Pro Sau Contra Logan II

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am vazut ca s-a comparat de multe ori in cadrul discutiei Peugeot 301 cu Logan 2.

    In testul din AutoBild cei de acolo spun ca Loganul 2 este mai silentios decat Peugeot 301.

    Deasemenea spun ca suspensia Loganului este mult mai confortabila si mai echilibrata.

    Concluzia lor era ca Peugeot 301 nu este o amenintare reala pentru Logan pentru ca este mai slab ca masina per total si mai scump decat Dacia.

    Diferenta de pret la versiunile comparate era de aproximativ 3 mii de euro.

    Vre-o 13xxx de eur Peugeot ul si vre-o 10xxx de eur Loganul. Si Peugeotul nu avea Navigatie ....
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • Originally posted by Gozmin View Post
      1. Ai dreptate;
      2. Unde vrei tu;
      3. De care vrei tu;
      4. Nu există dotări similare. Chiar şi cea mai naşpa Skoda are dotări mai multe decât Logan 2 full (ex: Airbag-uri laterale fata, Airbag-uri pentru cap fata/spate, Avertizor centuri de siguranta scaune fata, Functie Day Light
      cu posibilitate de dezactivare, etc.) cum să le compari, cică similare.
      Nici nu am ştiut ce "maşini" bune la preţuri de nimic are Dacia. Acum ştiu datorită vouă. Dar tot o Skoda aş cumpăra
      Cam ce masina te satiface pe tine?
      Probabil daca scria Renault THALYA pe ea era mai ok pentru tine.
      Last edited by stoicanu; 9 August 2013, 14:12.
      sigpic

      Comment


      • Noi nu vorbim aici decât de "pro sau contra Logan 2". Eu sunt contra. Mai contează ce maşină m-ar satisface sau chiar eşti atât de curios că nu mai poţi.
        Am înţeles de la voi că loganul îşi merită toţi banii, gata am înţeles, de ce faceţi mişto cu cei care sunt contra mărcii Dacia în general ? Dragoste cu forţa nu se poate !
        Calmaţi-vă, ok ?

        PS: Scrieţi te rog vârsta în semnătură, ca să ştiu cu cine corespondez, aşa este corect şi regulamentar. Merci
        Last edited by Gozmin; 9 August 2013, 15:10.
        Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
        sigpic

        Comment


        • [QUOTE=Gozmin;1499120]. Dacă aţi m-ai fi condus "maşini străine" vă spun eu că la 11.500 v-aţi fi băgat toţi la un sh de 2, 3, 4 ani (VW de ex.) cu toate opţiunile posibile.
          [QUOTE]

          Argument de kkt, pe principiul asta nu mai ia nimeni nici o masina noua ca exista mereu un SH mai dotat la aceiasi bani (cu banii de golf nou iei seria 3, cu banii de seria 3 nou iei Eklasse samd). Si daca se intampla asta, de unde mai luai SHul?
          Nu continui cu costurile de exploatare la VW fata de Dacia.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Asta e argumentul celui care nu a calcat niciodata intr-un sh de 11000 euro. Nici nu indraznesc sa ma gandesc ce mi-as lua sh in 11k euro. De la A4, Skode RS, Passat etc.
            Ma uit la Jetta de servici care e peste orice Logan, Logan 2, merge si se comporta demential din orice punct de vedere, si daca ar fi sa o vindem, mai mult de 4-5000 euro nu luam pe ea. Masina din 2008 cu 280k km in bord.

            Comment


            • Deci toti aia de-si iau masini noi sunt prosti ca nu-si iau SH mai mari si mai dotate?
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Deci, nea Aechangrl. Cat a costat masina dumitale, care era pretul de lista, si in configuratie este?

