Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Era o ironie, nu trebuie luat totul literalmente...Ma bucur sa vad ca din tot ce am scris eu, asta ai inteles ! ( si acuma, am mai facut una, sa nu mai fie CONFUZIE )

    Comment


    • Originally posted by t0rquemada View Post
      @Oti
      Manopera de revizie e de 1.3h + restul.
      A3a poză e de TCe, te uiți la VIN uu14sdaa44 L8MA


      Nu are cum să monteze filtru de habitaclu, are nevoie de capac-70euro

      detalii


      http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=428


      daca am inteles bine in 1.3h revizie nu sunt inclusi timpii 0.5h sch ulei, xxx ore sch filtru habitaclu, xxx ore sch filtru aer, etc? nu cumva pacaleala este bagata in acesti timpi de manopera? din tabelul costuri revizie se intelege altceva, acolo este un singur timp 1.6h, oare ce fac in 1.6h dupa ce sch uleiul si celelelte chestii? am sa ma duc cu cronometrul si am sa stau pe capul lor exact cat scrie in tabel.
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • (Revizia dacia,schimbul de ulei, schimbul filtrului de ulei și garnitura)= manoperă 1,3h
        filtrul de aer și cel de habitaclu = manoperă 0,2h +0,1h

        Cele bolduite nu se pun la tine.
        Last edited by t0rquemada; 21 April 2015, 12:24.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Am sa trimit e-mail la Automoldova cu timpi respectivi:
          1.3h sch ulei (revizia propriu zisa) unde trebuie aplicata reduc de 25%
          0.2h sch fitru aer nu se aplica reducerea plus pretul matrerialelor:
          43.5lei filtru------------reduc 25% (nu am aplic red)
          2.25lei garnitura------- reduc 25% (nu am aplic red)
          150lei ulei Elf sau 117lei Dacia Oil -25% (am uitat sa aplic red)
          82lei filtru aer!!!!
          1.3hx73.16lei=95.1lei-25%=71.3lei
          0.2hx73.16lei=14.6lei
          Total= 363lei cu ulei Elf sau 330lei cu ulei Dacia

          Am gresit cu ceva sau ma fac de cacao? daca imi dati ok il trimit.

          am gresit cu timpul de 1.3 h, el este :
          0.5h sch ulei (unde se aplica reduc) 0.5x73.16=36.58lei-25%=27.44lei
          0.8h revizie unde nu se aplic reduc 0.8x73.16=58.5lei
          Total aprox 86lei manopera

          De oftica am sa trimit un e-mail si la Dedeman Bacau sa vad ce oferta au ei.
          Last edited by Oti; 21 April 2015, 13:16. Reason: Automerged Doublepost
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Vezi ca oferta este pana pe 25, s-ar putea sa nu mai apuci promotia.

            Comment


            • cred ca s-au suparat, am trimis e-mail, dupa 2-3 ore a dat telefon un tip mai timorat, si mi-a comunicat ca a vorbit cu domnul director si singura reducere pe care poate sa o faca este la uleiul Elf, dar factura tot la 459lei ramane (are reduc inclusa!!!!!!), daca nu imi convine sa ma duc in alta parte. am trimis in atach copia dupa facura lui aris si au dat in balbaiala, ca de unde e.....ca ei au alte preturi...etc figuri de 2 lei....nimic convingator, eu doar am calculat pretul dupa manopera lor, cred ca am sa trimit la VC toata corespondenta cu ei sa vad ce zic si cei de la fabrica.
              Last edited by Oti; 21 April 2015, 22:49.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Bobbyred a facut revizia la diesel cu 450 ron. Cam mari preturile sub Pietricica. Ai incercat la Suceava ca nu este asa departe de tine si poate au preturi mai mici.

                Comment


                • Cere o părere și la Vocea Clientului. Nu de alta dar jonglarea asta cu prețurile și cu manopera este de prost gust.

