Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dap, tot la estetică mă gândeam și eu în primă fază...

    Și legat de asta, poți pune, te rog o poză cu mașina "întreagă"?
    Sunt curios cum dă chederul care o "îmbracă".

    Mulțumesc!
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Cam acestea sunt pozele pe care le am in telefon. Sunt plecat in concediu cu cealalta masina. Nu stiu cat de bine se vede.

      Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

      Comment


      • Multumesc Cataline. Astept si eu o poza cu chederul de margini de usa . Ar mai fi o problema . Intotdeauna in zona de demarcatie tabla /plastic apare de obicei rugina fiindca apa sarata ramane mai mult in contact si prin microfisurile invizibile cu ochiul liber ataca tabla . Deci s-ar impune inspectii vizuale mai dese.

        Comment


        • Mulțumim, Călin Rusu!

          Nu știu de ce, dar am impresia că suntem (cumva) vecini.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • CMike, ce ai făcut cu mașina lovită de grindină atât de grav? S-a putut repara?

            Comment


            • Am rezolvat prin casco in reprezentanta. Deviz reparatii 8000 ron.
              Arata aproape ca noua.

              Comment


              • Ce i-au facut? Au incarcat-o cu chit?

                Comment


                • Au niste dracii de aparate cu arc electric, un fel de electrod care se lipeste de tabla si trag de indoitura pana o indreapta. Se poate si cu ventuze fara sa afecteze vopseaua, dar la mine a fost revopsita.

                  Ceva de genul:
                  Last edited by C.Mike; 5 June 2018, 23:06. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Interesant... Sper sa nu am nevoie niciodată. Anul trecut aveam în masina o patura ca să o pun pe masina in caz de grindina...

                    Vazusem sistemul asta insa cu găurire caroserie pe Discovery.

                    Comment


                    • La cat de mare a fost grindina care a cazut singura solutie ar fi fost plapuma(aia de la bunici). Nu doresc nici la dusmani sa treaca prin asa ceva.


                      In noaptea de sambata spre duminica, in mai multe localitati din tara, oamenii au trait un adevarat cosmar. Daca in Suceava s-au revarsat raurile si apele au depasit chiar si doi metri, in Salaj, vantul puternic a pus la pamant stalpii de electricittae, iar in Alba si Petrosani a cazut grindina cat oul de gaina.

                      Comment


                      • Nu credeam ca se poate asa ceva...

                        Comment


                        • Pentru ca tot a venit vorba despre zgarieturi, din experienta va pot spune ca polishul da rezultat doar pentru zgarieturi fine, care nu se simt la unghie. De atenuat mai atenueaza, nu zic nu, dar nu elimina o zgarietura patrunsa sau trecuta de stratul de vopsea. O astfel de zgarietura se poate umple intai cu un creion corector, apoi se da eventual cu un smirghel foarte fin pana se niveleaza perfect (asemanator cu chituirea) iar la sfarsit se vopseste. In functie de suprafata vopsita se poate folosi direct un spray sau chiar un betisor din acela de se baga in urechi (in vremurile de mult apuse foloseam filtrul de la tigari). Solutiile minune de le vedeti prin reclamele TV si pe net sunt doar frectie la picior de lemn. Sau poate gresesc eu si daca stiti din proprie experienta vreun produs care doar se intinde cu carpa pe masina (asa cum vezi la tembelizor) si dispar zgarieturile mai adanci as fi interesat si eu de achizitionare.
                          La fel se procedeaza si pentru spoilere, numai ca aici trebuie dat mai inainte cu filler altfel sunt mari sanse ca vopseaua aplicata sa se exfolieze.
                          Sfatul meu este ca daca nu sunteti suficient de indemanatici sa nu va apucati de asa ceva. Nu e nicio problema daca vopseaua este zgariata sau ciobita cat timp nu se trece de stratul anticoroziune aplicat sub ea. Daca este ajunsa insa la tabla, zgarietura trebuie remediata imediat altfel zona va oxida extrem de rapid si o sa trebuiasca sa mergeti la vopsitor.

                          Comment


                          • Când spunem stratul de vopsea, nu trebuie să uităm de lac. De obicei, zgârieturile produse de vegetație (crengi) afectează doar lacul, matizând-ul în punctul de contact (linia de contact) sau chiar producând o urmă în adâncime care se simte la unghie. Cuiul sau cheia pătrund prin lac și iau și stratul de vopsea, de multe ori oprindu-se la stratul anti-oxidare.

                            Comment


                            • Originally posted by gogeala View Post
                              @Silviu
                              Sunt de la excremente, am si eu destule dar nu ma mai agit.. Foarte proasta vopseaua. Daca vrei pun si foto.
                              Uitasem sa pun poze. Toate sunt urme de gainat. Am destule.
                              Attached Files
                              Last edited by gogeala; 12 June 2018, 13:59.
                              "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                              Comment


                              • De unde rezulta ca lacul de pe loganuri e mai eco dacat excrementele de porumbei ... si eu am la fel pe fluence, in vo 2 locuri.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google