Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu stiu, cum verific?
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • A sosit cheia de la Emag (Unior), se potriveste perfect.
      Din pacate vremea de afara ma tine in loc sa schimb filtrul de ulei.
      Attached Files
      Captain of the black pearl

      Comment


      • Eeeeeeee diferenta tata,fata de filtrul montat de ei !
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • Originally posted by Oti View Post
          Pun cateva oferte, fara sa fac reclama (la val se mai adauga transportul 15-25lei - la unele) . Daca oferta Dacia se incadreaza in valoarea de anul trecut (max 350lei), nu se merita sa faci in alta parte revizia, pe langa faptul ca pierzi garantia, nu se merita sa muncesti, pierzi timpul - cazul home made. La 200lei diferenta, deja stiu ce sa fac cu banii economisiti.
          Oti daca eu am platit 388 lei la revizie, care include filtrul de habitaclu plus manopera aferenta, plus igienizarea ac , acestea in plus decat vei avea tu pretul la revizie , nu ar trebui sa te coste mai mult de 300-350 lei, mai ales ca acolo nu ai preturi de capitala

          Comment


          • Originally posted by Oti View Post
            Nu stiu, cum verific?
            Daca scrie mare pe el RENAULT si codul specific adica : 8200257642 este Mann fabricat sub licenta Renault.

            Am pus eu niste poze mai demult cu doua filtre : Unul Mann fabricat sub licenta Renault iar celalalt Mann - aftermarket.

            Piese Dacia Logan : placa si disc ambreiaj , curea si role distributie , radiator apa , compresor ac , condensor ac , disc frana , caseta directie , pompa inject ,pompa apa , geam oglinda brat bascula fata , bieleta directie , bieleta antiruliu , electro ventilator , far logan , lampa stop , bara protectie


            postul 137
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Ai sesizat o diferenta in functionare? Am vazut ca ai prezentat cele doua filtre, W66 si pe cel cu cod RENAULT, dar lipseste concluzia. De multe ori, prin analogie, rebranduirea inseamna crestere de pret. Vezi cazul ulei fabrica construct masina vs de ulei facut de firma consacrata (nu cred ca am nimerit exemplul).
              Last edited by Oti; 24 March 2016, 10:02.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Diferenta in functionare nu am sesizat, poate ca la cel aftermarket se stingea martorul de presiune ulei unpicut mai tarziu ,dar posibil sa fi fost aici implicat si uleiul folosit.
                Vizual ca si material/constructie imi pareau identice ,doar ca era desenat diferit fata de cel de origine nu cred ca era contrafacut.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Am inlocuit filtrul de ulei montat de cei de la service.
                  Aveti poze in ce hal am reusit deformez filtrul si cheia pana l- am slabit.Bataie de joc cat a putut sa il stranga mecanicul.
                  Attached Files
                  Captain of the black pearl

                  Comment


                  • Poti sa ne spui care a fost motivul pt care l-ai schimbat?

                    Comment


                    • Motivul inlocuirii il gasesti in postul 2217, ca sa nu ma mai repet
                      Captain of the black pearl

                      Comment


                      • Filtrul cica se strange doar cu mana.
                        Sunt "mecanici" care ar fi in stare sa foloseasca pistolul pneumatic ca sa fie bine sa nu fie rau.

                        Comment


                        • Sa le dai feedback, multumit, ca apoi te suna sa te intrebe de ce esti nemultumit de serviciile lor, avand statut de reprezentanta.

                          Comment


                          • Eu le-am dat feedback slab. Iar cu o alta ocazie nu le-am dat deloc, am zis ca am nevoie de timp sa vad daca au facut treaba buna. Evident ca mai m-au sunat, foarte bine. Asa am putut vorbi direct cu seful de service despre probleme si ce avantaje sa-mi dea ca sa nu ma supar mai tare

                            Comment


                            • Originally posted by aris86 View Post
                              Sa le dai feedback, multumit, ca apoi te suna sa te intrebe de ce esti nemultumit de serviciile lor, avand statut de reprezentanta.
                              De unde stii tu de strangere, daca nu ai umblat acolo? respectiv la filtru de ulei ) "te torni singur"...
                              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                              Comment


                              • Salutare, baieti!

                                Maine fac revizia de 2 ani (am 1 an si 9 luni) / 40000 km (am 39350km) si din ce am vazut pe carnetul de intretinere primit la achizitia masinii si in contul mydacia la revizia de 2 ani trebuie igienizata instalatia de aer conditionat.

                                In seara asta m-am uitat mai atent pe devizul provizoriu de revizie pe care l-am primit de la Dacia Service si nu este trecut vreun spray de curatare sau manopera pentru iginiezare. Asa ca am cumparat un tub de spuma pentru igienizare din Kaufland.

                                Operatia de igienizare este gratuita si inclusa in revizie, caz in care mi-am cumparat degeaba tubul de spuma? Sau operatia de igienizare este pe bani la revizie si nu mi-au trecut-o in deviz?

                                Voi ati platit in plus la revizie pentru igienizare sau a fost gratuita?

                                Daca tot fac maine revizia si se schimba filtrul de habitaclu sa fac tot maine igienizarea chiar daca masina inca nu are 2 ani sau sa pastrez tubul si cand masina implineste exact 2 ani sa dau filtrul jos, sa fac eu singur igienizarea si apoi sa pun la loc acelasi filtru? Cum ii mai bine?

                                Merci!
                                Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google