Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu prea este acelasi lucru , Elf-ul este mai performant cu un TBN de 10 ,Flash point de 230 indice fascozitate mai mare.

    Dacia oil

    Densitatea la 15°C ASTM D 4052 kg/m³ 853
    Vascozitatea cinematica la 40°C ASTM D 445 mm²/s 57
    Vascozitatea cinematica la 100°C ASTM D 445 mm²/s 9,9
    Indice de vascozitate ASTM D 2270 - 160
    Punct de curgere ASTM D 97 °C - 36
    Punct de inflamabilitate ASTM D 92 °C 224
    T.B.N. ASTM D 2896 mgKOH/g 9,1

    Elf

    Density at 15°C ASTM D1298 kg/m3 857
    Viscosity at 40°C ASTM D445 mm2/s 55,6
    Viscosity at 100°C ASTM 445 mm2/s 9,9
    Viscosity index ASTM D2270 - 170
    Pour point ASTM D97 °C - 36
    Flash point ASTM D92 °C 230
    T.B.N. ASTM D2896 mgKOH/g 10
    Last edited by prometheus; 4 October 2016, 18:33.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      E acelasi lucru; dacia oil 5w30= elf 900 sxr 5w30
      Pai nu. Vorbeam ca eu in recomandari nu am trecut si 5w30. Am doar xxW40. Alex are trecut la el in recomandari si 5w30.
      Nu prea este acelasi lucru , Elf-ul este mai performant...
      Dacia Oil e un fel de Elf la mana II-a. grin:

      Comment


      • Am facut a treia revizie (40k km) la Meridian sud. 510 ron cu ulei elf 5w40, dar fara filtru de habitaclu. Motivul a fost pretul, filtru fiind ce simplu, de hartie. Ghici cat cereau pe el?
        Am mai dat 100 ron pentru curatire si respectiv ungere mecanism frana spate. Sabotii scartiau la fiecare apasare a pedalei.

        Comment


        • ...
          Am mai dat 100 ron pentru curatire si respectiv ungere mecanism frana spate. Sabotii scartiau la fiecare apasare a pedalei.
          Asta intra in cadrul reviziei dar ungerea trebuia in cadrul garantiei. 100 de lei spagatul lor.

          Comment


          • Tot ce-i posibil. Eu am intrebat si mi-au zis ca nu intra sub incidenta garantiei. Am dat banul sa rezolv problema pentru ca era enervanta, ziceai ca sunt caruta ) Acum stiu ce si cum si o fac singur daca va mai fi nevoie.
            Iar cu filtrul de habitaclu povestea este ca mi-au cerut 150 ron (!!!). Pentru un filtru de hartie, nici macar cel cu carbon. Dupa ce le-am zic ca nu platesc pentru asa ceva au incercat sa ma abureasca cu garantia in caz de probleme la partea de ventilatie habitaclu. Dar au tacut cand au vazut in istoric ca am montat, tot la ei, filtru cu carbon activ pentru 125 ron.

            Comment


            • Asta intra in cadrul reviziei dar ungerea trebuia in cadrul garantiei.
              Curatire si ungere mecanism franare spate tine de intretinere, nu de garantie.

              Nefunctionarea sabotilor lor ar fi facut obiectul garantiei.

              Comment


              • Pai nefunctionarea in conditii optime Daca scartaie inseamna ca nu functioneaza corespunzator.

                Comment


                • Si placutele mai scartaie, dar degeaba ceri inlocuirea lor si a discurilor de frana, pe garantie.

                  Comment


                  • Scârțâitul la saboți e defect de fabricație sau meteahna... asa face și la mine de noua...deci ar trebui uns pe garanție nu cu bani din buzunar

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Si placutele mai scartaie, dar degeaba ceri inlocuirea lor si a discurilor de frana, pe garantie.
                      In situatia asta e vorba de total altceva.

                      Comment


                      • Aruncati o privire pe hartiile unde se vorbeste de garantie. Placutele, discurile de frana, ambreiajul si multe altele nu sunt acoperite de garantie. Cam tot ce poate sa se uzeze prematur in caz ca abuzezi de masina...

                        Comment


                        • Cine a zis de placute si uzura prematura? In cazul ambreiajului, smekerii astia de la dacia, nici nu se la obosesc sa vada dacave vorba de utilizare necorespunzatoare sau defect de fabricatie, il baga direct ca nu l-ai folosit corespunzator. Pret de inlocuire in teprezentanta 1400 lei (acum 5 ani). Pret inlocuire in alt service 600 lei. Constatare: defect de fabricatie (placa defecta).
                          Last edited by Fanez; 11 October 2016, 09:03.

                          Comment


                          • Am o intrebare.
                            Daca-mi cumpar eu ulei Castrol si ma duc cu el la revizie, mi-l primeste sau trebuie sa-l cumpar de la ei? Trebuie sa fac prima revizie (12k km).

                            Comment


                            • eu mi-am cumparat Castrol Edge 5W-30 + filtre de pe piesenet.ro
                              In reprezentanta am semnat o hartiuta cum ca am venit cu piese de afara si ca inteleg riscurile la care ma supun in cazul folosirii componentenlor contra-facute etc etc dupa care au trecut la treaba ...
                              Reprezentantele Dacia-Renault nu vand Castrol, cel putin eu asa stiu, numai ulei Dacia + ELF

                              Comment


                              • Nu prea se pupa Acel Castrol Edge 5w-30 cu motorul de 1.2 16v aka D4F!!
                                Am avut eu in al meu , l-am scos rapid!
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google