imediat ce-ti da masina. Este posibil sa-ti faca factura dupa ce apare in sistem plata efectuata dar in baza op (dovada ca ai platit) se poate face pe loc.
                            Nu poate sa-ti dea masina fara factura. In baza a ce document iese pe poarta reprezentantei?
                            I-am dat OP-ul imediat în ziua în care am făcut plata - cash la ghișeul BRD. Făcând plata cash și nu prin transfer intre bănci, plata trebuia sa se vadă în aceiași zi... din câte știu eu chiar instant... pe de alta parte, asa cum am menționat mai sus i-am trimis și scan după OP cu plata făcuta.

                            Cred ca nu are chef sa se agite agentul... altfel nu îmi explic

                            Comment


                            • Explicatia este, ca deja a incasat comisionul pt masina ta, salariul la baut si dat pe femei. Basca nu-l doare, daca salariul era corelat cu nr de masini livrate si receptionate era alta poveste.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Originally posted by grasu77 View Post
                                Salutare,
                                Cate ghisee sunt disponibile pentru depus acte inmatriculare ?
                                Poate merge destul de repede.
                                Nu stiu cate ghisee erau pentru ca ma intrat am vazut bulucul de oameni si m-am carat. La ce era acolo minim 3 ore era de stat. Eu vreau sa intru - predau - ies, nu sa stau dupa altii.

                                Am incercat sa platesc la posta taxa de talon. Pe langa ca nu aveau un exemplu de completat mai m-a si luat incompetenta aia de acolo ca eu trebuie sa stiu suma si contul. E bine ca si la dat bani trebuie sa completezi jdemii de formulare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google