Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asteapta sa se mai aseze motorul. Lasa-l macar 1000 km si apoi vezi ce stie. Oricum trebuie sa intelegi ca puterea o dezvolta dupa o anumita turatie cand intra si turbina in actiune si cuplul maxim il are pe la 5250 RPM asa ca iti sugerez pentru inceput sa ai putina rabdare si sa o iei ca pe o domnisoara ) dupa 1000 km ii poti rupe ficatii, eu abia acum simt puterea cand schimba dupa 2500 ture fiindca nu mai imi coboara sub 1800 ture, ma ajuta mult in depasiri.

    Azi am bagat masina la fisc la sectorul 3, programul incepe la 8.30, la 8.25 deja eram la ghiseu si predam ce trebuie, daca ma prindeam cu fisa de inmatriculare scapam pana in inceperea programului, asa am stat 5 min la coada la xerox si inca 5 min sa o completeze. La 8.45 deja plecam de la ei, e o diferenta enorma fata de sectorul 2 unde stai cu orele si nu te ajuta nimeni, aici era o tanti care te intreba imediat cum intrai ce vroiai sa faci si te indruma. Tot respectul :-D

    Comment


    • Originally posted by Gaby20045 View Post
      Oricum trebuie sa intelegi ca puterea o dezvolta dupa o anumita turatie cand intra si turbina in actiune si cuplul maxim il are pe la 5250 RPM
      0.9TCe are cuplul maxim de la 2250rpm si tine pana pe la 3250rpm iar apoi descreste usor, iar puterea maxima o atinge la 5000rpm.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Corect, puterea maxima am vrut sa zic, cuplul fiind cel cu NM, practic cei 90CP se dezvolta la 5250RPM, dupa acest prag practic se tureaza degeaba masina...
        La diesel 90Cp cuplul e la 1800 daca nu ma insel...

        Comment


        • @sebibv, inca nu te-ai obisnuit sa dozezi acceleratia din pedala noua. Dupa 1000-2000km ai sa vezi ca o sa reusesti sa o controlezi mult mai bine.

          Originally posted by Gaby20045 View Post
          practic cei 90CP se dezvolta la 5250RPM, dupa acest prag practic se tureaza degeaba masina...
          la 5000rpm are 90CP iar la 6500rpm (unde e limitarea) are cam 85CP.
          Cred ca vroiai sa zici ca dupa punctul de putere maxima scade considerabil cuplul dar totusi ramane cu vreo 95Nm la 6500rpm ...

          La diesel 90Cp cuplul e la 1800 daca nu ma insel...
          De la 1750rpm pana pe la 2500rpm e 220Nm.
          Last edited by Silviu; 5 July 2017, 23:58. Reason: Automerged Doublepost
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Azi la 4 mi se va preda Loganul Prestige 1.0, aceasta fiind prima masina noua pe care o achizitionez.
            Aveti ceva recomandari vis-a-vis de receptie? La ce sa fiu atent in afara de partea estetica?

            Sent from my LG-H815 using Tapatalk

            Comment


            • @LogNick : ai fost norocos ; aceiasi masina si ai asteptat cu o luna mai putin decat mine !
              Bafta si s-o stapanesti sanatos !

              @sebibv : pe unde ai dus-o la drum lung ( ca sa nu fi nevoit sa fortezi motorul pe serpentine,etc ... ) ?

              Comment


              • La cei care au dat comanda de un model Dacia cu 0.9 si a primit termen mare de livrare.. e cineva care are si termen in luna August?? Sau doar din Septembrie incolo??

                Comment


                • La mine se pare ca termenul ar fi fost schimbat din 15 septembrie, in 17 august, cu iesire din fabricatie pe 2 august. Din cate stiu eu, in august uzina nu lucreaza, deci...cred ca e treaba cu zaharelul, sa mai scape de un scandalagiu.

                  Comment


                  • Da...nu se lucreaza in august...dar nu o pot teleporta pana in reprezentanta. Nu estei n interesul lor sa o tina in depozit. Mai mult...eu cauta sa livreze cat pot de repede (asta inseamna banii incasati...deci pot sa-i reinvesteasca...deci creste profitul). In principiu se lucreaza la tot soiul de optimizari de productie/livrare. Si de exemplu, daca castigi 30 secunde/masina...asta poate sa insemne si 2-300 masini livrate mai repede...si poate de asta ti-au dat termen mai rapid. N-are nici treaba cu scandalagii...cat timp nu le afecteaza imaginea...

