Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am tras de volan si am aprins luminile turatia creste la cuplarea treptei de viteza indiferent ca bagi a1a sau a 5a pe loc .cred ca are senzor in cutie deoarece de unde stie ca este a 5 a si numai apride indicatorul de schimb viteza

    Comment


    • Originally posted by tik View Post
      salut . am logan 1,2 16v luat acum o luna si am observat ca stind pe loc si cuplind treapta de viteza creste turatia de relantii daca sscot din viteza scade .
      intrebarea este are vreun senzor in cutie care spune ca este in treapta si mareste turatia ca sate ajute sa pleci de pe loc
      E versiunea "nouă" de soft care știe când pleci de pe loc și crește turația de ralanti tocmai pentru a te ajuta.

      Orice X52 fabricat din 11/2012 încoace are senzor* de neutru și marșarier pe cutie - când nu e în neutru sau marșarier e într-o viteză - logic

      *pentru CCSL, HSA și S&S
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Revin cu o actualizare referitoare la o postare anterioara legata de acel sunet la virajele de dreapta.Am fost astazi la reprezentanta si problema era de la un clips de mentinere, desprins de la carenajul stanga spate al masinii.
        In felul acesta carenajul atingea la virajele de dreapta mai stranse roata stanga spate.
        Multumesc membrilor loganclub pentru sfaturi si reprezentatei Dacia Emilian Sibiu pentru operativitate.
        Last edited by Dunn Chew; 8 December 2016, 20:46.

        Comment


        • Am inteles, multumesc mult

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            @Mr K, din nefericire are dreptate, același răspuns l-am primit și eu când am reclamat ca agata în treapta I și II.

            cam de 3 luni ,aproape 4,sunt si eu posesor de logan.Am fost dupa 2-3 saptamani cu ea la Adras cu aceeasi pb,imi agata in treptele 1 si 2,baietii de acolo destul de ok,am dat o tura,mi.au spus ca agata putin dar nu e nicio pb,un nene mai in varsta d-acolo mi-a dat.o p.aia ca mai trebuie mers cu ea ca sa se lase...etc...in fine ,am dat "interviu" la "Vocea Romaniei" si d-soara m.a trimis pe Pantelimon la service-ul service-urilor.De data asta m-am dus cu 2 bagabonti la plimbare.Ala mai virgin a zis ca e ok,dar ala mai plictisit de anii petrecuti ca.mecanic i.a susotit ceva virginului si au decis sa bage masina in service sa o verifice.Pt mine treaba asta mi.a sugerat ca masina/cutia ar avea ,totusi,ceva.Dupa 5 minute rezultatul este decisiv...Masina este ok!!!Ce pushca mea sa.le zic?!?!Ma gandeam ce motiv sa gasesc sa ma cert cu ei dar nu gaseam).Ei si acum e vorba doar de rabdare si de mine sa divedesc ca sunt de buna credinta.Pana in sarbatori le mai fac o vizita,cu nr de inregistrare cu tot,dupa care merg in alt service autorizat din care v.a reiesi ca sunt pb cu ....ce naiba o fi!

            Comment


            • vezi, la sectiunea intrebari, colegul Alltricks, de la postul 4750 pana la ultima pagina te poti dumiri daca cutia prezinta simptome cu ale tale.



              Solutia oferita de service si uzina, postul 4870


              Succes!
              Last edited by aris86; 12 December 2016, 19:02.

              Comment


              • Ms frumos,intre timp am dat msj si la vocea clientului.m.am pus pe citit,cam multa cearta p.acolo dar citesc printre...)

                Comment


                • Mai ce limbaj....., are de la cine invata tineretul. "Parca te cunosc de undeva....." si nu stiu de unde sa te iau.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Salutare baieti! Vin si eu cu o problema, daca pot sa ii zic asa, la logan 1.5 dci 75 cp, 9000 km, am iesit zilele trecute cu ea pe autostrada si surprinzator nu a vrut sa treaca de 155 km/h. Am fost la dacia am explicat problema si mi.au pus-o pe tester si absolut nici o eroare, nici la filtru de particule, nici injectoare, turbo etc. Daca a mai patit cineva... vreun sfat...
                    Last edited by danutz89; 16 December 2016, 23:49.

                    Comment


                    • danutz89 ce autostrada? Cumva Bucuresti-Pitesti? Vezi ca este in urcare bucuresti-Pitesti.
                      P.S. Viteza legala este de 130 Km/h..nu >155Km/h

                      Comment


                      • eu azi am incercat viteza maxima la logan 1.5 dci 75cp, aproximativ 14250 km, pe bucata de autostrada de la intrare in pitesti catre bascov si nu a depasit 160km/h.

                        Comment


                        • Eu am mai mers odata i fara sa îmi dau seama ajunsesem la 170, dar acum nu a vrut mai mult de 155...

                          Comment


                          • danutz89 in manual scrie ca prinde 164 km/h maxim.Eu la a mea(1.5 dci 90 cp) nu i-am dat mai mult de 140 km pe Buc-C-ta.Dar nu o fortez.De obicei merg pe pilot automat si eco activat cu 96 km/h pe autostrada.Nu e masina de fuga ci de distanta.
                            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                            Comment


                            • Si celor de la dacia li s-a parut ciudat ca si ei au zis ca se duce la 170 si de aia au zis direct sa o punem pe tester... au zis sa mai merg sa mai fac km si apoi sa revin sa o mai puna pe tester din nou...

                              Comment


                              • Merge 180 cu a4a. De ce nu incerci pe alta portiune de drum sa vezi daca prinzi mai mult?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google