Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cronometrul pt schimb ulei a fost resetat, deci arata 20000km. O sa-l schimb totusi peste 15000
    Inainte de schimb arata 4200 km (resetat la schmbul anterior)

    Adaugare: daca tot a fost masina pe elevator, am facut o inspectie amanuntita asupra caroseriei. Cu exceptia esapamentului, nu exista nici cea mai mica urma de rugina
    Last edited by Madutzu25; 12 June 2015, 09:09. Reason: Automerged Doublepost
    My Ride sigpic

    Comment


    • Originally posted by Madutzu25 View Post
      In ultimile 2 luni am mers numai in oras.
      Mersul numai prin oraş, eventual şi pe distanţe scurte, rămâne cel mai mare duşman al filtrului de particule.
      Baftă pe viitor!

      Comment


      • Stiu, multumesc. Deobicei merg cu motorul turat, insa am mers doar pe distante scurte
        My Ride sigpic

        Comment


        • Originally posted by Ampt View Post
          ..., eventual şi pe distanţe scurte, ...
          Nu întâmplător am adus în discuţie şi elementul acesta.

          Comment


          • Degeaba mergi turat, daca motorul nu ajunge la temperatura normala de lucru regenerarea nu are loc si uite asa l-ai umplut "la rece".
            Deci sa inteleg ca daca apare 0 la regenerari, nu si-a facut niciodata regenerarea ?
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Originally posted by Ampt View Post
              Apăreau regenerări eşuate pe clip?
              Originally posted by 827sam View Post
              Deci sa inteleg ca daca apare 0 la regenerari, nu si-a facut niciodata regenerarea ?
              Era vorba despre regenerări eşuate.

              Comment


              • In mod normal apare un numar la regenerari esuate. Acum 2 luni aveam in jur de 45 esuate si vre-o 7-8 complete, date citite cu elm. Probabil a aparut 0 din cauza erorii semnalate de martorul din bord.
                Nu e o problema daca apar si regenerari esuate, calculatorul contorizeaza tot oricum.
                Era bine daca exista un martor in bord care sa te anunte ca trebuie sa faci regenerarea, ne scutea de astfel de probleme. Din pacate Elm nu arata gradul de incarcare al filtrului (din ce stiu eu)
                Last edited by Madutzu25; 12 June 2015, 13:44.
                My Ride sigpic

                Comment


                • a fost mesaj de informare dar din cauza unor cretini de utilizatori de masini cu FAP s-a scos. tanti UE a solicitat scoaterea lui.

                  Comment


                  • Originally posted by Ampt View Post
                    Mersul numai prin oraş, eventual şi pe distanţe scurte, rămâne cel mai mare duşman al filtrului de particule.
                    Baftă pe viitor!
                    Asta daca nu ati faci timp, o data la 2 saptamani faci un drum de 30-50km la drum intins de preferet sa iesi din localitate (cazul meu, zilnic fac Stefan cel mare la diferite ore din zi 07.....15.....21 unde se merge bara la bara) la revizia de 20.000 au verificat si DPF-ul nici o eroare la regenerare,era incarcat parca cu 2g sau 2% numai retin exact.Oricum mi-au spus ca este "LUX"
                    Last edited by bobbyred; 12 June 2015, 16:08.
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Originally posted by bobbyred View Post
                      Asta daca nu ati faci timp, o data la 2 saptamani faci un drum de 30-50km la drum intins de preferet sa iesi din localitate...
                      Dacă ai răbdare să citeşti Jurnalul meu de Bord, măcar şi în diagonală, ai să observi de câte ori am făcut această recomandare tuturor posesorilor de Logan cu motoare Diesel echipate cu filtru de particule.

                      Comment


                      • L am citit,de acolo am tras concluzia pe care o pun in aplicare de cca.1 an si vad ca ai face bine DPF-ului.
                        Ati multumesc pentru sfaturile utile !
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • Dupa 126.000 km am reusit sa "ingenuchez" pivotul pe partea dreapta.
                          Am ai avut un eveniment neferici
                          Am lovit cu partea dreapta o bordura si am reusit sa indoi jentile fata spate dar si radiatorul a avut de suferit in urma impactului
                          1 buc janta aliaj 750ron+tva
                          sigpic

                          Comment


                          • Salut

                            Aseara am vazut o problema la chederele de la usile fata. Sunt frecate in partea de jos langa parbriz, de usa, asa cum se vede in poza. M-am uitat la usi cand sunt inchise si par aliniate bine, nu sunt lasate si se inchid bine.

                            Mai are cineva problema asta?

                            Attached Files

                            Comment


                            • Acolo e finisare proasta din fabrica.

                              Comment


                              • Daca spui ca asa a venit chederul din fabrica nu cred, pentru ca se vede clar in cercul rosu de jos cum freaca coltul usii pe cheder. Si aceeasi problema este si la usa din dreapta.

                                Daca te referi la faptul ca asa face de nou nu te contrazic. Masina (MCV II) are 9 luni, dar eu acum am observat. Ori s-a accentuat in timp, ori nu am vazut eu de la inceput. De aceea intreb daca a mai observat cineva aceeasi problema. Sunt curios daca intra in categoria "asa face toate dom'le" sau este un caz izolat la mine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google