                    Comment


                    • Originally posted by plasStik3 View Post
                      La cei care au dat comanda de un model Dacia cu 0.9 si a primit termen mare de livrare.. e cineva care are si termen in luna August?? Sau doar din Septembrie incolo??
                      Am primit eu termen 15 august de la VC si luni pe 3 iulie am ridicat-o (insa e vorba de 1.0SCe nu 0.9) Comanda pe 23 mai parca; in orice caz o luna de la avans si comanda mi se pare ok iar ca bonus la ridicare mi-au dat si cartea masinii pe loc! (cu programul remat din care numai doua saptamani am ramas pieton - am amanat casarea celei vechi pana in ultimul moment). Asadar in cazul meu e cu happy end pana acum si masina se comporta excelent (familist - MCV).
                      Partea urata tare e ca programarea la inmatriculare definitiva e in 4 septembrie :-( !!
                      Last edited by dimi_229; 6 July 2017, 12:27.

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        Da...nu se lucreaza in august...dar nu o pot teleporta pana in reprezentanta. Nu estei n interesul lor sa o tina in depozit. Mai mult...eu cauta sa livreze cat pot de repede (asta inseamna banii incasati...deci pot sa-i reinvesteasca...deci creste profitul). In principiu se lucreaza la tot soiul de optimizari de productie/livrare. Si de exemplu, daca castigi 30 secunde/masina...asta poate sa insemne si 2-300 masini livrate mai repede...si poate de asta ti-au dat termen mai rapid. N-are nici treaba cu scandalagii...cat timp nu le afecteaza imaginea...
                        Cand plecati sa treceti pe la casierie!
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • @tipicarul si tu aveai impresia ca am spus ceva magulitor la adresa dacia? Trist...Hai sa-ti desenez: pe ..... producator de ...... (pui tu pe linia punctata Dacia...dar ori ce alta companie vrei tu...care produce ce vrei tu ce pui pe linia punctata): ii doare-n cur de mediu/scandalgii/clienti/imagine...atat timp cat nu le afecteaza profitul pe termen mediu si lung. Iar daca livreaza mai repede si face optimizari pentru o livrare mai promta...nu o fac din dragostea netarmuita fata de client...ci strict pentru optimizarea de cheltuieli...respectiv crestere de profit.

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            ...Hai sa-ti desenez: pe .....
                            Stai asa... sa-mi pun ochelarii!
                            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                            Comment


                            • Bolovan, atentie la ce am scris. Conform VC , masina iese din fabricatie pe 2 august. August...Am intrebat cum iese din fabricatie daca nu se lucreaza si a ramas fara raspuns. As vreă sa ascultati inregistrarea convorbirii... Desi imi venea sa plang la acel moment, acum rad ca prostul de aberatiile VC. Probabil ca voi intra in posesia ei la 5 luni de la plata avansului. Au trecut deja 3...

                              Si pentru ca sunt mai carcotas de fel, am adunat cateva date pe care le voi transmite catre OPC. Sunt curios cum vor justifica necomunicarea termenului de livrare la trei luni de la comanda...
                              Last edited by Sfet; 6 July 2017, 14:17.

                              Comment


                              • Originally posted by Sfet View Post
                                Bolovan, atentie la ce am scris. Conform VC , masina iese din fabricatie pe 2 august. August...Am intrebat cum iese din fabricatie daca nu se lucreaza si a ramas fara raspuns. As vreă sa ascultati inregistrarea convorbirii... Desi imi venea sa plang la acel moment, acum rad ca prostul de aberatiile VC. Probabil ca voi intra in posesia ei la 5 luni de la plata avansului. Au trecut deja 3...

                                Si pentru ca sunt mai carcotas de fel, am adunat cateva date pe care le voi transmite catre OPC. Sunt curios cum vor justifica necomunicarea termenului de livrare la trei luni de la comanda...
                                Partea proasta e ca pe tine nu te incalzeste cu nimic daca OPC o sa iti dea dreptate. Nu-ti face nici discount la masina si nici mai repede nu-ti vine. In cel mai bun caz (si greu de crezut) o sa le aplice o amenda insignifianta. Din pacate. Ia sa fie in contract ca la leasing, fiecare zi de intaraiere sa fie 0.5% din valoarea masinii acorda ca discount cumparatorului.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google