Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă îți merge servodirectia și aerul e ok. Te duci la service și Îți schimba cureaua. Sa ai grija sa Îți verifice rolele, sa nu fie vre-o rola ciobit care sa fi ciupit cureaua. În rest e ok. Nu-ți fa griji. Sa ai grija ca nu cumva sa ți se rupă în mers și sa ți se întărească direcția, ăsta dacă mai mergi mult pana sa ajungi la service.
    sigpic

    Comment


    • acum sunt in cunostinta de cauza datorita raspunsurilor voastre,

      multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns , va doresc o seara frumoasa.

      Comment


      • prometheus la 1.2 sunt trei curele? Astia au avut mintea creata?
        P.S. La 0.9 cate curele sunt?

        Comment


        • Da , la D4F cel putin la modelele euro5 motoarele cu AC si servo sunt "dotate" cu 3 curele.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Mă uit, citesc și mă crucesc de ce scrie pe aici.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Pai argumenteaza de ce te crucesti ? vrei sa spui ca nu sunt 3 curele pe D4F in functie de dotari la cele cu Euro 5 ??
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • @t0rquemada,ma bucur ca ai intervenit, parerea ta la posturile mele e diferita de a celorlalti colegi de forum?
                as fi incantat sa o cunosc deoarece as fi mai bine informat referitor la ce mi s-a intamplat

                modelul este printre primele produse cred in 2012 eu am luat masina in august 2013

                e un laureat

                exact ca cel din semnatura
                Last edited by zbonyhai; 21 June 2016, 22:59. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Ce treabă are distribuția cu accesoriile? Drobul de sare.

                  Mâine poimâine o citesc pe aici că TCe-ul are 2 curele(greșit e acceași curea cu sau fără AC) și 1 lanț(dar are 2)

                  @zbonyhai : Dă-mi VIN-ul pe PM și îți zic când e făcută. În 2012 sunt slabe șanse, primele au fost TCe-uri
                  Last edited by t0rquemada; 21 June 2016, 23:13.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Deci asta e noua cu 2 curele de accesorii
                    Cum a spus si t0rquemada 0.9 tce are o singura curea de transmisie si doua lanuri
                    Unul pentru arbore si axe iar altul pentru pompa de ulei
                    1.2 16V tot 2 (curele) Una pentru accesorii (alternator ac si servo)
                    Si una pentru distribuie (arbore axe si pompa de apa )


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    sigpic

                    Comment


                    • @t0rquemada,an de fabricatie gasit pa cartea de identitate 2013 intradevar,dar referitor la cureaua rupta sau lipsa din posturile anterioare cu poze atasate ce parere ai

                      maine la ziua am sa incerc sa mai fac cateva poze mai in detaliu

                      motor D4F-F7
                      Last edited by zbonyhai; 21 June 2016, 23:30. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by stoicanu View Post
                        1.2 16V tot 2 (curele) Una pentru accesorii (alternator ac si servo)
                        Si una pentru distribuie (arbore axe si pompa de apa )


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Spune-mi si mie te rog cate curele sunt aici ? e un D4F dotat cu AC si servo-directie Euro 5!
                        Attached Files
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Dacă întreținerea e la zi (1an sau 20000km) eu aș apela la garanție implicit platformă*.

                          Cureaua ruptă sau nu lasă (zgomot) urme și resturi, care... nu se prea văd din poze.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Atenție cureaua de accesorii e una, cureaua/lanțul de distribuție e altceva

                            Hai să numărăm
                            Attached Files
                            Last edited by t0rquemada; 21 June 2016, 23:44.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Pai hai sa numaram.....sunt 3 curele ????? DA......

                              1. Cureaua de distributie ca e din cauciuc si din acest motiv o numesc curea si nu lant!!!
                              2. Cureaua de la alternator
                              3.Cureaua de la accesori in cazul de fata care antreneaza doar o pompa de servo-directie!!!

                              Vorbesc strict pentru D4F nu si alte motoare!!!

                              Am avut dreptate ??
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • În poze se observă și alte detalii
                                -filtrul de ulei la D4F
                                -senzorul de ulei cablat la TCe
                                -planetara dreaptă cu prindere pe motor. etc

                                Ai probleme cu ochii. Unde vezi tu cureaua de distribuție la D4F73x montat pe X52 (că tot e secțiune de X52)

                                Last edited by t0rquemada; 21 June 2016, 23:50.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google