Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc si eu , daca la clio este ceva, la logan sigur nu este nimic
    Eu recunosc ca la mine a plouat pe buton.

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

    Comment


    • Există și deflectoare, dar cred că am "crăpat" eu prea mult geamul!

      Merci de sfaturi Zilele astea o să mă uit mai atent...
      Attached Files
      Last edited by 77sky; 25 June 2018, 20:12.
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • Asa arata butonul dublu de la sofer, a se vedea butoanele tip membrana
        Attached Files
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Multumindu-i lui t0rque, succes si sa ne tii la 220 cu ce ai rezolvat.

          Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

          Comment


          • Mulțumesc!

            Vă țin la curent!
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • De câteva zile, cu ploaia asta, m-am trezit cu apa în mașină în partea din fata, din câte am observat, intra pe sus pe la stâlp, deasupra geamului, se prelinge pe cheder și ajunge o parte pe preș și o parte pe mocheta... asta se intâmplă in ambeele parti.... Întrebare e, mai are cineva problema ăsta?

              Comment


              • Esti sigur ca-ti vine apa de sus ? vezi sa n-ai probleme cu fata de usa mai precis cu masticul care isoleaza fata de usa(problema asta am avut-o si eu acum cateva zile la usa din dreapta-spate, doar ca la mine doar chederul s-a udat in partea de jos, inca nu-mi intrase apa in masina , am reizolat fata de usa si problema a disparut).Eu am L1.

                La Logan e problema asta cred datorita si constructiei caroseriei , adica usile "incaleca haionul" , este un design care pare ca doar la Dacia mai este adoptat in momentul de fata.

                P.S. N-am surse sigure ca si la Logan 2 s-ar izola fata de usa cu mastic , daca da, atunci foarte probabil de aici sa fie problema , daca gasiti chederele ude in partea de jos dupa ploi torentiale, 98% sunt probleme cu acel mastic.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • La X52, ușa e izolată față de fața de ușă așa că nu trece nimic pe acolo, așa că terminați cu prostiile "Eu la Logan I" (care mă contrazice e rugat să vină cu argumente - minim poze pe mașina personală X52)

                  Cheder uși față montat prost/incorect
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Pai cu ce este izolata fata de usa fata de portiera ? intreb si eu asa de curiozitate.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • mi au intrat si mie vreo 2 picaturi pe la cheder dupa saptamana asta de ploi torentiale, dar tinand cont ca nu mi a umplut de apa mocheta, nici ca ma stresez cu picaturile alea... mai ales la ce ploi au fost...
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • Originally posted by prometheus View Post
                        Pai cu ce este izolata fata de usa fata de portiera ? intreb si eu asa de curiozitate.
                        Cu nimic, nici nu trebuie(că nu e X90 sau X79ph1/2) ușa e etanșă spre habitaclu
                        Attached Files
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • @eliadib
                          Dupa postul tau mi-am dat seama ca tot am mai sters o urma de calcar pe cheder ( sus in dreptul la boxa sofer ), am pus mana pe mocheta care era putin umeda, sub mocheta nu are cum sa intre apa fiindca este plastifiata pe spate.
                          Acum suspectez si spalatoria fiindca ieri am fost la spalatorie inainte de ai aplica ceara, pata am observat o cand o bibileam la 2 ore dupa spalare. Mentin sub obsevatie.

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Originally posted by prometheus View Post
                            Esti sigur ca-ti vine apa de sus ? vezi sa n-ai probleme cu fata de usa mai precis cu masticul care isoleaza fata de usa(problema asta am avut-o si eu acum cateva zile la usa din dreapta-spate, doar ca la mine doar chederul s-a udat in partea de jos, inca nu-mi intrase apa in masina , am reizolat fata de usa si problema a disparut).Eu am L1.

                            La Logan e problema asta cred datorita si constructiei caroseriei , adica usile "incaleca haionul" , este un design care pare ca doar la Dacia mai este adoptat in momentul de fata.

                            P.S. N-am surse sigure ca si la Logan 2 s-ar izola fata de usa cu mastic , daca da, atunci foarte probabil de aici sa fie problema , daca gasiti chederele ude in partea de jos dupa ploi torentiale, 98% sunt probleme cu acel mastic.
                            Cu siguranță vine de sus pt ca deasupra ornamentul de plastic care imbraca stâlpul e umed când pui mana în ambele părți, deci, da, vine de sus...

                            Originally posted by ten View Post
                            mi au intrat si mie vreo 2 picaturi pe la cheder dupa saptamana asta de ploi torentiale, dar tinand cont ca nu mi a umplut de apa mocheta, nici ca ma stresez cu picaturile alea... mai ales la ce ploi au fost...
                            Ni la mine nu e f multă, sa zicem 50 de ml, dar nu trebuie sa intre...

                            Originally posted by dl_dr25 View Post
                            @eliadib
                            Dupa postul tau mi-am dat seama ca tot am mai sters o urma de calcar pe cheder ( sus in dreptul la boxa sofer ), am pus mana pe mocheta care era putin umeda, sub mocheta nu are cum sa intre apa fiindca este plastifiata pe spate.
                            Acum suspectez si spalatoria fiindca ieri am fost la spalatorie inainte de ai aplica ceara, pata am observat o cand o bibileam la 2 ore dupa spalare. Mentin sub obsevatie.

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                            Da, nu trece sub mocheta, baltea deasupra, și, da, am și eu ceva urme de calcar

                            Originally posted by t0rquemada View Post
                            La X52, ușa e izolată față de fața de ușă așa că nu trece nimic pe acolo, așa că terminați cu prostiile "Eu la Logan I" (care mă contrazice e rugat să vină cu argumente - minim poze pe mașina personală X52)

                            Cheder uși față montat prost/incorect
                            Oare, ar trebui sa încerc sa fixez chederul mai bine, sa îl scot, strâng la lamele și apoi sa îl bag la loc?

                            Merci
                            Last edited by eliadib; 2 July 2018, 09:11. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Chederul trebuie să stea uniform*, nu cu valuri, în plus dacă îl scoți vezi cum stă a2a aripioară de etanșare

                              *Te uiți la toate ușile așa de probă
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Ok, merci mult torq, mă uit, verific și revin cu update
                                Mai am o întrebare, mi-am pus bare transversale, crezi ca are legătură?
                                Merci!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google