                Si lasa te rog comparatiile cu sh, ca nu asta e topicul discutiei.
                Last edited by Cezar; 9 August 2013, 16:23. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nea Cezar, pret lista 10300 euro, coborat pretul la 9900 deoarece s-a oprit fabricarea echiparii Prestige. Inca un discount Dacia de cca 900 euro plus rezervorul plin la iesire pe poarta, cu conditia sa o cumpar pana la sfarsitul lunii, adica viram banii pana in 31 ale lunii. Daca nu o luam in septembrie nu mai prindeam oferta. Ulterior prin octombrie un amic a vrut si el si nu mai era discountul, chiar daca mai erau masini prin reprezentante. Masina fabricata in martie 2011, intrata in posesia mea, pă persona fizica, nu firma, in septembrie 2011. Daca nu aveama acel discount de cca 900 euro, nu o luam. . Cea mai buna afacere facuta de mina cu o masina. O masina de 10300 euro la pret de 7200 euro pt a iesi pe poarta dealerului. Oricum nu stiu cine era nebun indeajuns sa dea pe un Logan la 10.300 epuroi. WTF.
                  Last edited by Archangel80; 9 August 2013, 16:48.

                  Comment


                  • deci masina ta a valorat 10.300 de iepuroi, iar noul logan cu tot ce vrei pe el e ~12.000. Pentru ~2000 si ceva de euro in plus cate dotari ai in plus de ale masinii tale? Sa-ti spun eu? incep cu ESP-ul care e cel mai important. Apoi navigatia, pielea, antifonarea mai buna, impozit si RCA mai mici, sa continui?
                    Ph2 il puteai compara cu Logan2 doar daca era identice ca motorizare. Si nu stiu de ce am impresia ca noul logan era mai ieftin cu vreo 500 de euro daca avea motorizarea de 1.6 16v.

                    Comment


                    • Cel mai scump Logan benzina este la 11950 eur fara nici o reducere si cu piele si cu cotiera si cu tot ce este in optionale.
                      Lejer poti avea o reducere de 2% care mai este cam -200 eur.
                      sigpic

                      Comment


                      • In 2005 am luat dacie noua , ambiance ce-i drept, cu 214 milioane lei vechi, probabil acum cu acceasi suma iti dau doar motorul
                        Practic nu exista termen de comparatie intre logan 2005 versus noul logan in privinta pretului de achizitie

                        Comment


                        • Acum dai 5070 euro prin programul rabla si ai in plus 5 ani garantie.
                          Verificati site-ul.

                          @archangel: si ce legatura au reducerile ocazionale cu ce vorbeam noi? Asa, daca o iei pe firma cat costa? Noi comparam prerurile de lista si cele de reduceri? E corect?

                          @razvy: diferenta este de 1700 euro si eu zic ca merita. Ba mai mult, pielea nici nu ar trebui luata, pt ca sigur este de calitate inf si va arata ca un cur
                          Deci, diferenta de 1100 - 100 cotiera. Asadar, o diferenta de 1000 euro intre ele.

                          Comment


                          • euro era 3.5 lei, rabla de anul asta este o gluma proasta , repet inca odata, nu exista termen de comparatie intre cele doua

                            Comment


                            • Uite ca mai sunt si oameni realisti pe aici.

                              Comment


                              • Originally posted by M.FLORIN View Post
                                Ne-ai putea detalia - cu lux de amanunte - ce inseamna in conceptia ta masini "mai decente" ? Multumim.

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                                Florine! La dacia logan, in opnia mea se merita prima si a 2-a varianta de echipare! (eu am dat comanda de acces chiar azi! am avut un logan din 2011, tot varianta de baza...si l-am vandut sapt asta) versinea laureate cu motor de 0,9 benzina este 9900 fara optionale...cu optionale bate spre 11000! la banii astia iti iei peugeot 301, 208, opel astra modelul anterior(care este ani lumina peste logan), skoda rapid, skoda fabia combi, citroen c-elysee (o caruta de variante de echipare si motorizari), seat ibiza st, clio estate, hyundai i30, etc! atentie! masini noi!!!

                                deci la 10-11000 de eur iti iei masina serioasa! la 5070+1 tichet rabla(aprox 600 lei)+(1certificat de distrugere 200-300 lei) loganul este detasat prima optine de pe piata! adevarul este ca si pe unde am intrat cu loganul...pe masinile enumerate mai sus le gaseau dracii!

                                noroc!
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google