Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Midnighte View Post
    Masina nu este si nici nu a fost o necesitate ( pentru munca, naveta, exista alternative, unele mai ieftine si altele mai sanatoase ). Masina este un MOFT, de LUX. Deci, vrei masina, fii pregatit sa ai si niste cheltuieli. Nu trebuie ca fiecare familie sa aiba macar o masina...
    nu poate fi considerata neaparat o necesitate , cel putin eu o consider mai mult o sursa de mobilitate si libertate , nu esti conditionat de un program anume etc , dar totusi pentru cine nu o considera o necesitate sa astepte in continuare autobuzul in statie
    sigpic

    Comment


    • Am scris la vocea clientului :"Am primit cadou piese de schimb (filtre originale si Ulei Elf Evolution 7000 St 10w40),pentru un Sandero Stepway 0.9tce.Pot face o revizie intermediara la un dealer Dacia fara a pierde garantia ?(sa platesc doar manopera)?Rog raspuns detaliat.Daca nu se poate va rog sa specificati motivul.Va Multumesc."
      Raspuns :"Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca reviziile tehnice periodice se efectueaza conform Fisei de Intretinere a autoturismului.Astfel,pentru detalii suplimentare, va recomandam sa studiati Fisa de Intretinere a autoturismului.
      Intrebare :Buna ziua.Multumesc ca ati raspuns.
      Nu sunt multumit de raspuns.Stim ce scie in carte.Eu intreb daca pot face un schimb de ulei suplimentar intre revizii( la 8000-10000 km) cu filtru meu orginal si cu uleiul meu specificat mai sus.Sunt primit cu aceste piese la un dealer Dacia? Pierd garantia?Multumesc.
      Raspuns :INCA MAI ASTEPT RASPUNSUL(toata conversatia a inceput acum o luna).

      Comment


      • Pentru TCe ai nevoie de normă RN0710, conform documentației doar 5w40 și 5w30 se încadrează.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Originally posted by t0rquemada View Post
          Pentru TCe ai nevoie de normă RN0710, conform documentației doar 5w40 și 5w30 se încadrează.
          Multumesc t0rq.Cand am ridicat masina de la dealer am cerut la service 1l de ulei pentru o eventuala completare.Dupa ce au discutat intre ei mi-au vandut Elf Evolution 7000 St 10w40.Ce sa mai cred?

          Comment


          • Fișa de întreținere (capsată de carnetul de garanție ) e lege, opțional o poți consulta pe cea din mydacia.ro unde apare 10w40
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Iar raspunsul referitor la efectuarea reviziei intermediare, este ca se poate face fara niciun fel de problema. Eu am facut prima revizie la 10 mii de km, desi masina avea doar 8 luni de zile, deci nu se incadra in ceea ce spune cartea(1 an sau 20 de mii de km). Singurul lucru care intervine este faptul ca vei fi obligat sa faci revizia urmatoare la un 1 an sau 20 de mii de km din data la care ai efectuat prima revizie. Adica mai pe inteles, masina mea facea anul in Mai 2016 , eu am decis sa fac revizia in Decembrie 2015. Urmatoarea mea revizie va fi in Decembrie 2016, nu in Mai 2017 cum ar fi fost normal. Sau luand in calcul partea cu km parcursi, am facut-o la 10 mii de km, urmatoarea sunt obligat sa o fac la 30 de mii de km, nu la 40 de mii de km.

              Sper ca m-am facut inteles.

              Comment


              • Parerea mea - cand pui o intrebare la Dacia si nu se raspunde "la obiect", dau alt raspuns etc., e clar. Chiar si cand zic NU ( cum a fost in cazul meu, legat de piesele aduse de mine ), de fapt e DA. Cine nu intelege, sa fie sanatos.
                S-a tot pus intrebarea asta, daca se poate veni cu piesele aduse de client pentru efectuarea unei revizii si raspunsul este DA, se poate. Singurele conditii sunt :
                1. Piesele sa fie de origine
                2. Piesele sa fie conform fisei de intretinere ( de exemplu uleiul sa fie norma RN0710 etc. )

                @plasStik3


                Faza cu facut mai devreme revizia si decalata luna, sunt total de acord ( acelasi lucru l-am facut si eu ). Insa legat de numarul de km, nu ai dreptate..Cum sa faci revizia dupa 30.000 km ?! Sa te uiti de curiozitate la filtrul de polen + aer dupa 6 luni... Sa vezi ce albe ca zapada sunt !
                Sau cel putin, in Iasi, sunt mai negre ca masina mea !
                Last edited by Midnighte; 3 January 2016, 17:53.

                Comment


                • Multumesc PlasStik3 si Midnighte:sunt binevenite completarile voastre.Acum totul este limpede.

                  Comment


                  • @Midnighte Cred ca s-a produs o neintelegere, in mod normal prima revizie se facea la 20 de mii de km, a doua la 40 de mii de km. Cum eu am facut revizia la 10 mii de km, urmatoarea revizie fiind peste 1 an sau 20 de mii de km asa cum scrie cartea, eu ca si km sunt obligat sa o fac pana in 30 de mii de km( 10 mii de la prima cu 20 de mii cat scrie in carte). Desigur ca nu o voi face la 30 de mii ci cand voi avea 20 de mii de km. Adica am ales sa fac reviziile regulat la 10 mii de km si nu la 20 de mii cum scrie in carte.

                    Comment


                    • Asa da . Am inteles eu gresit

                      Comment


                      • Salut baieti!
                        Cand trebuie schimbata pompa de apa la 0.9 tce.la ce numar de km?

                        Comment


                        • Tatae1967, poti sa vii cu piesele de afara dar sa fie originale ( Renault ). O sa semnezi o declaratie pe propria raspundere ca esti constient la ce riscuri te supui in cazul folosirii pieselor contra-facute si dupa ce ai semnat o sa ti le monteze

                          Comment


                          • Multumesc GuGu21.Semnez asa la modul general ca am luat la cunostinta,sau ei vor sa se acopere si cand vad piese de origine ? :-)


                            Trimis de pe al meu GT-I8262 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Vor sa se acopere, in caz de probleme dau vina pe produse luate de tine. Dar de ce vrei sa strici motorul bagand in el, ulei elf 10w40?

                              Comment


                              • Pur si simplu am cerut 1L de ulei pentru completare cand am ridicat masina de la dealer,au facut "sfatul batranilor " si au ajuns la concluzia ca asta trebuie.Pentru revizie sunt deschis la orice parere vis a vis de marca,dar care sa respecte norma RN710.Deci ce imi recomanzi ? Filtre originale la preturi bune vad ca se gasesc pe cateva situri.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google