Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am vazut, au Oloi, nu au Ravenol. Daca ma refuza cu piesele mele, ma duc pana in Galati, o iau la vale, de la munte, pana deschide usa cineva.

    trimis de pe mobil
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Originally posted by cristi.... View Post

      pe mine m-au refuzat, au zis ca nu mai au voie sa faca asa daca clientul nu cumpara de la ei tot
      Daca e singura reprezentanta din Brasov, vor pierde clienti sau clientul va cumpara de la ei, intrucat un drum pana intr-o alta localitate nu va merita. Asta in cazul celor care vor sa pastreze garantia.

      Comment


      • eu nu inteleg comportamentu asta al lor dar ma rog

        poate nu ar fi vrut sa-si asume raspunderea/riscul.. am uitat sa le spun ca masina are 7 ani aproape, deci nu mai au treaba cu mine cu garantia dar nu mi-am mai batut gura. nici nu le-am spus ca doar uleiul e luat de mine, filtrele sunt de la ei. nici ca nu ma pot obliga legal sa cumpar ceva de la ei, recte uleiul lor


        manopera am facut-o la sigemo . eu unul sunt foarte multumit si placut impresionat de profesionalismul mecanicilor. mai ales ca acu când am auzit ca cei de la dacia mi-au bulit si aerisitorul de la etrier e clara treaba, nu mai pun piciorul la ei decat pt filtre

        or sa mai ramana cu cei care au masinile inca noi, ca restul nu mai calca pe la ei, la atatea mofturi si impresii

        le-or mai fi crescut si lor rangul de când si-au modernizat reprezentantele...nu mai stau de vorba ”cu oricine” ) ori ai ”blazon” de dacia si ”te respecti” ori iti dau cu flit )

        degeaba modernizezi cladirea daca mana de lucru e aceiasi
        Last edited by cristi....; 21 January 2016, 00:03.

        Comment


        • Au clienti pers juridice, nu le pasa de pers fizice. Fac revizii la flote, au contracte pe termen lung, pe bani multi. Eu asta am obs cand am fost la ei (Automoldova), si Dedeman din PN face rev la ei in loc sa se duca in Bacau la firma lor (60km). Clientii obisnuiti sunt pe locul doi, profita si de pregatirea/inf clientului, in zona mea sunt f multi care inca mai cred ca "Iliescu este presedinte" sau se uita la Gadea.

          trimis de pe mobil
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Asa cum la dealer .ul Dacia din Vaslui mesterii reparau parcul de salvari din oras..Clienti persoane fizice nu prea am vazut..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Cand am inceput sa pun intrebari, de ce este asa si nu altfel? Oamenii din reprez imi transmiteau subliminal, dadeau de inteles, sa "plec acasa, sa-mi vad de treaba". Daca faceam pe prostu, atunci .....bord zgariat, portiera miscata din balamale......

              trimis de pe mobil
              Last edited by Oti; 21 January 2016, 09:43.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • duceti-va in judetele mai sarace, acolo service'urile sunt mai generoase si se bucura de clienti ( teoretic ). Ma gandesc ca la Brasov, Bucuresti, Cluj etc ... sunt deja scarbiti si prea grasi toti ...
                Oricum, e regula generala, circulara a ajuns peste tot: cum te-au prins, cum te-au ars, cu muma garantiei si para-garantiei, orice problema ai avea :/

                Comment


                • Ma pregătesc de prima revizie după 9 luni si 15 mii de km. Probabil ca săptămână viitoare am sa ma programez.

                  Am achiziționat eu piesele:
                  - ulei elf 5w40 (110 lei)
                  - filtru ulei de origine (25 lei)
                  - filtru aer origine (50 lei)
                  - filtru polen purflux (25 lei - cel recomandat mi s-a părut prea scump, așa ca am luat ce am găsit)

                  Totoal consumabile: 210 lei

                  Intre timp am dat un email la reprezentanta (Daperom Pitești) sa întreb un preț estimativ pt manopera cu piesele mele. Mi-au răspuns ca va costa aprox 150 de lei.

                  Deci, ma aștept sa am un cost total situat la aproximativ 360 de lei. Cred ca e ok.

                  Comment


                  • 360 lei este un pret foarte ok pentru o revizie banala , nu ce am vazut prin Bucuresti tarife de pana la 700 de lei !! pentru un schimb de ulei si filtre.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Originally posted by fallax View Post
                      Ma pregătesc de prima revizie după 9 luni si 15 mii de km. Probabil ca săptămână viitoare am sa ma programez.

                      Am achiziționat eu piesele:
                      - ulei elf 5w40 (110 lei)
                      - filtru ulei de origine (25 lei)
                      - filtru aer origine (50 lei)
                      - filtru polen purflux (25 lei - cel recomandat mi s-a părut prea scump, așa ca am luat ce am găsit)

                      Totoal consumabile: 210 lei

                      Intre timp am dat un email la reprezentanta (Daperom Pitești) sa întreb un preț estimativ pt manopera cu piesele mele. Mi-au răspuns ca va costa aprox 150 de lei.

                      Deci, ma aștept sa am un cost total situat la aproximativ 360 de lei. Cred ca e ok.
                      E ok pretul. Eu am dat 400 lei (in Bucuresti) in conditiile in care am avut piesele mele (filtru polen cel recomandat, care e mai scump decat cel pe care il ai tu) + solutie pt igienizarea instalatiei de climatizare.

                      Originally posted by prometheus View Post
                      360 lei este un pret foarte ok pentru o revizie banala , nu ce am vazut prin Bucuresti tarife de pana la 700 de lei !! pentru un schimb de ulei si filtre.
                      E bine, ca e cu piesele lui. Daca lua piesele din reprezentanta, probabil costa mai mult.
                      Last edited by Crs. Sandel; 21 January 2016, 11:38. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • La Pitesti, cred ca si cu piesele din reprezentanta iesea undeva la maxim 450 ron. Totusi, filtru de polen, mi se pare cel mai important, deoarece e vorba de sanatatea ta, in primul rand.

                        Comment


                        • E important filtrul de polen, dar se poate trai si cu unul mai ieftin sau sau chiar fara, vezi cazul colegilor cu acces sau ambiance.

                          Am ales purlux pentru ca original am găsit doar la 100 de lei, ceea ce imi pare cam exagerat.

                          In fine, daca ieftinache asta nu-și face treaba il pot înlocui oricând.

                          Comment


                          • Nu se poate trai fara filtru de polen (habitaclu), ar trebui interzise de la vanzare masinile fara asa ceva. Din prima zi am montat filtru, la grila pt inceput, pe urma la gaura aerotermei.

                            trimis de pe mobil
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Cel mai ieftin filtru de habitaclu e 13RON și îl schimbi la lună.

                              Originalul(același din reprezentanță) MANN-FILTER CU22011 e 47RON, iar perechea (Filtru carbune activ cu polifenol, cu efect antibacterial, cu efect fungicid, Filtru praf fin (PM 2.5)) MANN-FILTER FP22011 e 67RON.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Multam de precizati, Torq! Daca originalul e 67 de lei, însemna ca nu am întrebat eu unde trebuie. La câteva magazine de piese din Pitești, unde am căutat, nu am găsit decât la 100 de lei. Data viitoare poate o sa fiu mai atent si pana atunci am timp sa vad si cum se comporta si minunea asta de purflux.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google