Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă ai scule îl poți monta și tu, că tot urlai că reprezentața e scumpă
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Nu inteleg prea mult diferendul de mai sus. Daca buba apare in perioada de garantie atunci e minunat ca se rezolva pe spatele fabricii Pana la urma asa a fost si cu injectoarele la diesel. Si nu s a intamplat doar la Dacia. Sa ne aducem aminte de celebrul Passat 2.0 diesel facut in Turcia. 8 injectoare a schimbat in 200 000 km un prieten la el. Primele 4 le a schimbat p banii lui dupa ce iesise masina din garantie, urmatoarele s au simtit cei de la reprezentanta. Totusi o masina cu pret de lista de 30k. Ideea e ca se poate intampla nefericirea dar sa fim optimisti si sa speram ca 0,9 tce va fi un succes in final


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • Dacă ai scule îl poți monta și tu, că tot urlai că reprezentața e scumpă
        Toate distributiile le-am montat in reprezentanta, asa ca n-am urlat vreodata.

        Comment


        • Fac haz de necaz, din moment cei de la Dacia nu vor sa-mi rezolve problema cu vapori ulei sau scapari cum vreti sa-i spuneti, la motor. Vreti sa o laud, ca voi nu aveti probleme. Asta e masina, lowcost in adevaratul sens al cuvântului si trebuie sa ma descurc. Chiar daca va pica ceva la masina, nu o sa spuneti ca sa nu va faceti de ras. Treaba voastra, sunt banii vostrii in joc si va place sa va imbatati cu apa rece.

          Comment


          • Reperul 130C12345R se montează pe modelele:
            Captur
            Clio2
            Clio3
            Clio4
            Dokker
            Duster
            Fluence Megane generation
            Kadjar
            Kadjar China
            Kangoo
            Kangoo2
            Laguna2
            Lodgy
            Logan Sandero 1
            Logan Sandero 2
            Modus
            Megane2
            Megane3
            Megane4
            Pulse
            Scala
            Scenic2
            Scenic3
            Symbol thalia
            Talisman XFD
            Twingo3
            Wind

            și al dracu doar la Dacia crapă.

            Problema de la D4F cu vaporii de ulei, e prezentă și la Clio4, chiar în cantități mai mari
            Last edited by t0rquemada; 27 April 2016, 22:22.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • eu astept sa mi se duca ambreiajul. e un sentiment fatalist ce ma incearca dar dupa ce am citit p forumuri la altii parca nu mi se mai pare asa un capat de tara.


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • Originally posted by t0rquemada View Post
                Reperul 130C12345R se montează pe modelele:
                Captur
                Clio2
                Clio3
                Clio4
                Dokker
                Duster
                Fluence Megane generation
                Kadjar
                Kadjar China
                Kangoo
                Kangoo2
                Laguna2
                Lodgy
                Logan Sandero 1
                Logan Sandero 2
                Modus
                Megane2
                Megane3
                Megane4
                Pulse
                Scala
                Scenic2
                Scenic3
                Symbol thalia
                Talisman XFD
                Twingo3
                Wind

                și al dracu doar la Dacia crapă.
                Atunci punem altfel întrebarea: Este de calitate slaba la dacia sau sunt alte cauze?

                Comment


                • O fi atins motorul numărul maxim de rotații (există în injecție counter și pentru asta)
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Mda, atunci pica varianta cu garantia pe viata, daca se ”atinge” acel numar limita de rotatii.

                    Comment


                    • Probleme Tehnice Logan II

                      Vai de mine
                      Deci
                      Bnuiesc ca are aceeai problema care am avut-o si eu
                      Lantul s-a întins mai mult decât poate împinge intinzatorul hidraulic
                      Eu cand am schimbat lantul patinele erau neatinse de uzura
                      Singurul loc unde era lovit era o portiune unde lovea lantul datorit neintinderii acestuia
                      Eu nu l-am schimbat in garantie, cu toate ca erau ceva sunete la motor chiar înainte de a face 100.000 km nestiind despre ce este vorba.
                      La prietenul meu am auzi aceleai sunete si l-am sfatuit ca la revizia de 100.000 km sa specifice acest lucru
                      Se pare ca a fost benefic daca tinem cont ca tot pe garanie se schimba si setul de accesorii (curea +role transmisie)


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Last edited by IancuMIC; 28 April 2016, 08:21. Reason: corectare gramatica
                      sigpic

                      Comment


                      • Cine nu deschide ochii, deschide punga. Macar ai facut un om fericit, altfel ar fi suportat din propriul buzunar distribuția și manopera, care nu e tocmai ieftina.

                        Comment


                        • Originally posted by t0rquemada View Post
                          Kitul de distribuție la TCe
                          130C12345R
                          328e adică 1465 RON
                          Am gasit solutia, asa ca toata lumea sa se linisteasca.
                          Ca sa nu mai stai cu teama, te duci la reprezentanta la fiecare 90k si faci schimbul de distributie ca si cand ai avea curea. Deci, ~2000 lei un schimb de distributie (TVA + manopera).
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Originally posted by t0rquemada View Post
                            ...
                            " Și nu, deși așa pare, nu lucrez la Dacia. "
                            ...
                            Asta se numeste plagiat, poate nu citeste klaus de dincolo ...

                            Comment


                            • Probleme Tehnice Logan II

                              @vitriol nu e neaparat nevoie sa te duci la fiecare 90.000 km sa schimbi distribuia te anuna singura cand trebuie
                              Linitit stai ca pana acum nu am avut lant de distributie rupt , numai întins


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Lanțul se rupe mai greu ca o curea. Sa ne anunți dacă la 200000 km mai este nevoie sa schimbi lanțul iar.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google