Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare colegi!

    Anul ăsta îmi iese mașina din garanție, următoarea revizie nu mă mai prinde în intervalul de garanție.

    Ce service recomandați pentru o revizie ca la carte în adevăratul sens al cuvântului?

    Și să nu stau să mă rog de ei să schimbe tot, cum am citit mai sus.

    Comment


    • Cam rar asa ceva in Romania dar oricum, nu ai precizat orasul in care esti... Daca tu esti din Constanta si iti recomanda cineva un service in Timisoara, nu cred ca te ajuta.

      Comment


      • Da, nu mi-am dat seama. Din păcate nu pot edita postul anterior.
        Sunt din București

        Comment


        • Salut! Are cineva procedura de schimbare a filtrului de motorina la un Logan 1.5 dci euro 6 din 2017? Este varianta la care se schimba cu totul, nu doar cartusul filtrant.
          Multumesc anticipat!

          Comment


          • Ce am văzut la mecanic.
            Dai roata dreapta față jos.
            Desfaci plasticul negru cât poți. Acolo este ascuns.
            Apoi 2 sau 3 conducte de desfăcut de pe filtru, suportul lui parca, si înapoi cu operațiile. Dacă nu o ridici pe elevator, e greu de schimbat.
            Părerea mea.

            Comment


            • Atasat procedura de schimbare a filtrului de motorina pentru masina din semnatura, 1.5 dCi K9K626 90CP Euro6 din 2017.
              Attached Files

              Comment


              • Multumesc, este ceea ce cautam.

                Comment


                • Am masurat antigelul pus de "meserias" in reprezentanta Dacia. Asa cum am spus, omul pusese 2-3 litri de antigel NEDILUAT, direct din bidon, pe logica ca "se amesteca" cu ala vechi ramas. Acest principiu deosebit de exact folosit de domnul mecanic, a rezultat intr-un punct de inghet de -73 de grade (masurat cu ochiometru dinala profesional). Dupa ce am golit aproape 2 LITRI si am pus apa distilata, l-am adus in -42....

                  Mecanicii de la reprezentanta... meseriasi de meseriasi!

                  Comment


                  • Conteaza si cantitatea de lichid racire schimbata, producatorul precizeaza ca in instalatie cantitatea totala este 4.5 L de GLACEOL RX (type D) diluat 50% cu apa distilata, desigur insa ca nu se poate goli toata cantitatea dar este bine cat mai mult lichid sa fie schimbat, importanta este ca golirea, curatarea, umplerea, aerisirea si verificarea sa se faca in mod corect, atasez si procedura de schimbare lichid de racire plus vederea explodata a circuitului de racire pentru un motor 0.9 TCe H4B(408) si traduc doua atentionari din procedura:
                    ATENTIE:
                    Este esențial sa deschideți toate șuruburile de aerisire pentru a elimina cat mai mult aer din sistemul de racire. Neefectuarea acestei proceduri poate impiedica umplerea corecta a sistemului de racire și poate deteriora motorul.
                    ….
                    ATENTIE:
                    Nu deschideti șuruburile de purjare in timp ce motorul functioneaza, deoarece acest lucru ar putea deteriora motorul.
                    Attached Files
                    Last edited by Gil26; 7 June 2023, 17:33.

                    Comment


                    • Multumim Gil26 ,
                      Sambata am schimbat si eu antigelul la 0.9 TCe, si am si eu (cred ca tot de la tine) un extras din Dialogys unde este explicata aerisirea cu cele doua aerisitoare.
                      Dar 0.9 are 3 aerisitoare, al treilea e pe radiator, coltul din dreapta sus.
                      Ai vazut cumva prin Dialogys ceva cu aeresirea celor 3?
                      Multumesc!

                      Comment


                      • Vezi atasat:
                        Attached Files

                        Comment


                        • Voi vorbiti din manuale si carti si recomandari date de producator. Eu vorbesc de dorei de la reprezentanta care habar nu au ce ati pus voi acolo! Exista vreo reprezentanta in Romania care face schimbul de antigel cum este prezentat mai sus in manuale?

                          Ce curatare? Ce aerisire? Ce-i aia? A scos un furtun jos cum te uiti la motor in dreapta, undeva sub baterie, a curs intr-o galeata, plus pe langa prin service, a pus la loc furtunul apoi a bagat antigel NEDILUAT si a terminat operatiunea! Asa s-a prezentat schimbul de antigel. Punand doar antigel nediluat peste ce a mai ramas prin instalatie, normal ca a crescut punctul de inghet la -72 de grade. Abia dupa 2 litri scosi si inlocuiti cu apa, l-am adus in -40.

                          Comment


                          • E adevărat că personalul tehnic lasă de dorit - și nu ar trebui ca noi să știm ce trebuie să facă și să fim cu ochii pe ei - DAR e mașina TA/MEA și atunci nu avem ce face..., învățăm noi și venim pregătiți cu un bidon de 4-5 litri de antigel 1:1 în portbagaj, doar să-l folosească după purjare, îi dăm indicații prețioase, ce să (mai) desfacă, asta e...

                            Nu putem să ne facem toți mecanici auto, dar nici nu putem să așteptăm cuminți să primim cheile și actele la final.
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • Cine e "tipicar" , din fire, se documentează și verifica , la orice intervenție în reprezentanta, însă, sunt și posesori, care nu ridica capota și nu ar observa , nici dacă s.ar înlocui jumate din masina ."Băiețașii de reprezentanta" ii recunosc de la o poștă și îi tratează ca atare, fără aluzie, la cineva anume.
                              Last edited by alex1ioan; 8 June 2023, 15:07.

                              Comment


                              • As vrea sa schimb anvelope, discuri+plăcute, desprafuit tamburi /eventual saboți, verificat unghi fuga.
                                Este ok ordinea operațiilor?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google