Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by cristi.... View Post

    din moment ce castrol edge 0w30, c3 a3/b4 are aprobare renault, nu vad de ce nu ar avea si 5w30, tot castrol, tot edge, tot c3 a3/b4, e logic ca trebuie sa aiba. doar ca nu apare scris pe bidon. in fine. poti sa pui si 0w30 in loc de 5w30, n-are nimic, e chiar mai indicat

    n-au nici un drept sa-mi bage pe gat un anume ulei, cel ”recomandat” , asta e abuz. aia e doar o recomandare, pot sa tin cont de ea sau nu, dar nu trebuie sa fiu restrictionat la garantie ca nu pun ce vor ei

    mai demult unii spuneau ca uleiurile c3 nu-s bune pt benzinare, ca astea sunt pt filtrele de particule si disel, bla bla, prostii. uite ca-s compatibile si cu norma rn
    Asa este cristi. Chestia cu "recomandarea" este o strategie pura de marketing. Normal ca te pun sa bagi OZN-ul (o zeama neagra) ala al lor. Eu nu o sa renunt la Castrol, am 120.000 km cu el, pe logan 1.4 Mpi care merge ceas si nu i-am schimbat bujiile.
    O sa intreb la reprezentanta din Dambovita....nu as vrea sa pierd nici garantia. (am avut o problema cu ralanti-ul).

    Comment


    • Daca ei imi vand mie o masina cu 5 ani sau 200.000 km garantie, si imi recomanda Dacia Oil, e ok pentru mine.
      Am un logan 1.6MPI din 2004 la 4XX.000 km pe dacia oil, motorul e bun, saracul a avut parte de cateva poriniri la rece (erau -32 grade afara dimineata).
      Am un DCI 90 E5 DPF din 2011 150.000 km merge bine si asta, uleiul e bun isi face treaba, nu am avut nici o problema cu turbo sau filtrul de particule.
      Ce-i drept ii fac 3 schimburi in medie pe an la 10.000 km nu la 20.000 km cum e in carte la DCI.

      Comment


      • Mai tine bujiile acelea sa atingi 200000 km cu ele

        Comment


        • Daca sunt bune si merg, merge motorul bine, de ce sa le schimbe?

          Comment


          • Daca inlocuim bujiile sau alte consumabile, cand motorul da semne vizibile, perceptibile, de "oboseala", atunci am dat-o dreaq de mentenanta.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Am mai scris ca am citit tot pe aici pe forum despre unul care a zis la fel si despre ulei "daca motorul merge bine, de ce sa-l schimb?"
              Dupa intrebarea de la postul anterior am zis ca " ".
              Last edited by Fanez; 13 October 2016, 08:37.

              Comment


              • nu mananca ulei, consuma putin, motorul silentios, omul are deja peste 100k km cu Castrol. Vrei sa zici ca e ulei prost pentru motorul Dacia in conditiile astea sau ce ?
                Are perfecta dreptate ...

                Comment


                • Cei care nu scoateti bujiile macar pentru inspectie o data la macar 60k o sa ajungeti in situatia de a rupe bujia veche in procesul de schimbare cu alta noua , sa vedeti atunci distractie!!! cu bujii care au la activ peste 80-100k , fara inspectii periodice macar , sa vedeti voi cum raman "sudate" de chiulasa.

                  Hai ca la 1.4/1.6 Mpi ai acces relativ usor la bujii dar la D4F sa te trezesti cu o bujie care nu vrea sa iasa, ai cam dat de naiba!!
                  Last edited by prometheus; 13 October 2016, 10:27.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Originally posted by GuGu21 View Post
                    nu mananca ulei, consuma putin, motorul silentios, omul are deja peste 100k km cu Castrol. Vrei sa zici ca e ulei prost pentru motorul Dacia in conditiile astea sau ce ?
                    Are perfecta dreptate ...
                    a zis la fel si despre ulei "daca motorul merge bine, de ce sa-l schimb?"
                    Aici era vorba despre un ulei care avea deja jdemii de km in motorul ala, nu era vorba despre schimbarea marcii.

                    Comment


                    • Ideea este ca aia din reprezentanta nu au de unde sa stie ce este bidon
                      Poate doar bidonul este accepta de constructor
                      Ce este in el Dumnezeu stie
                      Ca il cumperi din alta parte si dovedesti cu acte tot nu faci nimic =0



                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • Stoicanu are dreptate, nimeni nu stie ce este in bidon. Avem colegi care schimba uleiul pana in 10k, mai fac si experimente cu diferite marci, asa ne dam seama cam ce este prin bidon, daca specificatile sunt in concordanta cu realitatea. Asta este "buba" in Rom si Est UE in general, comerciantii si producatorii fac ce vor, pt profit.
                        Motorul de acu 5 ani nu este construit dupa aceleasi reguli comerciale (marketing) din prezent (acelasi motor), societate de consum "ca sa zica", trebuie respectate conditile din contractul de garantie la virgula ca sa nu fie "discutii" inutile.
                        Regula este ca uleiul 0W40 este mai dopat, mai bun ca 5W40, 5W40 mai bun ca 5W30, mai bun ca 10W30, samd corelate cu specificatile producat motorului.

                        Cei care vor sa faca un 200k cu motorul trebuie sa fie foarte atenti la ulei, la mentenanta in general. Regula este, sa apara probleme pt a schimba masina cam la acest interval.

                        Asa ca cei care cumpara sh, de oriune, masini fabricate dupa 2010, atentie mare......
                        Last edited by Oti; 14 October 2016, 09:43. Reason: Automerged Doublepost
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Eu cumpar uleiul si filtrele numai de la magazinul service-ului Dacia. Daca nici astea n-or fi de incredere .....

                          Comment


                          • Sunt de incredere, numai sa tii cont ca in "viata trebuie sa ai fler", interesul producatorului este sa schimbi produsul la un anumit interval de timp, ales de ei nu de tine.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • "Planned obsolescence"
                              Dacia Logan II, 1.2 16V, Prestige & Securite Pack

                              Comment


                              • Revizii Logan II

                                Ideea este ca pe perioada garantiei este bine ca uleiul sa fie achiziionat din reprezentanta
                                Asa esti absorbit de ori ce vina daca apart probleme la motor
                                Caz concret
                                Un coleg nu a vrut sa schimbe cureau si accesoriile (la 60.000km )
                                La reprezentanta
                                A schimbat la alt service piese de origine dar service-ul nu era agreat Dacia
                                La 90.000 km a fost nevoit sa schimbat lantul de distributie pe garantie si o data cu schimbarea lantului a necesita din nou schimbarea accesoriilor (curea plus role )
                                Toate piesele schimbate in garantie au ajuns la Dacia
                                Cei de acolo au constata ca respectivele role nu erau schimbate in reprezentanta ( cum si-au dat seama nu stiu ) si au cerut certificatul de garantie la acele piese( certificatul este un tipizat Dacia care îl au numai service-urile agreate Dacia)
                                Cum nu a avut acel certificat a fost nevoit sa plateasca contravaloarea accesoriilor (960 RON )
                                Mentionez ca au recunoscut acela piese ca fiind de origine dar lipsea certificatul de garantie


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                Last edited by stoicanu; 14 October 2016, 13:16.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google