                  Comment


                  • Am trims e-mail si la dedeman, astept un raspuns si de la VC,

                    Pun raspunsul pe care l-am primit de la Dedeman:

                    "Buna ziua,
                    Revizie 1 an
                    Inloc ulei motor si filtru
                    Inloc filtru aer
                    Inloc filtru habitacul
                    Total revizie aprox. 600 ron
                    Reducera de 25 % se aplica doar la schimbul de ulei si filtru si reprezinta aprox. 50 ron . promotie valabila pana pe 25.04.2015.
                    Va propun promotia noastra, unde putem acorda o reducere de 10 % la total deviz (aprox 60 ron )

                    Astept un raspuns din partea dvs. In vederea programarii.
                    Cu stima,
                    IONUT VRINCEANU
                    Consilier Receptie Service
                    DEDEMAN AUTOMOBILE SRL
                    Str. Slanicului Nr. 10A, 601110 Onesti, jud. Bacau
                    T: 0334 405 010; F: 0334 405 010"
                    Last edited by Oti; 22 April 2015, 08:59. Reason: Automerged Doublepost
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • adica la dedeman bacau iesi cu pretul pe la 540 - 550 de lei, iar in piatra pretul este pe la 460 de lei nu?
                      pai mai bine mergi la tine in oras
                      preturile acestea din start nu includ filtrul de habitaclu, nu?
                      acum am citit mai bine, la dedeman pretul include si filtrul de habitaclu, pe care nu il ai , deci mai scade pretul cam 100 de lei

                      stiu pe cineva care a intrebat la o reprezentanta in bucuresti, si cei de acolo au zis ca ei nu fac reducere de 25 la suta la schimb ulei la revizie, ci doar daca faci doar schimbul de ulei, intre revizii

                      Comment


                      • Dupa calculul meu facut cu tarifele la manopera puse de cei din reprez (73.16lei/h) a iesit un pret mult mai mic, 363lei fara sa aplic reducere la unele materiale, ciudat ca au devenit foarte nervosi cand le-am prezentat asta plus cateva scanuri cu facturi luate de pe forum......gata m-am pus rau si cu astia.
                        PS
                        Scuze, cred ca i-am inebunit cu calculele, au gresit si ei, au uitat sa scada filtrul, cand mi-au dat telefon, 459-82=377, parca se apropie de normalitate.......si am trimis e-mail cu toata corespondenta la VC!!!!!!, sper sa nu ma dea afara din garaj cu suturi in......
                        Last edited by Oti; 22 April 2015, 09:38.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Originally posted by Oti View Post
                          Dupa calculul meu facut cu tarifele la manopera puse de cei din reprez (73.16lei/h) a iesit un pret mult mai mic, 363lei fara sa aplic reducere la unele materiale, ciudat ca au devenit foarte nervosi cand le-am prezentat asta plus cateva scanuri cu facturi luate de pe forum......gata m-am pus rau si cu astia.
                          PS
                          Scuze, cred ca i-am inebunit cu calculele, au gresit si ei, au uitat sa scada filtrul, cand mi-au dat telefon, 459-82=377, parca se apropie de normalitate.......si am trimis e-mail cu toata corespondenta la VC!!!!!!, sper sa nu ma dea afara din garaj cu suturi in......
                          Multi din cei de pe acest forum, aveti un simt empatic egal cu zero... Adica, voi cum v-ati simti sa lucrati ca mecanici sau in reprezentante auto si sa vina toti la voi cu facturi de pe forumuri, sau cu nush ce printuri si sa le fie aruncate in fata ca CEEEEE ! UITE la ala e mai ieftin, pe mine vrei sa ma tapesti !!!!! Huoooo, cam ceva de genul ai facut tu Oti... In loc sa te duci frumos la ei, sa le arati masina, sa faceti impreuna cu calcul atent si sa vezi ca de fapt e corect. Te duci la ei cu 50 de mii de teorii si facturi si explicatii, le faci capul calendar la saracii oameni, DA - si eu sunt tot oameni ... Asta ca o paranteza, observ ca multi abordeaza violent problema reviziilor si cand ajung in reprezentanta deja si-au facut in cap 10mii de scenarii si te apuci si faci scandal direct "ca cum e posibil".
                          Eu nu cred ca daca te duci intr-o reprezentanta Dacia cu buna credinta, deschis la minte si intelegator si sa vorbesti cu oamenii de acolo, sa faceti calculele impreuna si sa va uitati cu totii ce si cum, inca vor mai incerca sa va jupoaie ... Eu cand ma duc la Dacia imediat sar pe mine cu oferte, cu discounturi si sa-mi explice cum ei sunt cei mai grozavi, si din ce am am vazut cam sunt. Vorba dulce, mult aduce...
                          Last edited by GuGu21; 22 April 2015, 15:24.

