Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stai sa vezi cand pun apa de la robinet cand schimba antigelu

    eu cumpar 4 bidoane de 1l de ulei. 3 le duc la service (nu la dacia) si unu il pastrez eu sa completez urmatoarea zi la rece.

    Comment


    • 1) mecanicul ignora ce scrie in fisa de intretinere unde scrie negru pe alb 4L si asculta de client si pune 3,7 sau cat zice clientul mai destept ca uzina si ca toti ;
      2) se caleaza sau se intampla ceva cu motorul ;
      3) Te duci in reprezentanta in secunda 2, dupa investigatii se afla ca mecanicul a pus mai putin ulei la cerinta clientului ( ignorand protocoalele lor ). Tu ca client urli ca n-ai nicio vina ca doar nu e treaba ta si e vina mecanicului ca d-aia e platit si ar trebui sa stie mai bine ... Uzina spune ca in cazul asta garantia la motor e PA, incepe scandalul etc etc

      Doar ziceam daca as fi mecanic, de ce nu as da 2 bani pe parerea clientului la faza asta. Daca esti asa destept du-te tata tu si schimba-ti uleiul unde vrea creieru' tau. Vrei garantie, respecti ce scrie in fisa de intretinere emisa de uzina, nu vrei garantie atunci poti sa pui si apa in loc de ulei ...
      Last edited by GuGu21; 6 December 2016, 16:58.

      Comment


      • Gugule, ignora ce am scris mai sus. Nu era pentru tine.

        Am scris pentru cei care nu vor sa se chinuie sa scoata uleiul cu seringa si perfuzorul.
        Last edited by vitriol; 6 December 2016, 17:21.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Corect, se caleaza motoru' de la 300 ml in minus.
          Daca va crapa motorul, nu va fi din cauza unei cantitati mici de ulei lipsa.
          Dupa ce masina a iesit din garantie, n-am mai pus niciodata 3.3 litri, doar 3 litri. Oricum nu papa ulei.
          Last edited by mr.K; 6 December 2016, 17:21.

          Comment


          • La mine au pus de 2x cate 3,75 litri și era aproape de maxim pe joja. Ultima data au pus 3,6 litri și e la jumătate pe joja, n-are nici pe naiba motorul. Dacă e prea mult ulei, da pe afara pe la garnituri.

            Comment


            • Nu e vorba ca da afara pe la garnituri (ceea ce nu e deloc bine ca sunt garnituri, nu supape de siguranta), poate avea urmari mult mai grave. De exemplu se creaza presiune excesiva ceea ce poate duce chiar si la spargerea blocului motor. In carte este mentionat sa nu se depaseasca nivelul maxim pe joja.
              La mine la 1,4, 3 litri erau exact cat trebuia. Doar de doua ori am pus 3,2 litri.

              Comment


              • Astăzi am fost la reprezentanta pentru o revizie. Am schimbat uleiul si filtrele. Manopera a costat 144 lei (piesele le-am adus eu). Desi eram pregatit sa înlocuiesc si bujiile, am fost convins de cei de la reprezentanta ca e prematur (am 36 000 km) si ca pot lăsa operațiunea pentru următoarea vizită.

                În costul reviziei a intrat si o verificare mecanica sumară, reglajul farurilor, reglajul sabotilor de frana si verificarea bateriei. S-a lucrat îngrijit si a fost folosită cheia dinamometrica. As fi avut numai cuvinte de laudă dacă dl mecanic nu ar fi turnat toți cei 4 litri de ulei (elf 5w40) în motor. Momentan, nivelul la joja e puțin peste maxim...După ce am sesizat chestiunea, mi-a zis ca nu e nicio problema...
                Last edited by fallax; 7 December 2016, 16:02.

                Comment


                • Ai asistat la revizie?
                  Cum ti-au reglat sabotii?

                  In ce a constat:
                  verificare mecanica sumară
                  ?

                  verificarea bateriei
                  ?

                  Comment


                  • Verificare mecanica sumara = trage cu mainile de articulatii.
                    Verificare baterie = se uita sa vada daca este montata pe masina.
                    Verificat reglaj faruri = invarte de butonul din masina sa vada daca functioneaza.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Pai eu cam asa am vazut ca se face revizia.
                      Tamburii au fost dati jos cand era musai sa faca desprafuirea.
                      De bifat cu pixul pe fisa aia de revizie, nu e greu. Masurau din ochi placutele de frana si notau ca trebuie schimbate.
                      Revizia propriuzisa consta in schimbul de ulei si filtre.

                      Dar, poate s-a schimbat optica. De aia intrebam daca a asistat colegul la revizie.

                      Comment


                      • Pai si eu la fel stiu. Pentru desprafuire la 60k platesti in plus. Pentru reglaj faruri, la fel. Cu bateria... se poate, ca nu e greu sa vina cu un aparat care are doua fire.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Facut si eu a 2 a revizie luni, 5 Dec:
                          - verificat bateria ( tensiune & amperaj )
                          - mi-a dat roata dreapta fata jos, n-am inteles de ce ca nu a facut absolut nimic ;
                          - cand a lasat masina jos, un crac de la elevator a cazut pe capac, era sa-l sparga noroc ca am urlat la momentul oportun ;
                          - a pus CLIP'ul -> nicio eroare in afara de cea de la senzorii de presiune care lipseau ;
                          - a verificat daca sunt jocuri la roti ;
                          - a schimbat filtrele si uleiul.
                          Costuri:
                          Manopera: 120 lei ( TVA inclus )
                          Ulei ELF 5W40+filtru ulei, aer, habitaclu aduse de mine: 150 lei ( TVA inclus )
                          + ITP: 66 lei ( TVA inclus )
                          Total scos din buzunar: 336 lei

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Verificare mecanica sumara = trage cu mainile de articulatii.
                            Verificare baterie = se uita sa vada daca este montata pe masina.
                            Verificat reglaj faruri = invarte de butonul din masina sa vada daca functioneaza.
                            Da, am stat lângă Masina. Nu cred că trebuie să fiți asa cârcotași. E a doua revizie pe care o fac la reprezentanta si, la fel ca si prima dată, procedura in sine a inclus, pe lângă schim de filtre si ulei, si câteva verificări mecanice.

                            Bateria au verificat-o prin conectare la un aparat de masura. La faruri au folosit un dispozitiv special pt asa ceva. Pentru jocuri mecanice a fost folosit un simplu levier, iar în ceea ce privește reglajul efectuat la tamburii de frana, au fost date jos rotile si reglate ferodourile si desprafuit pe acolo cu o pensula.

                            Comment


                            • Iar incepeti cu carcoteli?
                              Nu cred ca v-ar conveni ca altii sa va puna la indoiala postarea, asa ca...va rog.
                              Daca v-ati propus sa faceti praf si topicul asta, eu zic sa renuntati la idee.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • La 0.9 merge fara probleme 4L fix de ulei
                                Nivelul este acolo unde trebuie
                                La mine chiar au pus 5 L in motor( ca atat i S-a dat de la magazia )
                                Dupa ce am plecat din service cu ea nu tiam dece nu mai avea vlag in ea
                                Era lenta de acceleratie
                                Dupa 3 zile am scos joja de ulei si avea doua degete peste semnul maxim
                                Probabil din cauza asta a cedat mai tarziu si carcasa de la termostat (garnitura)


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google