Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by EmanuelO View Post

    Casco-ul l-ai facut la Dacia?
    Daca da, poti merge in orice reprezentanta Dacia si sa iti repari masina.
    Cand am facut casco la masina, l-am facut la reprezentanta optand pentru Tiriac, fara fransiza. Pot repara masina oriunde in reteaua Dacia dar, daca nu o fac la dacia platesc o suma de 250 euro.
    Mă scuzați că revin la altceva.
    Da, asigurarea este făcută la ”Dacia”, la Reprezentanță (de unde am luat mașina), este cu franșiză. A rămas că vorbim mai multe când vin la revizie.

    Comment


    • Originally posted by liviunvl View Post

      Ma intreb de ce masinile vin din fabrica cu ulei 5w30, daca nu e potrivit pt. 0,9? Poate ne raspunde cineva mai documentat in privinta asta.
      Este doar chestie de marketing, e normal sa puna uleiul cu care au ei contract. Gandeste-te logic la 300000 de masini produse X 5 euro reducere pentru fiecare masina...
      De aici si DaciaOil pe 0.9 tce.

      Comment


      • Pana la urma si la RN TECH si la SXR sunt notaet 0710 si 0700....vorbind de 5w40.

        Am mai gasit fise pe aici:

        Unde apare SXR pentru motoarele cu turbina atat 0710 cat si 0700 pe varianta 5w40.

        Si niste certificate de conformitate in care apare Dacia Oil 5w30

        Comment


        • Haha, am pe cineva cu fix aceeasi chestie tot la portbagaj pe partea stanga. I-a facut-o foarte bine la Automarcu's avand casco omniasig. M-am uitat foarte atent in soare si nu vad nimic dupa rreparatie, ca si cum nu s-a intamplat nimic niciodata.
          Last edited by iatagan; 27 May 2019, 23:22.

          Comment


          • Mă bucur să aud. Este bine atunci. Am la ”Groupama”. Dar nu știu cum este cu asigurarea, ce pierd la următoarea?

            Comment


            • Danis702000 acum mi-am dat seama cam despre ce este vorba. Mergi și fa-o, mai ales că ai casco. De pierdut, nimic, posibil o poliță casco puțin mai mare la anul.

              Comment


              • Mulțumesc pentru mesaj. Da, o să vorbesc când merg pentru revizie. Revin atunci cu mai multe detalii. Îmi este frică să nu crească foarte mult asigurarea. O să continuu subiectul legat de asigurare în/pe pagina dedicată.
                Last edited by 77sky; 28 May 2019, 19:08.

                Comment


                • Facut revizia de 3 ani la Meridian , schimbat si placute frana pe fata la doar 24K km. Discul de frana are cant de 2mm. Le mananca ca pe painea calda.

                  Total revizie + placute = 1231.50 RON.

                  Comment


                  • Traiasca materialele bio-eco si toate cele.
                    Last edited by 77sky; 28 May 2019, 22:36.

                    Comment


                    • Originally posted by Danis702000 View Post
                      Mă bucur să aud. Este bine atunci. Am la ”Groupama”. Dar nu știu cum este cu asigurarea, ce pierd la următoarea?
                      Si eu am Casco tot la ei....vezi daca ai clauza cu 2 dosare de dauna fara a se modifica prima de asigurare,(costa 50ron in plus) daca nu vb.cu agentul tau la reinoire.

                      P.s.Domnele de la call center sunt praf! Si eu am un dosar de dauna la ei in curs de plata.
                      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                      Comment


                      • Danis 702000 , asa ai gasit masina in parcare?

                        Comment


                        • Am gasit intr-un magazin uleiurile astea de la elf. Ma gandeam sa am in masina unul pentru completari 5w30 daca ea vine din fabrica cu dacia oil 5w30. Are trecuta norma 0700. Iar 5w40 are si 0700 si 0710. Asta din urma e ala ok pt ea dupa prima revizie?
                          Attached Files

                          Comment


                          • Am urmarit discutiile anterioare referitoare la uleiul pus de reprezentante la revizii. Pe fisa primita cand am luat masina scrie doar xxW40, pe MyDacia scrie xxW40. Cand am facut revizia cu "piesele lor" mi-au zis ca 5W30 se recomanda motorului meu, conform VIN. Acum nu stiu ce sa mai cred. In MyDacia scrie norma A3/B4 , DaciaOil 5w30 si Elf 5w30 au norma A5/B5. Am vazut ca exista Elf cu norma A3/B4 si 5w30 dar cand am cautat sa cumpar n-am gasit decat cu norma A5/B5.
                            La prima revizie am pus 5w40 (Ravenol) si n-a comentat nimeni nimic, la a doua au pus ei 5w30 (DaciaOil), la a treia am pus eu 5w30 (Elf) din moment ce au zis ca asa le apare lor in calculator dar nu cumva ei au vazut cu ce ulei a venit masina din fabrica si nu ce ulei este recomandat? Astazi am vazut ca si in MyDacia recomandarea este conform fisei, singura diferenta este ca pe fisa recomandarea este DaciaOil (care are A3/B4 doar in varianta 10w40), iar in MyDacia recomandarea este Elf.
                            Spunea cineva mai sus ca informatiile sunt de asa natura incat nu mai stii ce este recomandat.

                            Comment


                            • Pe mine nu ma intereseaza ce pun atata timp cat nu e Dasia Oil. Au avut mereu elf, 10w40 sau 5w40. Avand in vedere ca isi ia zilnic portia de turatii si nu manca intre revizii (nu am completat niciodata), sunt multumit.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google