                          Comment


                          • Pai e simplu.
                            Eu ma duc la ei, in reprezentanta, PE BANII MEI. Cand imi vor sa ei bani am sa fiu si eu empatic cu ei. Pana atunci fac ce vreau pe banii mei si e dreptul meu sa ii fac pe aia cu capu'.


                            By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • Originally posted by M.FLORIN View Post
                              Pai e simplu.
                              Eu ma duc la ei, in reprezentanta, PE BANII MEI. Cand imi vor sa ei bani am sa fiu si eu empatic cu ei. Pana atunci fac ce vreau pe banii mei si e dreptul meu sa ii fac pe aia cu capu'.


                              By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
                              Da Florin, ai dreptate. Esti pe banii tai acolo, motiv pentru care mai intai le explici la oameni ce si cum cu masina ta, analizezi impreuna cu ei. Masina nu intra in service pana nu-ti prezinta costurile si tu nu-ti dai aprobarea ca esti de acord cu cheltuielile care ti-au fost deja prezentate ! Si nu, nu e dreptul tau sa-i faci pe aia cu capul, asa cum nici ei nu au dreptul sa te faca pe tine ! Singurele tale drepturi sunt ori sa renunti la garantie ori sa te duci la altii daca nu te intelegi cu respectivii. Asa iti fac si eu acuma in photoshop o factura si iti arat ca am facut revizia completa cu 150 RON si ma uit cum incepe show'ul. Scenariile posibile sunt multe, nu va mai aruncati la scandal atata ca nu duce la nimic. Mai era un user pe forum care tot asa pus pe loviri, provocari de accidente ca el se judeca cu toti si ii bate pe toti in trafic, nu mai tin minte numele. Imagineaza-ti daca ar veni 10 ca ala in reprezentanta pe saptamana, pus pe scandal si rupt capete... Asta e cam mentalitate de roman obosit si nu rezolva nimic astfel de oameni

                              Comment


                              • In momentul in care esti "client fidel" la dansii, dupa zeci de ore pierdute la dansii din cauza birocratiei si/sau alte cauze ( mecanici slab pregatiti, sa le zic frumos ) pentru niste probleme banale si/sau evidente ( te invoiesti de la serviciu, zile la rand, "sa rezolvi" masina), nu cred ca iti mai mentii acest optimism. Daca totusi reusesti, felicitarile mele. Si nu zic ca peste tot, in toate reprezentantele e asa, sa trebuiasca sa vii si sa faci scandal. Depinde si de norocul tau, ca persoana.
                                Si eu, m-am interesat cat m-ar costa revizia de 2 ani la diferite reprezentante din zona. Si bineinteles, am primit diferite preturi ( 880 intr-un loc, 700 in altul ), desi ambele erau din acelasi oras, la o distanta de 500m. Intreb care-i motivul, ei ridica din umeri. Indirect spus : "Iti convine, platesti, nu, LA REVEDERE !". Aceleasi piese, acelasi pret la manopera. Pai ma scuzi, la o diferenta de aproape 200 lei, normal ca incep sa ma enervez putin, cand cer niste argumente si primesc astfel de raspunsuri...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google