Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Danis702000 View Post
    Vă mulțumesc pentru mesaje. Aveți dreptate, este vina mea, am greșit eu (eram pe o pagină unde citeam despre cei “cinci ani”, am preluat (și scris) fără să îmi dau seama (în subconștient). Este vorba, așa cum bine ați spus, despre “Garanția extinsă”.
    Nu a apărut tot mesajul, Îmi pare rău.
    Cât despre asigurarea ”Casco”, este făcută la ”Groupama”, cu franșiză (100 de Euro). Mă deranjează estetic cum arată mașina (zona unde o altă mașină s-a frecat, dar și ”îndoitura” portbagajului. Legat de revizii, nu cred că sunt obligat să merg la ”Meridian Sud”, doar că m-am obișnuit la ei, este și mai aproape de unde locuiesc.
    .
    Last edited by Danis702000; 24 May 2019, 11:48.

    Comment


    • Originally posted by t0rquemada View Post
      Offtopic:
      De reținut: Nu lucrez la Dacia-Renault-Nissan-Mitsubishi-Lada, iar orice remarcă de genul se va solda cu report.
      N-ar trebui odata pentru totdeauna sa lamuresti chestia asta ? Toata lumea te banuieste, iti convine situatia ambigua ? Spune tu ocupatia de baza sa nu mai lasi loc de interpretari gresite.

      Daca nu vrei, asta poate de asemeni reprezenta un raspuns probabil gresit interptretat

      Comment


      • Originally posted by Danis702000 View Post
        Nu a apărut tot mesajul, Îmi pare rău.
        Cât despre asigurarea ”Casco”, este făcută la ”Groupama”, cu franșiză (100 de Euro). Mă deranjează estetic cum arată mașina (zona unde o altă mașină s-a frecat, dar și ”îndoitura” portbagajului. Legat de revizii, nu cred că sunt obligat să merg la ”Meridian Sud”, doar că m-am obișnuit la ei, este și mai aproape de unde locuiesc.
        .
        Casco-ul l-ai facut la Dacia?
        Daca da, poti merge in orice reprezentanta Dacia si sa iti repari masina.
        Cand am facut casco la masina, l-am facut la reprezentanta optand pentru Tiriac, fara fransiza. Pot repara masina oriunde in reteaua Dacia dar, daca nu o fac la dacia platesc o suma de 250 euro.

        Comment


        • Originally posted by DannyMC View Post

          Pentru mine un raspuns de genul asta m-ar face sa ma gandesc ca cei de la reprezentanta aia habar n-au de meserie si nu as vrea sa testez pe banii mei competenta mecanicilor de acolo!
          Mai cauta, mai sunt reprezentante in Buc. care chiar au oameni competenti!
          Pana la urma mi-au pus elf 900 sxr 5w40 si a fost totul ok un pic cam mult stres dar macar nu am pus 10w40 sau 5w30 (alta norma).
          O alta faza amuzanta/ingrijoratoare a fost cand aam sunat dimineata la vocea clientului si m-am conversat cu doamna de acolo. Imi zicea ca are si ea masina ca a mea pe gpl si a pus 5w30 de 4 ani si e fara probleme. Ha, ha, hi, hi, "Stati asa ca a mea e 1.2 gpl, nu 0,9 ca a dvs" . "Hopa... Pai inseamna ca nu e ok". "Ba da, e cel din fabrica". "Pai are a5/b5 iar pe foaie scrie a3/b4". "La asta nu stiu ce sa va spun..."
          Asa ca si cei de la VC nu stiu cata pregatire au...
          Pana la urma mecanicul mi-a zis ca nu conteaza uleiul avand in vedere ca in bucuresti nu suntem la -30 de grade si ca o iei razna daca esti atent la toate astea ... ) Adevarul e ca m-am cam stresat saptamana asta cu revizia dar a fost ok pana la urma!

          Comment


          • Nu conteaza uleiul, ti-o repara ei cand se strica!!

            Comment


            • iatagan torquemada parca spunea ca nu trebuie sa fie SXR...

              Comment


              • Si eu consider ca la clima noastra este ok 5w30, 5w40 trebuia daca aveam temperaturi dese peste 40 grade celsius .
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • mumus 5w30 de casa (Elf sau Dacia Oil) nu e potrivit pentru 0.9.

                  Comment


                  • Originally posted by mumus View Post
                    Si eu consider ca la clima noastra este ok 5w30, 5w40 trebuia daca aveam temperaturi dese peste 40 grade celsius .
                    Din cate stiu alea nu au norma RN710...
                    SXR-ul s-a discutat mai sus, este un ulei mai slab fata de RN TECH dar, respecta normele pentru 0.9

                    Comment


                    • la 5W40
                      SXR=RN tech
                      Mai cautati...
                      Logan 0.9 TCe 2018

                      Comment


                      • Repet ce ai spus mai sus, 2g la densitate difera...
                        Din moment ce e mai scump, precis sunt alti aditivi folositi atunci cand se produce.

                        Comment


                        • Pai si diferenta de 10 intre 4,7 si 14,7 unitati? Pare greseala
                          Attached Files

                          Comment


                          • Originally posted by DannyMC View Post
                            mumus 5w30 de casa (Elf sau Dacia Oil) nu e potrivit pentru 0.9.
                            Ma intreb de ce masinile vin din fabrica cu ulei 5w30, daca nu e potrivit pt. 0,9? Poate ne raspunde cineva mai documentat in privinta asta.

                            Comment


                            • O fi mai ieftin ? intreb si io

                              Comment


                              • Originally posted by EmanuelO View Post

                                Repet ce ai spus mai sus, 2g la densitate difera...
                                Din moment ce e mai scump, precis sunt alti aditivi folositi atunci cand se produce.
                                Am corectat aici. Trebuia doar cautat.
                                https://www.loganclub.ro/forum/forum...21#post3637821

                                iatagan
                                da, e greseala https://www.motor-talk.de/forum/akti...hmentId=756178

                                Daca ati da o cautare google o sa gasiti informatii de prin 2015 ca RN tech inlocuie SXR.
                                Last edited by anduvirgil; 24 May 2019, 17:35.
                                Logan 0.9 TCe 2018

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google